Na południe Anglii jeździmy rzadko. Wynika to głównie z faktu, iż w 5-6 godzin możemy zajechać równie dobrze do Szkocji, więc skoro planujemy dłuższą podróż, zwykle wybieramy naszą ulubioną górską krainę. Skoro jednak wakacje mieliśmy spędzić w Polsce to postanowiliśmy skorzystać z okazji, aby spędzić kilka dni na angielskim, południowym wybrzeżu. Najpierw – jadąc do Polski – odwiedziliśmy Cantenbury oraz białe klify Dover. Natomiast w drodze powrotnej zwiedzaliśmy przepiękne białe wybrzeże hrabstwa East Sussex z klifami Seven Sisters na czele, spełniając tym samym jedno z naszych podróżniczych marzeń! Pogoda bardzo dopisała, a jak niektórzy bardziej lokalni znajomi mówili – ale się Wam udało 🙂 To co, idziesz z nami?
Parking na klifach Dover
Białe klify Dover są objęte opieką przez fundację National Trust – jeśli jesteś jego członkiem parking jest oczywiście za darmo.
Już z parkingu roztaczają się świetne widoki na morze, port a nawet zamek Dover.
Ponieważ do promu zostało nam sporo czasu, postanowiliśmy pospacerować po klifach. Do tej pory oglądaliśmy je najczęściej z promu i w nocy, więc obejrzenie ich z bliska, w ciągu dnia, było nie lada gratką:-)
Wędrówka na białe klify Dover
Z parkingu na klify prowadzi wyraźna ścieżka i już po chwili możesz podziwiać wysokie, białe klify opadające do morza.
Jednym słowem – robiły wrażenie !
Teoretycznie zejście na plażę jest możliwe (drabina !), ale tuż przed zejściem w dół napotkaliśmy tabliczki z informacjami, że ten odcinek klifów nie jest zabezpieczony.
Zejście na plażę zwane Langdon Stairs, na końcu których znajduje się drabina.
Na plaży wrak statku SS Flacon. Parowiec SS Falcon był własnością General Setam Navigation Company, który rozbił się u wybrzeży Dover w zatoce Langdon Bay. Jednostka ta przewoziła ładunek konopi i zapałek, które zapaliły się, a statek podczas pożaru osiadł w zatoce. Szczątki statku znajdują się w zadziwiająco dobrym stanie po ponad 80 latach, głównie ze względu na grubą stalową konstrukcję kadłuba.
Białe klify Dover to bardzo krucha kreda
Ze ścieżki na klifach możesz podziwiać znajdujący się nieopodal zamek Dover.
Po spacerze chcieliśmy jeszcze zajrzeć w okolice zamku. Niestety było zbyt późno nawet na krótki spacer dookoła zamku, gdyż parking znajdujący się u stóp zamku zamykają już po 19.00
Nocą port prezentuje się równie ciekawie. Parking – mimo informacji, że jest zamykany na noc – jest dostępny i chętnie odwiedzany nawet o późnych porach 🙂
…i inne przydatne informacje 😉
Białe klify Dover – jak dojechać?
Parking National Trust, o którym wspominamy – kod do nawigacji: CT16 1HJ. Otwarty do 19.00 ale po tej godzinie nikt nie wypędzał 🙂 W niewielkiej odległości od parkingu – budynek informacji National Trust. Znajdziesz tam toalety, które – o dziwo – były czynne również nocą. Ogólnie parking ten wydaje się być dość popularnym miejscem, nawet w letnią noc w środku tygodnia na parkingu było kilka aut.
Wędrówka na klifach do latarni South Foreland Lighthouse zajmuje około 50minut. Przy tej wizycie na klifach doszliśmy mniej więcej do połowy trasy i to właśnie tę część spaceru pokazujemy Ci na zdjęciach.
Zamek Dover – jak dojechać?
Kod do nawigacji: CT16 1HU.
(EDIT: październik 2018 – w końcu odwiedziliśmy zamek! Spędziliśmy tam dobrych kilka godzin a i tak nie obejrzeliśmy wszystkiego. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie – zaplanuj co najmniej pół dnia, a jeśli możesz to i cały dzień – z pewnością nie będziesz się nudził 😉 )
W środku tym razem nie byliśmy, opinie co do zamku (czy warto za tą cenę) są w internecie podzielone. Zamek Dover znajduje się pod opieką fundacji English Heritage, więc jeśli masz kartę członkowską to wchodzisz za darmo. Jeśli nie słyszałeś wcześniej o kartach English Heritage lub nie jesteś pewien czy opłaca się ją mieć – polecamy Ci gorąco nasz wpis Karta National Trust, National Trust for Scotland, karta Cadw, Historic Scotland i English Heritage. Którą wybrać i czy to się opłaca?
Inne ciekawe miejsca w Kent:
Post „Białe klify Dover i zamek Dover, Kent, Anglia” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
Brak komentarzy