0 w Anglia/ ciekawe budowle/ English Heritage/ North Yorkshire/ Zwiedzaj Yorkshire

Zwiedzaj Yorkshire: bunkier przeciwatomowy w Yorku (English Heritage)

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, North Yorkshire (Sierpień 2018)

Tak jak wspominaliśmy wcześniej we wpisie Tanie zwiedzanie w Anglii, Walii i Szkocji, od początku sierpnia z kartą Historic Scotland możemy odwiedzać (nie płacąc za wstęp) wszystkie atrakcje English Heritage i CADW. Zaczęliśmy więc od Cold War Bunker czyli bunkru przeciwatomowego z czasów Zimnej Wojny. To zdecydowanie najmłodszy „wiekowo” zabytek udostępniony przez English Heritage, gdyż bunkier ten był używany jeszcze na początku lat 90-tych. Schodząc pod ziemię najpierw obejrzeliśmy krótki film a następnie razem z przewodnikiem oglądaliśmy wnętrze bunkra z centrum dowodzenia włącznie. To co, zwiedzasz z nami? 😉

Bunkier przeciwatomowy w Yorku – gdzie się dokładnie znajduje?

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Kod do nawigacji to YO24 4HT. Ta atrakcja umiejscowiona jest poza ścisłym centrum. Nie zdziw się gdy nawigacja poprowadzi Cię na osiedle domków i każe skręcić w niepozorną ulicę (po drodze nie ma żadnych znaków czy tabliczki).  Jeśli nie masz auta – spacer ze stacji kolejowej nie powinien Ci zabrać więcej niż 25 minut (szczegóły + mapa na końcu wpisu).

Jaką właściwie funkcję spełniał ten bunkier?

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Mogłoby się wydawać, że to bunkier dla ludności, mający stanowić schronienie w przypadku wybuchu wojny nuklearnej, ale nic bardziej mylnego. Na wypadek takiej wojny mieszkańcy Wielkiej Brytanii mieli bronić się i radzić sobie sami. Natomiast bunkier ten był jednym z 30 podobnych na terenie UK, w którym Królewski Korpus Obserwatorów otrzymał zadanie gromadzenia danych i wydawania ostrzeżeń na wypadek ataku nuklearnego. Niepozorna budowla na małym zboczu to w rzeczywistości trzypiętrowy budynek znajdujący się częściowo pod ziemią, zwierający m.in. pokój operacyjny, pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia do odkażania, które zostałyby użyte w przypadku ataku nuklearnego.

Bunkier przeciwatomowy w Yorku – zwiedzanie

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Latem bunkier udostępniony jest do zwiedzania od środy do niedzieli włącznie (tutaj znajdziesz szczegółowe informacje). Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, co godzinę (start o pełnej godzinie) i trwa dokładnie godzinę. Jeśli spóźnisz się 5-10 minut (a grupa nie będzie pełna) to prawdopodobnie zostaniesz wpuszczony na dół aby dołączyć do reszty. W przeciwnym razie musisz poczekać na kolejne grupowe wejście. W środku można robić zdjęcia.

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Bunkier był obsadzony przez wolontariuszy ze wspomnianego wcześniej Królewskiego Korpusu Obserwatorów (20 Group ROC). W czasie pokoju w bunkrze znajdowało się jedynie trzy osoby, natomiast na wypadek kryzysu atomowego bunkier obsługiwałoby 60 osób.

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Zanim przewodnik oprowadził nas po bunkrze, obejrzeliśmy krótki 10-minutowy film o zimnej wojnie, zagrożeniu atomowym ze strony państw bloku komunistycznego plus trochę angielskiej propagandy. Przypomniały się nam dawne lekcje PO w szkole 😉

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Bunkier nie jest duży, a do zwiedzania udostępniono tak naprawdę zaledwie kilka pomieszczeń. Można poczuć pewien niedosyt 😉 Całość zwiedzania trwa dokładnie godzinę.

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

A to najciekawsze chyba pomieszczenie – sala operacyjna.

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

Zadaniem osób tu pracujących było zebranie meldunków i ocena wielkości/mocy bomby atomowej, wysokości poziomu promieniowania itd.

Bunkier przeciwatomowy w Yorku, English Heritage

I na koniec – AWDREYurządzenie do wykrywania i rozpoznawania broni atomowej. Bardzo wczesny komputer, który miał automatycznie przekazywać informacje w przypadku ataku. 

 

Dla nas („niemuzealnych”) był to bardzo ciekawie spędzony sobotni poranek (świetnie opowiadający pan przewodnik). Warto zajrzeć jeśli masz darmowy wstęp, a za opłatą na pewno wtedy, gdy interesuje Cię historia i czas zimnej wojny.

…i inne przydatne informacje 😉

Dojazd autem: kod do nawigacji YO24 4EH, nieduży parking na dosłownie kilka aut znajduje się bezpośrednio przy bunkrze, a sporo miejsc do parkowania znajdziesz przy głównej ulicy Acombe Rd (B1224)

Dojazd pociągiem: do Yorku łatwo dostaniesz się pociągiem, a ze stacji kolejowej do bunkru jest mniej niż 30min spaceru (ok. 2km)

Dojazd autobusem: ulica Acombe Rd, przystanek West Bank lub The Regent, linie autobusowe 1 i 412. Tutaj znajdziesz rozkład jazdy linii nr 1 a tutaj rozkład jazdy linii nr 412.

Koszt biletów: osoba dorosła zapłaci £7.65, dziecko£4.60, bilet rodzinny£20. Szczegółowe informacje na stronie English Heritage.

Dodatkowe informacje: jeśli wybierasz się do Yorku pospacerować po centrum, koniecznie  zajrzyj do naszego wpisu Zimowy spacer w Yorku

 

Post „Zwiedzaj Yorkshire: bunkier przeciwatomowy w Yorku (English Heritage)” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.