Tak jak wspominaliśmy wcześniej we wpisie Tanie zwiedzanie w Anglii, Walii i Szkocji, od początku sierpnia z kartą Historic Scotland możemy odwiedzać (nie płacąc za wstęp) wszystkie atrakcje English Heritage i CADW. Zaczęliśmy więc od Cold War Bunker czyli bunkru przeciwatomowego z czasów Zimnej Wojny. To zdecydowanie najmłodszy „wiekowo” zabytek udostępniony przez English Heritage, gdyż bunkier ten był używany jeszcze na początku lat 90-tych. Schodząc pod ziemię najpierw obejrzeliśmy krótki film a następnie razem z przewodnikiem oglądaliśmy wnętrze bunkra z centrum dowodzenia włącznie. To co, zwiedzasz z nami? 😉
Bunkier przeciwatomowy w Yorku – gdzie się dokładnie znajduje?
Kod do nawigacji to YO24 4HT. Ta atrakcja umiejscowiona jest poza ścisłym centrum. Nie zdziw się gdy nawigacja poprowadzi Cię na osiedle domków i każe skręcić w niepozorną ulicę (po drodze nie ma żadnych znaków czy tabliczki). Jeśli nie masz auta – spacer ze stacji kolejowej nie powinien Ci zabrać więcej niż 25 minut (szczegóły + mapa na końcu wpisu).
Jaką właściwie funkcję spełniał ten bunkier?
Mogłoby się wydawać, że to bunkier dla ludności, mający stanowić schronienie w przypadku wybuchu wojny nuklearnej, ale nic bardziej mylnego. Na wypadek takiej wojny mieszkańcy Wielkiej Brytanii mieli bronić się i radzić sobie sami. Natomiast bunkier ten był jednym z 30 podobnych na terenie UK, w którym Królewski Korpus Obserwatorów otrzymał zadanie gromadzenia danych i wydawania ostrzeżeń na wypadek ataku nuklearnego. Niepozorna budowla na małym zboczu to w rzeczywistości trzypiętrowy budynek znajdujący się częściowo pod ziemią, zwierający m.in. pokój operacyjny, pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia do odkażania, które zostałyby użyte w przypadku ataku nuklearnego.
Bunkier przeciwatomowy w Yorku – zwiedzanie
Latem bunkier udostępniony jest do zwiedzania od środy do niedzieli włącznie (tutaj znajdziesz szczegółowe informacje). Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, co godzinę (start o pełnej godzinie) i trwa dokładnie godzinę. Jeśli spóźnisz się 5-10 minut (a grupa nie będzie pełna) to prawdopodobnie zostaniesz wpuszczony na dół aby dołączyć do reszty. W przeciwnym razie musisz poczekać na kolejne grupowe wejście. W środku można robić zdjęcia.
Bunkier był obsadzony przez wolontariuszy ze wspomnianego wcześniej Królewskiego Korpusu Obserwatorów (20 Group ROC). W czasie pokoju w bunkrze znajdowało się jedynie trzy osoby, natomiast na wypadek kryzysu atomowego bunkier obsługiwałoby 60 osób.
Zanim przewodnik oprowadził nas po bunkrze, obejrzeliśmy krótki 10-minutowy film o zimnej wojnie, zagrożeniu atomowym ze strony państw bloku komunistycznego plus trochę angielskiej propagandy. Przypomniały się nam dawne lekcje PO w szkole 😉
Bunkier nie jest duży, a do zwiedzania udostępniono tak naprawdę zaledwie kilka pomieszczeń. Można poczuć pewien niedosyt 😉 Całość zwiedzania trwa dokładnie godzinę.
A to najciekawsze chyba pomieszczenie – sala operacyjna.
Zadaniem osób tu pracujących było zebranie meldunków i ocena wielkości/mocy bomby atomowej, wysokości poziomu promieniowania itd.
I na koniec – AWDREY – urządzenie do wykrywania i rozpoznawania broni atomowej. Bardzo wczesny komputer, który miał automatycznie przekazywać informacje w przypadku ataku.
Dla nas („niemuzealnych”) był to bardzo ciekawie spędzony sobotni poranek (świetnie opowiadający pan przewodnik). Warto zajrzeć jeśli masz darmowy wstęp, a za opłatą na pewno wtedy, gdy interesuje Cię historia i czas zimnej wojny.
…i inne przydatne informacje 😉
Dojazd autem: kod do nawigacji YO24 4EH, nieduży parking na dosłownie kilka aut znajduje się bezpośrednio przy bunkrze, a sporo miejsc do parkowania znajdziesz przy głównej ulicy Acombe Rd (B1224)
Dojazd pociągiem: do Yorku łatwo dostaniesz się pociągiem, a ze stacji kolejowej do bunkru jest mniej niż 30min spaceru (ok. 2km)
Dojazd autobusem: ulica Acombe Rd, przystanek West Bank lub The Regent, linie autobusowe 1 i 412. Tutaj znajdziesz rozkład jazdy linii nr 1 a tutaj rozkład jazdy linii nr 412.
Koszt biletów: osoba dorosła zapłaci £7.65, dziecko£4.60, bilet rodzinny£20. Szczegółowe informacje na stronie English Heritage.
Dodatkowe informacje: jeśli wybierasz się do Yorku pospacerować po centrum, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu Zimowy spacer w Yorku
Post „Zwiedzaj Yorkshire: bunkier przeciwatomowy w Yorku (English Heritage)” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
Brak komentarzy