0 w Anglia/ UNESCO/ Zwiedzaj Yorkshire

Co zobaczyć w Yorkshire? Kolejne 6 miejsc które warto odwiedzić!

Co zobaczyć w Yorkshire? Oto 6 kolejnych propozycji!

Zapraszamy Cię na kolejny wpis o tym co warto zobaczyć w Yorkshire. Tak jak poprzednio tak i tym razem przygotowaliśmy kilka mniej lub bardziej znanych miejsc, które naszym zdaniem są warte odwiedzenia. Część z nich jest już dość szczegółowo opisana na blogu, a część czeka na swoją kolej. Ponieważ lubimy różnorodność proponujemy Ci zarówno miejscówkę nad morzem jak i krótką ale satysfakcjonującą wędrówkę na jeden z najwyższych szczytów w Yorkshire. A jeśli trafi Ci się deszczowa pogoda to warto zwiedzić średniowieczny zamek lub wybrać się na spacer i obejrzeć najwyższy wodospad w Anglii.  To co, zwiedzasz z nami? 😉

Co zwiedzić w Yorkshire? Zobacz 6 naszych propozycji!

Zamek Bolton Castle, Park Narodowy Yorkshire Dales

Co zwiedzić w Yorkshire? Zamek Bolton, www.katiraf.com

Co zwiedzić w Yorkshire? Zamek Bolton, North Yorkshire (Grudzień 2014)

Jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w kraju. Kiedyś Bolton Castle był luksusowym domem rodzinnym, a także twierdzą obronną. Obecnie większa część zamku jest niemal całkowicie dostępna, dzięki czemu możesz wnikliwie poznać burzliwą przeszłość tego miejsca. Warto tu przyjechać szczególnie wtedy, gdy planujesz wycieczkę na oddalone o 10 minut jazdy wodospady Aysgarth Falls lub wspomniany poniżej wodospad Hardraw Force. Jeśli zaś planujesz zwiedzanie zamku to obecnie (wrzesień 2018) na stronie radia Stray FM możesz znaleźć kupon zniżkowy na rodzinny bilet do zamku.
Kod do nawigacji: DL8 4ET

Najwyższy wodospad w Anglii – Hardraw Force, Park Narodowy Yorkshire Dales

Co zwiedzić w Yorkshire? Wodospad Hardraw Force, www.katiraf.com

Co warto zobaczyć w Yorkshire? Wodospad Hardraw Force (Wrzesień 2017)

Hardraw Force to zdecydowanie jeden z najbardziej widowiskowych wodospadów w Yorkshire. Z jedną kaskadą mającą ok. 30m wysokości, jest najwyższym tego typu wodospadem w Anglii. Swoją sławę zawdzięcza scenie kąpieli Kevina Costnera vel Robin Hooda, którą to kąpiel (i gołą pupę Robina) oglądała z ukrycia podekscytowana Marion 😉 Wstęp na wodospad jest płatny (£2.50) a szczegóły jak do niego dotrzeć i gdzie zostawić auto znajdziesz w naszym wpisie Najpiękniejsze wodospady w Yorkshire: wodospad Hardraw Force. 
Kod do nawigacji: DL8 3LZ

Szczyt Pen-y-Ghent, Park Narodowy Yorkshire Dales

Co zobaczyć w Yorkshire? Szczyt Pen-y-Ghent! Katiraf.com

Co zobaczyć w Yorkshire? Szczyt Pen-y-Ghent! (Listopad 2011)

Jeden z trzech szczytów wchodzących w skład wyzwania The Yorkshire Three Peaks. Wędrówka którą Ci proponujemy to chyba najkrótszy możliwy wariant, w sam raz jeśli masz do dyspozycji tylko kilka godzin. Nie jest ona specjalnie trudna, choć miejscami będziesz wspinał się dość ostro pod górę. Auto zostawiasz niedaleko miejscowości Stainforth i korzystając ze szlaku Penine Way po mniej więcej  1.5h wędrówki zdobędziesz szczyt Pen-y-Ghent. Szczegóły wędrówki jak i mapę znajdziesz w naszym  wpisie Jesienna wędrówka na Pen-Y-Ghent (694m npm). Polecamy szczególnie jesienią!
Orientacyjny kod do nawigacji: BD24 9PW

Harewood House, West Yorkshire

Co zwiedzić w Yorkshire? Harewood House, www.katiraf.com

Co zwiedzić w Yorkshire? Rezydencję Harewood House, West Yorkshire (Maj 2018)

Rezydencja Harewood House to duża posiadłość, na zobaczenie której warto przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Atrakcji jest wiele, w tym kilka takich, które szczególnie ucieszą najmłodszych. W zależności od zakupionego biletu możesz zwiedzić całą rezydencję w środku lub jedynie pospacerować po zadbanym, “geometrycznym” ogrodzie. Jest ogromny park, las, jezioro i mnóstwo miejsca do biegania po trawie, grania w piłkę czy na piknik na kocyku. Jest nieduże stado jelonków, które spaceruje wolno po całej posiadłości, jest mini zoo, Ptasi Ogród, flamingi, ale największą atrakcją dla wielu odwiedzających są niewątpliwie pingwiny, które można oglądać również w czasie karmienia. Dla miłośników spokojniejszych klimatów jest (nie będziemy ukrywać że dość zapuszczony) ogród himalajski i spacer aż do ogrodu warzywnego znajdującego się po drugiej stronie jeziora. Tu nie można się nudzić, ale i za wstęp trzeba odpowiednio zapłacić. Jeśli jednak do rezydencji przyjdziesz pieszo –  za bilet wstępu na teren Harewood House zapłacisz tylko połowę ceny. Warto tu spędzić słoneczną niedzielę, zwłaszcza jesienią, kiedy drzewa przybiorą ciepłe barwy. Nasz wpis z dokładnym opisem atrakcji znajdziesz tutaj Zwiedzaj Yorkshire: rezydencja Harewood House, Leeds
Kod do nawigacji: LS17 9LE

Kredowe klify Flamborough Head, East Riding of Yorkshire 

Co zwiedzić w Yorkshire? Klify Flamborough Head, www.katiraf.com

Co zobaczyć w Yorkshire? Klify Flamborough Head! (Czerwiec 2015)

Flamborough Cliffs to położone najdalej na północy Wielkiej Brytanii kredowe klify, których wysokość dochodzi nawet do 120 metrów nad poziomem morza. Najbardziej popularnym i najchętniej odwiedzanym tutaj miejscem są bez wątpienia klify w zatoce Selwicks Bay zwane potocznie Flamborough Head, ale warto odwiedzić również plażę North Landing oraz znajdujące się po sąsiedzku Bempton Cliffs. Miłośnicy latarni morskich będą mogli zobaczyć we Flamborough nie jedną, ale aż dwie latarnie, miłośnicy podglądania ptactwa wszelakiego z wrażenia nie będą wiedzieli, w którą stronę patrzeć 😉 Z kolei mali odkrywcy będą przeszczęśliwi budując zamki z piasku, szukając skamielin czy eksplorując (pod czujnym okiem rodziców) kredowe zakamarki. Nasze wpisy poświęcone temu miejscu (jak zawsze łącznie z mapą plus dodatkowo polecanym campingiem) znajdziesz we wpisie Plaża North Landing i klify Flamborough Head oraz Zatoka Thornwick Bay.
Kod do nawigacji: YO15 1AN

Klify Flamborough i zatoka Thornwick Bay, Yorkshire www.katiraf.com

Co zobaczyć w Yorkshire? Klify Flamborough Head! (Czerwiec 2015)

Co zwiedzić w Yorkshire? Klify Flamborough Head, www.katiraf.com

Co zobaczyć w Yorkshire? Klify Flamborough Head! (Czerwiec 2015)

Saltaire (UNESCO), West Yorkshire

Co zwiedzić w Yorkshire? Wieś Saltaire, www.katiraf.com

Co zobaczyć w Yorkshire? Wieś Saltaire! (Czerwiec 2014)

Wiktoriańska wieś Saltaire jest jedną z najciekawszych małych miejscowości w Yorkshire. Niemal 200 lat temu, idealista i filantrop Sir Titus Salt postanowił przenieść tu fabrykę włókienniczą (obecny Salts Mill czyli budynek na zdjęciu po lewej) oraz wybudować idealną, modelową wieś dla swoich pracowników. Wieś ta była niezwykłym projektem jak na owe czasy – znajdowały się tu domy z kanalizacją, łaźnie, szpital, biblioteka, sala koncertowa, bilardowa, laboratorium naukowe… Wieś miała również szkołę dla dzieci robotników, ogródki działkowe, park i przystań. Dzisiaj masz możliwość obejrzeć te same równe rzędy identycznych domów oraz zobaczyć fabrykę od środka. Salts Mill jest obecnie siedzibą wielu niezależnych sklepów (w tym świetnej księgarni), kafejek i galerii z pracami Davida Hockneya. Warto tu zajrzeć nie tylko wtedy gdy pada deszcz 😉 A jeśli pogoda dopisuje nie zapomnij przejść się do położonego na drugim brzegu rzeki niedużego ale uroczego Parku Robertsa lub wybierz się na spacer (świetna trasa również na rower) nad kanałem Leeds Liverpool  aż do  Five Rise Locks w Bingley czyli pięciokondygnacyjnej  śluzy dla barek.
Kod do nawigacji:BD18 3JS

Co zwiedzić w Yorkshire? Wieś Saltaire, www.katiraf.com

Saltaire, West Yorkshire (Październik 2017)

Co zwiedzić w Yorkshire? Wieś Saltaire, www.katiraf.com

Salts Mill (Luty 2016)

I to wszystkie nasze propozycje w tym wpisie. Kolejna szóstka pojawi się już wkrótce 😉

Po więcej inspiracji zapraszamy na naszego:

 Facebooka (info z ostatnich naszych wyjazdów)

 Instagrama (cotygodniowe weekendowe stories!!!)

A jeśli wciąż szukasz inspiracji zajrzyj do naszych kolejnych wpisów:

Atrakcje West Yorkshire

Co warto zwiedzić w Yorkshire? www.katiraf.com

Ciekawe miejsca nad morzem w Yorkshire, www.katiraf.com
Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

…i inne przydatne informacje 😉

Zamek Bolton – dojazd:

Kod do nawigacji: DL8 4ET

Wodospad Hardraw Force – dojazd:

Najwygodniej dostaniesz się tutaj autem. Kod do nawigacji: DL8 3LZ. Nie ma oficjalnego parkingu, ale auto można zostawić bez opłaty wzdłuż ulicy, przy której mieści się pub The Green Dragon Inn.

Wędrówka na szczyt Pen-Y-Ghent – dojazd:

Orientacyjny kod do nawigacji BD24 9PN. Parkingu brak ale za drobną opłatą (£1 – honesty box) możesz zostawić auto na poboczu.

Rezydencja Harewood House – dojazd:

Kod do nawigacji: LS17 9LE

Klify Flamborough Head – dojazd:

Plaża North Landing: kod do nawigacji YO15 1BJ
Klify i latarnia Flamborough Head: kod do nawigacji YO15 1AR (parking przy latarni).
Autobusem: autobus nr 100 – z Bridlington do Flamborough Head kursuje piętrowy autobus z odkrytym dachem (tutaj znajdziesz rozkład autobusu nr 100) 
Zatoka Thornwick Bay: kod do nawigacji YO15 1BD.

Saltaire – dojazd:

Kod do nawigacji: BD18 3JS
Do Saltaire można również bez problemu dojechać pociągiem.

Post „Co zobaczyć w Yorkshire? Kolejne 6 miejsc które warto odwiedzić!” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.