Jaskinie lodowe Eisriesenwelt w Austrii to jedno z najbardziej fascynujących miejsc, jakie kiedykolwiek odwiedziliśmy. Wyobraź sobie największą na świecie naturalną lodową jaskinię, w której udostępniono turystom do zwiedzania pewien jej odcinek, wypełniony fantazyjnymi lodowymi formacjami. W środku nie ma sztucznego oświetlenia, dostajesz więc do ręki lampkę karbidową i razem z przewodnikiem ruszasz na zwiedzanie podziemnej krainy lodu. Przez ponad godzinę odkrywasz niesamowite połączenie skał i lodu, podświetlane od czasu do czasu przez przewodnika za pomocą racy. Brzmi intrygująco, prawda? Jaskinie Eisriesenwelt zwiedzaliśmy na zakończenie naszego 2 tygodniowego urlopu w Austrii i szczerze mówiąc, wśród wszystkich odwiedzonych tam miejsc to właśnie lodowy świat Eisriesenwelt wywarł na nas największe wrażenie. To co, idziesz z nami? 😉
Obok jaskini Eisriesenwelt, w miasteczku Werfen jest jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia, o którym opowiemy Wam w osobnym wpisie.
A ponieważ zagapiliśmy się i spędziliśmy w Hohenwerfen nieco więcej czasu, o mały włos spóźnilibyśmy się na zwiedzanie jaskiń! 😉
Gdzie znajdują się jaskinie lodowe Eisriesenwelt?
Jaskinie lodowe Eisriesenwelt są położone wysoko w górach Tenneggebirge, ponad małym miasteczkiem Werfen w Austrii, około 50km od Salzburga.
Warto wspomnieć, że w miasteczku Werfen znajduje się zamek Werfen, który możesz kojarzyć z filmu „Nie tylko dla orłów”
(film warto obejrzeć nie tylko przed wizytą w zamku – dodaje Rafi 🙂 )
Jaskinie lodowe Eisriesenwelt – jak dojechać ?
Dotarcie do jaskiń lodowych nie szczególnie skomplikowane, ale ponieważ znajdują się one wysoko w górach dotarcie do nich zajmuje trochę czasu i składa się z kilku etapów. Sporo zależy od tego czy podróżujesz autem, czy korzystasz z transportu publicznego czy też może chcesz się przejść?
Etap I: Werfen – kasy biletowe w Eisriesenwelt Visitor Centre (czyli Besucherzentrum Eisriesenwelt)
Do Werfen dostaniesz się najwygodniej autem jak również pociągiem. Podróż pociągiem z Salzburga zajmie Ci około 50 minut. A kiedy już będziesz w miasteczku do kas biletowych możesz się dostać:
• autem:
Z miasteczka Werfen kieruj się na Eisriesenwelt Visitor Centre. Dotrzesz tam jadąc 5 km bezpłatną drogą prowadzącą do parkingu dla zwiedzających Eisriesenwelt. Droga ta jest nieco wąska i dość kręta, ale jednocześnie z super widokami, na zamek Werfen włącznie. Jeśli górskie serpentyny Cie przerażają, to może sobie odpuść? Latem, kiedy mnóstwo ludzi decyduje się w tym samym czasie odwiedzić jaskinie lodowe, droga może być zakorkowana albo wręcz zablokowana. Rozwiązaniem może być zostawienie auta w Werfen. Dla nas przejazd nie stanowił żadnego problemu, zwłaszcza, że byliśmy późnym popołudniem i nie było już takich tłumów, ale na stronie Eisriesenwelt piszą o możliwości wystąpienia takich utrudnień.
Jeśli zdecydujesz się zostawić auto w Werfen, do kas możesz dotrzeć piechotą lub autobusem.
• pieszo:
Do kas biletowych możesz dotrzeć piechotą. Znakowane szlaki turystyczne do Eisriesenwelt Visitor Centre są dostępne zarówno z miasteczka Werfen jak i z miejscowości Tenneck. Ze stacji kolejowej w Werfen czeka Cię ok. 5km dreptania i dojście z doliny zajmuje ok. 2 -3 godzin. Tutaj mapa całej wędrówki z Werfen do jaskini
• autobusem:
Do wyboru masz dwa autobusy:
• autobus komunikacji miejskiej, który do Eisriesenwelt Visitor Centre odjeżdża ze stacji kolejowej Werfen 4 razy w ciągu dnia o godzinie 8:18, 10:18, 12:18 i 14:18
• autobus wahadłowy, którego przystanek znajduje się 5min spaceru ze stacji, na parkingu Gras. Autobus wahadłowy odjeżdża co 25 minut. Dokładniejsze informacje (ceny i godziny odjazdów) zamieścimy wkrótce, gdyż jaskinie będą ponownie otwarte dopiero pod koniec kwietnia 2018.
Etap II: kasy biletowe w Eisriesenwelt Visitor Centre – dolna stacja kolejki
Po dotarciu do Eisriesenwelt Visitor Centre, w kasie kupujesz bilety upoważniające Cię do:
• wjazdu i zjazdu kolejką linową oraz zwiedzania jaskiń lodowych – najszybszy i najłatwiejszy sposób dotarcia do jaskiń
• tylko do zwiedzenia jaskiń lodowych – nie korzystasz z kolejki linowej, wędrujesz od dolnej do górnej stacji kolejki piechotą. Jest to wędrówka szlakiem alpejskim. Trasę tą poleca się jedynie doświadczonym górołazom – nie wiemy dokładnie jaki ma ona stopień trudności, gdyż ze względu na brak czasu w obie strony skorzystaliśmy z kolejki.
Po zakupieniu biletu czeka Cię 20 minutowy spacer z kasy biletowej do dolnej stacji kolejki.
Możesz wybrać dłuższą drogę lub krótszą korzystając z tunelu. U nas był to tunel – biegiem na kolejkę, aby się nie spóźnić na ostatnie tego dnia wejście do jaskini!
Etap III – dotarcie do górnej stacji kolejki
Wjazd kolejką linową trwa ok.3 minut. Wędrówka około 90 minut.
Po prawej stronie możesz zobaczyć początkowy odcinek szlaku pieszego prowadzącego do jaskiń.
Etap IV – górna stacja kolejki linowej – wejście do jaskini
Czyli kolejna wędrówka – spacer trwający około 20 minut.
Część ścieżki prowadzącej do jaskiń jest zadaszona, dzięki temu jest mniejsza szansa, że dostaniesz osypującym się kamykiem w głowę 😉
Jaskinie Eisriesenwelt – 3 fakty
• dla turystów udostępniony jest jedynie niewielki odcinek całego systemu jaskiń. Ich całkowita długość to ok. 42km
• jaskinie wypełnione są lodem przez cały rok i panuje w nich temperatura w granicach 0C
• lód znajdujący się w jaskiniach Eisriesenwelt ma około 1000 lat.
Jaskinie lodowe Eisriesenwelt – zwiedzanie
Jak wygląda i ile czasu zajmuje zwiedzanie jaskini lodowej w Austrii ?
Przejście całej trasy turystycznej w jaskiniach lodowych Eisriesenwelt zajmuje około 1 godz i 10 minut. W środku będziesz chodzić z grupą, za przewodnikiem, po wyznaczonej trasie z mnóstwem schodków. Pamiętamy, że w wielu miejscach były one pokryte lodem, no ale w końcu to jaskinia lodowa, która „żyje” 😉 Dlatego – mimo, że na zewnątrz jest upalnie – sandałki czy japonki zostaw w domu, a na tą wycieczkę załóż wygodne buty, najlepiej takie w których zdobywasz górskie szczyty.
Nie ma znaczenia o jakiej porze roku odwiedzisz jaskinie lodowe Eisriesenwelt – zawsze ubierz się ciepło, zabierz rękawiczki a nawet czapkę. Serio. W tych jaskiniach będzie chłodniej niż w „normalnych” – Eisriesenwelt to jaskinia lodowa, a jak wiesz, lód nie powstaje przy dodatnich temperaturach 😉
Zanim wejdziesz do jaskini, przewodnik rozda odpalone lampki karbidowe. W sumie nie wiemy jaki jest w tym sens, skoro w huraganowym wietrze jaki pojawia się w drzwiach w momencie wejścia przez drzwi do jaskini (co jest wynikiem różnicy ciśnień) większość lampek i tak zgasła i trzeba je było odpalać ponownie. Lampek nie ma dużo (mniej więcej po 1 lampce na 2 osoby), więc łap okazję bo to jedno z niewielu źródeł światła dzięki któremu oświetlisz sobie drogę w jaskini 😉 Aha, i uważaj żeby nie przypalić sąsiada z przodu!
Za drzwiami ogarnęła nas ciemność ale po chwili kaganki zostały ponownie odpalone i schodami w górę ruszyliśmy na lodową przygodę!
Zakaz filmowania i fotografowania
W jaskiniach lodowych Eisriesenwelt nie wolno filmować ani fotografować. I nas zawsze taki zakaz zniechęca do odwiedzenia danego miejsca. Tym razem podjęliśmy jednak decyzje, że chcemy jaskinie zobaczyć mimo zakazu, a przy odrobinie szczęścia udało nam się zrobić kilka fotografii. O co więc z tym zakazem chodzi? Tym razem nie chodzi o pieniądze (bo często przecież o to chodzi), a organizację całego zwiedzania. W szczycie sezonu wycieczki odbywają się w odstępach sześciominutowych. W środku jest tyle pięknych miejsc, że gdyby każdy odwiedzający chciał zrobić zdjęcie chociaż w tylko jednym miejscu, spowodowałoby to ogromne opóźnienia i miało negatywny wpływ na harmonogram wycieczek. Jeśli każdy odwiedzający powodowałby opóźnienie chociaż o jedną minutę podczas całej trasy, oznaczałoby to, że zwiedzanie jaskini zajęłoby około dwóch godzin zamiast 75 minut. Jaskinia nie jest oświetlona – do oświetlania poszczególnych formacji lodowych przewodnik używa racy, którą zapala, a która dość szybko gaśnie. Wyobraź więc sobie ilość fleszy błyskających co sekundę gdyby można było robić zdjęcia. Dlaczego więc i jak udało nam się zrobić te kilka zdjęć? Po pierwsze byliśmy tego dnia ostatnią grupą, szliśmy na samym jej końcu trzymając się blisko osób przed nami i nie opóźniając wycieczki. Zdjęcia robiliśmy niejako w drodze, oczywiście z ręki i bez flesza, co było dość trudne – raz że ciemno, dwa, że idący przed nami ludzie często powodowali ruszanie się metalowych kładek a czas naświetlania zdjęć musiał być oczywiście długi… Ale najważniejsze było to, że mieliśmy świetnego młodego przewodnika, który nie dość że ciekawie i z jajem opowiadał, to również przymykał oko na kilka fleszy, które gdzieś po drodze błysnęły, bo oczywiście inni turyści tak jak my nie mogli sobie odmówić zrobienia choć jednego zdjęcia 😉
Na całej trasie jest do pokonania w sumie 1400 schodków w górę i w dół 😉
W jaki sposób powstają te wszystkie lodowe kształty? To proste – przez wapienne szczeliny znajdujące się w sklepieniu jaskiń przecieka woda, a ponieważ temperatura wewnątrz Eisriesenwelt wynosi 0C ta woda niemal natychmiast zamarza. Przewodnik wspominał, że co roku przed ponownym udostępnieniem jaskinii do zwiedzania niezbędne jest skucie nowego lodu, który pojawił się podczas zimy, a który pokrywa schody i kładki czyli wyznaczoną trasę turystyczną.
Wędrowanie po skalno-lodowych komnatach zapiera dech w piersiach. Oprócz całkiem rozpoznawalnych lodowych kształtów np. lodowego niedźwiedzia, zobaczysz całe mnóstwo ogromnych lodospadów, lodowych ścian oraz sopli. Będziesz wchodził po dość stromych stopniach, przeciskał się przez lodowe korytarze i chodził po lodowych jeziorach. A w pewnym miejscu, które nam szczególnie zapadło w pamięci zobaczysz wielką czarną otchłań, czyli tą część jaskini, która ciągnie się w głąb góry przez kolejne 40 kilka kilometrów…
Nam bardzo podobało się to, że jaskinia nie jest sztucznie oświetlona, przez co jeszcze bardziej możesz odczuć niezwykłość tego miejsca. I chociaż jest to atrakcja którą rocznie odwiedza ponad 200tyś ludzi absolutnie nie widać tu tak obecnej w wielu innych miejscach komercji. Jak już napisaliśmy wcześniej – ta jaskinia lodowa żyje swoim życiem i widać tu jedynie minimalną ingerencję w naturę, aby umożliwić nam, turystom, zwiedzanie tych niesamowitych wnętrz.
Race odpalane przez przewodnika przy poszczególnych formacjach lodowych i szczególnie interesujących miejscach przez kilka minut oświetlają całe lodowe komnaty. Tak, zdjęcia „z ręki” i bez flesza były tu niemałym wyzwaniem 😉
Po nieco ponad godzinie nasza wędrówka w skalno-lodowym labiryncie dobiegła końca i mogliśmy się ogrzać na zewnątrz 😉
Jaskinie lodowe Eisriesenwelt – informacje praktyczne:
Zwiedzanie jaskiń lodowych:
W 2019r. jaskinie są udostępnione do zwiedzania jedynie od 01 maja do 27 października.
Kasy biletowe – są otwarte od godziny 8.30 do godziny 16.00 w lipcu i sierpniu, oraz od 8.30 do godziny 15.00 w pozostałych miesiącach.
Kolejka linowa – w lipcu i w sierpniu ostatni wjazd kolejką odbywa się o godzinie 16.20, w pozostałych miesiącach o godzinie 15.20.
Jaskinie – ostatnie wejście w lipcu i w sierpniu o godzinie 16.45, w pozostałych miesiącach o 15.45.
Tutaj szczegółowe informacje o godzinach otwarcia jaskini Eisriesenwelt.
Ceny biletów do Eisriesenwelt (2018r.):
• wejście do jaskini + bilet na kolejkę linową to koszt dla osoby dorosłej 24E, młodzież (15-18 lat) 18E, dzieci (6-14 lat) 14E
• samo wejście do jaskini – odpowiednio 12E/11E/9E
• są również dostępne bilety rodzinne. Tutaj znajdziesz jaskinie lodowe w Austrii cennik
Co jeszcze warto wiedzieć o Eisriesenwelt?
• przejście całej trasy w jaskini Eisriesenwelt z przewodnikiem zajmuje ok. 70 minut. W tym czasie pokonujesz różnicę wysokości wynoszącą 134m i w sumie około 1400 schodów w górę i w dół 😉
• ciepła kurtka, czapka i rękawiczki to podstawa! W jaskiniach, które do tej pory zwiedziliśmy, temperatura wynosiła najczęściej ok. 7-8C, tutaj oscyluje w granicach 0C
• aby uniknąć tłumów zaplanuj swoja wizytę rano przed 10.00, albo po południu po 14.00. Na całą wycieczkę będziesz potrzebował minimum 3 godziny. Pamiętaj, że w sezonie (lato) są tu tłumy ludzi i możliwe, że będziesz stał w kolejce po bilet, potem do wagonika kolejki a na koniec do samej jaskini…
• wiele osób planuje wizytę w jaskiniach na brzydki, deszczowy dzień. O ile zwykle piszemy, że wodospady i jaskinie świetnie się sprawdzają jako atrakcje turystyczne gdy pada deszcz, tak tym razem polecamy Ci odwiedzić jaskinie lodowe w Austrii przy ładnej i słonecznej pogodzie. Widoki z drogi dojazdowej do kasy biletowej, a potem w czasie wędrówek i jazdy kolejką są po prostu obłędne. Uwierz nam, szkoda by było wędrować tam w deszczu…
• zaplanuj w Werfen cały dzień. Obejrzyj centrum miasteczka (nam brakło czasu), odwiedź zamek Werfen (który niebawem opiszemy, a wcześniej obejrzyj film „Nie tylko dla Orlow” w ktorym zamek „grał”) i oczywiście zobacz niesamowite jaskinie lodowe Eiriesenwelt.
• jaskinie lodowe Eisriesenwelt to jedno z najbardziej fascynujących miejsc, jakie kiedykolwiek odwiedziliśmy. Jeśli planujesz urlop w Austrii – gorąco polecamy Ci to miejsce 😉
Brak komentarzy