2 w ciekawe budowle/ Norwegia/ Norwegia Road Trip

Podróż z Oslo do Stavanger: klepkowy kościół w Heddal

Kościół klepkowy w Heddal, Norwegia (Maj 2016) www.katiraf.com

Klepkowy kościół w Heddal, Norwegia (Maj 2016)

To było pierwsze miejsce w Norwegii, które mieliśmy w planach zobaczyć. Zaraz po wylądowaniu, około północy, odebraliśmy zamówiony wcześniej samochód, zapakowaliśmy nasze bagaże i ruszyliśmy w drogę. Zaplanowaliśmy wyjechać z Oslo i znaleźć jakieś ustronne miejsce, gdzie moglibyśmy zaparkować auto i przespać się kilka godzin. Pobudka o 7.00 rano, za oknami deszcz, pyszna kawa na stacji benzynowej i wyruszyliśmy w ponad 8 godziną podróż do Stavanger, z wieloma przystankami po drodze, a jako pierwszy zaplanowany był właśnie kościół w Heddal.

Kościół w Heddal

katiraf-heddal-kosciol-norwegia

Do Heddal dotarliśmy przed 8.00 rano. Na parkingu Rafi zadecydował, że skoro pada to on się jeszcze chętnie zdrzemnie 🙂 Kościół był oczywiście zamknięty, więc zrobiłam tylko kilka zdjęć i zanim rozpadało się na dobre wróciłam do auta. Dzięki deszczowej pogodzie zdjęcia mają swój klimat. Deszcz nie martwił nas bardzo, gdyż wiedzieliśmy, że wkrótce przestanie padać a przed nami piękne słoneczne dni 🙂 I rzeczywiście pogoda się sprawdziła !

katiraf-norwegia-heddal-kosciol

Kościół w Heddal (zwany Heddal Stavkirke) położony jest około 2h jazdy z Oslo. Zbudowany na początku XIII w. jest największym kościołem klepkowym w Norwegii. Po reformacji kościół był w bardzo złym stanie, dlatego w połowie XIX w podjęto się renowacji. Jednakże ze względu na fakt, że konserwatorom brakowało i wiedzy i umiejętności, konieczna była kolejna odbudowa, która miała miejsce w roku 1950.

katiraf-norwegia-kosciol-heddal-klepkowy

Kościół klepkowy to nazwa szczególnego rodzaju drewnianych kościołów norweskich wznoszonych w czasach gdy wiara chrześcijańska mieszała się z wierzeniami w pogańskich bogów wikińskich. Kościoły te należą do najstarszych drewnianych zabytków Europy. Uważa się, że w średniowieczu powstało w Norwegii około 1000 takich kościołów, a do czasów obecnych dotrwało zaledwie 28. Jednym z nich jest właśnie kościół w Heddal, a drugim który udało się nam obejrzeć jest kościół w Borgund, który odwiedziliśmy w przedostatni dzień naszej wyprawy do Norwegii, wracając do Oslo (i to był drugi i ostatni deszczowy moment podczas całego naszego pobytu 🙂

katiraf-norwegia-heddal-kosciol-klepkowy

Drewniana dzwonnica przy kościele w Heddal, Norwegia (Maj 2016)

Po obejrzeniu Kościoła udaliśmy się w dalszą podróż, tym razem na przełęcz górską Haukeli.

dojazd-01

…i inne przydatne informacje 🙂

Kościół Heddal – dojazd autem:

Kościół Heddal Stavkirke znajduje się we wsi Heddal.
Dokładny adres: Heddalsvegen 412, N-3676 Nottoden
Tutaj znajdziesz stronę Kościoła w Heddal
Kościół w Heddal można zwiedzać od 3 maja do 20 września (2018). Cena biletu wstępu to 80NOK od osoby, dzieci poniżej 16 lat wchodzą za darmo.

Post „Podróż z Oslo do Stavanger: klepkowy kościół w Heddal” pojawił się po raz pierwszy na stronie www.katiraf.com.

Może Cię zainteresować

2 komentarze

 • Odpowiedz
  Paweł
  18 grudnia 2016 at 07:57

  No i w końcu wasza nowa strona wystartowała. Gratulacje. Robi świetne wrażenie. Koło Heddal przejeżdżałem wiele razy ale ani razu nie zatrzymałem się, żeby choć zerknąć. Teraz widzę co straciłem. Liczyłem na więcej zdjęć ale te, które są powalają na kolana. Chyba muszę się zapisać do was na jakieś warsztaty fotograficzne 😉

  • Odpowiedz
   Kasia
   18 grudnia 2016 at 19:49

   Zdjęć mało bo padało 😛 ! a jeśli chodzi o warsztaty to patrząc na Twojego bloga nie sądzę abyś ich potrzebował 🙂

  Napisz odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.