0 w Anglia/ Zwiedzaj Lancashire

Panopticons w Lancashire czyli sztuka na wzgórzach, Burnley

Panopticons w Lancashire

Panopticons w Lancashire, Anglia (Wrzesień 2021)

Panopticons w Lancashire chcieliśmy zobaczyć już od dawna ale rzadko – o ile w ogóle – podróżujemy w te strony 😉 Zdradziliśmy jednak na kilka godzin nasze God’s Own County czyli Yorkshire i pojechaliśmy zobaczyć trzy z czterech instalacji artystycznych na wzgórzach wokół Burnley. To co, zwiedzasz z nami?

Panopticons w Lancashire – gdzie się dokładnie znajdują?

Rzeźby Panopticons znajdują się na wzgórzach w okolicy Burnley (trzy) oraz w mieście Blackburn (jedna). Najciekawszą rzeźbą dla nas jest zdecydowanie Signing Rining Tree więc odległości podamy dla tego miejsca: z Leeds autem dotrzesz tu w 1h10min, z Manchesteru w 50 minut a z Preston w nieco ponad pół godziny.

źródło: mapy.cz

Panopticons w Lancashire – czym są?

Panopticon (według filozofa Jeremiego Benthama) to „przestrzeń lub urządzenie zapewniające panoramiczny widok”.  Panopticons w Lancashire zostały zaprojektowane, aby przyciągnąć odwiedzających za miasto i umożliwić im podziwianie wspaniałych krajobrazów. Każdy Panopticon znajduje się dość wysoko, dzięki czemu turysta może podziwiać spektakularne widoki na okolicę. Są to cztery rzeźby:

♦ The Atom

♦ The Singing Ringing Tree

♦ The Halo

♦ The Colourfields

The Atom

Panopticons w Lancashire

The Atom to punkt widokowy i schronienie, z którego można podziwiać wspaniałą scenerię Pendle z Pendle Hill w tle. 

Panopticons w Lancashire Panopticons w Lancashire

The Atom znajduje się tuż przy bezpłatnym parkingu, a droga dojazdowa z Yorkshire (Two Laws Rd) przy ładnej pogodzie dostarcza wielu wrażeń widokowych.

Panopticons w Lancashire

Stąd można zejść w dolinkę i przespacerować się do maleńkiej wsi Wycoller, gdzie m.in. jest kafeja, toalety, ford i ruinki Wycoller Hall.

The Singing Ringing Tree

Panopticons w Lancashire

Nieduży parking przy The Signing Rining Tree również jest bezpłatny. Spacer wygodną szutrową ścieżką zajmuje około 10 minut.

Panopticons w Lancashire

The Singing Ringing Tree to napędzana wiatrem muzyczna rzeźba. Ma 3 metry wysokości i jest wykonana z ocynkowanych, stalowych rur. Rury wirują, tworząc kształt wygiętego drzewa i kiedy mocno wieje wydają melodyjny szum. Podczas naszej wizyty wiało tylko trochę, więc niestety nic nie usłyszeliśmy… Niemniej jednak widoki na okolicę zrekompensowały tą niedogodność 😉

Panopticons w Lancashire

The Halo

Panopticons w Lancashire

Trzecia i ostatnia rzeźba którą odwiedziliśmy to the Halo. Okrągła konstrukcja ze stali i pleksiglasu ma średnicę około  18 metrów i stoi na trzech nogach. W nocy Halo świeci! Światła są zasilane przez pobliską turbinę wiatrową i zostały specjalnie dobrane tak, aby nie przyciągały owadów latających 😉

Panopticons w Lancashire Panopticons w Lancashire Panopticons w Lancashire Panopticons w Lancashire

The Colourfields

Ostatnia „rzeźba” znajduje się niemal w centrum Blackburn i z The Halo dojazd zajmuje około pół godziny.
The Colourfields odpuściliśmy, nikt nie miał ochoty na podróż do miasta… Tutaj zobaczysz jak wygląda The Colorfields.

…i inne przydatne informacje 😉

..

Panopticon w Lancashire – dojazd:

Poszczególne rzeźby są „porozrzucane” w okolicach Burnley (plus jedna w centrum Blackburn) i najkrótsza trasa między nimi liczy około 50km a na jej pokonanie autem potrzeba około godziny i 15 minut.

The Atom: Laneshawbridge, Colne BB8 7EQ

The Sining Rining Tree: Crown Point Rd, Burnley BB11 3RL

The Halo: Cribden End Ln, Rossendale BB4 5AD

The Colourfields: Revidge Rd, Blackburn BB2 6DZ

Najciekawsze rzeźby to zdecydowanie the Singing Rining Tree, które polecamy Ci odwiedzić zwłaszcza w słoneczny ale jednocześnie bardzo wietrzny dzień oraz The Halo, które warto zobaczyć nocą!

 

Post „Panopticons w Lancashire czyli sztuka na wzgórzach, Burnley” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

 

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.