0 w Anglia/ plaże/ Zwiedzaj Yorkshire

Plaże w Yorkshire. 18 piaszczystych miejsc nad morzem!

Pisaliśmy już o ciekawych miejscach nad morzem w Yorkshire, ale stwierdziłam, że plaże zasługują na osobny wpis. I znów – wybraliśmy przede wszystkim plaże które lubimy i odwiedzamy, aczkolwiek pokazujemy również kilka takich, na których raczej nas już nie spotkacie. Są one jednak aż nazbyt popularne więc wypadałoby o nich napisać 😉 Plaże opisujemy w kolejności, od tych położonych na północy Yorkshire do tych znajdujących się na południu. A skoro do naszej ekipy od czasu do czasu dołącza również pies – zebraliśmy informacje o możliwości wejścia na każdą plażę z czworonogami. Zapraszamy do lektury!

Plaże w Yorkshire – aktywna mapa:

Plaża w Saltburn

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking:  Cat Nab Car Park, Saltburn Bank TS12 1NY

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż w Yorkshire ze względu na długie wiktoriańskie molo (208 metrów) oraz kultowy funikular zwany Saltburn Cliff Tramway. Piaszczysto – kamienista plaża Saltburn ma kilka ładnych kilometrów długości więc można spacerować bez końca. Przy plaży kilka miejsc gdzie można coś zjeść, toalety na parkingu.
Psy: ograniczenia obejmują obszar od molo do Hazelgrove od maja do września. Natomiast poza tym obszarem psy są mile widziane przez cały rok.

Plaża Skinningrove Beach

 

Kod na parking: The Way Of St Hild Car Park, Marine Terrace, Skinningrove TS13 4BJ

Miejsce na naszej liście do odwiedzenia. Zdecydowanie dla tych którzy nie lubią tłumów i wolą bardziej kameralne miejsca – wystarczy spojrzeć na rozmiar parkingu i wiadomo że nie będzie tłoczno 😉 Z parkingu na plażę jest kilka minut dreptania, są i wysokie klify i piaszczyste wydmy. Nie ma sklepików i innych atrakcji, więc warto zabrać ze sobą coś dobrego i zrobić piknik. Toalety w pobliżu parkingu, przy Beach Rd.

Psy: plaża przyjazna psom

Plaża w Staithes

Wędrówka w Staithes, Yorkshire www.katiraf.com

Kod na parking (118 miejsc): Bank Top Car Park, 68 Staithes Ln, Staithes TS13 5AD 

Plaża w Staithes jest mała i ma bardziej „portowy” charakter, co niestety wiąże się z bardzo złą jakością wody – kąpiel nie jest tu zalecana. Ale powiedzmy sobie szczerze – rybacką wioskę Staithes nie odwiedza się dla plaży. Jest to najbardziej malowniczo położona miejscowość na wybrzeżu Yorkshire i pokazywaliśmy ją chociażby w tym wpisie  Zwiedzaj Yorkshire: wędrówka w Staithes i Borrowby Dale, North Yorkshire Dobra rada – jeśli zdecydujesz się tu przyjechać to zrób to wcześnie rano aby poczuć ten niezwykły klimat, zanim zrobi się naprawdę tłoczno.

Psy: plaża przyjazna psom.

Plaża Runswick Bay

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: Bank Bottom Car Park (80 miejsc), Cleveland Wy, Runswick Bay TS13 5HT oraz Bank Top Car Park Runswick Bay, Whitby, TS13 5JF (100 miejsc)

Zatoka Runswick Bay jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Yorkshire. Piaszczysta plaża jest idealna na budowanie zamków z piasku czy kajaki, a podczas odpływu możesz się natknąć na skamieliny. Niewidoczna na zdjęciu wieś Runswick Bay to bielone domy z czerwonymi dachami, przy wąskich i krętych uliczkach pozbawionych ruchu kołowego. Dosłownie kilka sklepików i miejsce gdzie można coś zjeść. Ze względu na dwa dość spore parkingi – przy ładnej pogodzie może być całkiem tłoczno.

Psy: plaża przyjazna psom

Plaża Sandsend

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: parking wzdłuż drogi A174 Sandsend Rd, YO21 3SN

Plaża Sandsend to niejako przedłużenie plaży w Whitby. Czysta, piaszczysta plaża, idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Charakterystyczne są tutaj betonowe schody chroniące nabrzeże. Maleńka wieś Sandsend oferuje kilka sklepików i miejsc gdzie możesz coś zjeść. Toalety przy głównej drodze.

Psy: od maja do września nie mają wstępu bezpośrednio na plażę w Sandsend. Musisz przejść wzdłuż drogi w kierunku Whitby przez około 100 metrów, aż dojdziesz do schodów prowadzących w dół na plażę. Od tego miejsca plaża jest przyjazna psom niemal do molo w Whitby.

Plaże w Whitby

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: North Terrace Car Park, West Cliff, Whitby YO21 3EL

W Whitby są dwie plaże, po obu stronach rzeki Esk. Jedna plaża jest mała, „portowa” i znajduje się u podnóża klifu na którym stoi kościół i opactwo Whitby Abbey. Druga zaś ciągnie się od molo aż po Sandsend. Niewątpliwą zaletą tej drugiej plaży jest fakt iż (podczas odpływu) jest ona dość rozległa,  a na niemal całej długości (na klifach wzdłuż drogi) rozmieszczone są miejsca parkingowe, które skutecznie rozładowują ilość ludzi przypadającą na metr kwadratowy i nie trzeba się przeciskać między ręcznikami przy zejściu na plażę 😉 Piaszczysta plaża w Whitby wyróżnia się kolorowymi domkami plażowymi, wypożyczalnią leżaków i parawanów oraz brodzikiem dla dzieci (na klifie).

Psy: plaża „portowa”, ta mniejsza jest całkowicie przyjazna psom. Natomiast główna plaża ma ograniczenia od maja do września – chodzi o południową część plaży czyli tą od strony molo.

Plaża Saltwick Bay

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: Whitby Abbey Parking, Whitby YO22 4ER

To ukryta perełka! To w sumie wciąż Whitby, ale z centrum trzeba się tu kawałek przespacerować. Nie ma tłumów bo nie każdy lubi tak daleko chodzić lub nie każdy o tej plaży wie. Piaszczysto-kamienista o ciekawym czerwonawym zabarwieniu. Świetne miejsce na szukanie skamielin.

Psy: plaża przyjazna psom

Plaża w Robin Hoods Bay

Co zobaczyć w Robin Hood's Bay? Nasz mini przewodnik www.katiraf.com

 

Kod na parking: Bank Top Car Park, Robin Hood’s Bay Rd, Robin Hood’s Bay, YO22 4QN

Plaża istnieje tutaj jedynie podczas odpływu – piaszczysta, ze skałami i basenami skalnymi. Ze względu na skalistą linię brzegową i dość chłodną w tym miejscu wodę nie poleca się kąpieli. Ze wsi plażą można się przespacerować aż do miejsca zwanego Boggle Hole i wrócić  do centrum ścieżką na klifach (bardzo polecamy!)

Psy: plaża przyjazna psom

Scarborough North Bay Beach

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

 

Kod na parking: parking wzdłuż drogi Royal Albert Dr, Scarborough YO12 7TY

Scarborough to jedno z tych miejsc gdzie bywamy bardzo rzadko, a jeśli już to uciekamy od centrum najdalej jak to możliwe 😉 I ta właśnie plaża jest świetnym miejscem aby uciec od tłumów i miejskiego hałasu. Przy betonowej promenadzie znajdziesz kolorowe domki, toalety, kilka sklepików i kafejek. Jest jeszcze druga plaża, południowa, tuż przy centrum miasta ale to zdecydowanie nie nasz bajka…

Psy: od maja do września w północnej części plaży jest zakaz aczkolwiek nie dotyczy on promenady, południowa część plaży jest przyjazna psom.

Clayton Bay Beach


Kod na parking: Cayton, Scarborough YO11 3NR

Mało znana plaża, położona na obrzeżach Scarborough, z małym parkingiem, tuż przy Parkdean Resorts. Jeden sklepik, jedna kafeja, toalet brak.

Psy: plaża przyjazna psom

Plaża w Filey

Spacer na klify Filey Brigg, Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: The Beach, Filey YO14 9LA

Plaża Filey ma niemal 5km długości i ciągnie się od skalistego półwyspu Filey Brigg na północy do białych klifów w Bempton na południu. W centrum jest bardziej tłoczno, dlatego jeśli szukasz spokoju warto przespacerować się albo w stronę Filey Brigg albo w stronę Bempton. Jeśli zaś trafisz na przypływ ale masz ochotę na piknik to polecamy Country Park Car Park z mnóstwem zielonej trawki i fantastycznymi widokami  – pisaliśmy o nim m.in. tutaj Zwiedzaj Yorkshire: spacer na Filey Brigg

Psy: centralna część plaży jest niedostępna dla psów od maja do września. Pozostałe odcinki plaży są przyjazne psom.

Plaże Flamborough Head

Oto trzy z nich:

Klify Flamborough i zatoka Thornwick Bay, Yorkshire www.katiraf.com

Thornwick Bay Beach

Kod na parking: Flamborough, Bridlington YO15 1BJ lub ewentualnie parking przy kafei North Landing Road, Flamborough YO15 1BD

Niewielka piaszczysto – kamienista plaża w bardzo malowniczym miejscu. Brak toalet i sklepików, działa jedynie kafeja.

Psy: plaża przyjazna psom

Klify Flamborough Head i plaża North Landing, Yorkshire, Anglia www.katiraf.com

North Landing Beach

Kod na parking: Flamborough, Bridlington YO15 1BJ

Kolejna malowniczo położona plaża, otoczona wspaniałymi kredowymi klifami, porośniętymi trawą.  Na plaży mieszanka miękkiego piasku i kamyków.  Mimo, że plaża North Landing jest nieco większa niż wspomniana wcześniej plaża w zatoce Thornwick Bay, to przy ładnej pogodzie w sezonie bywa tu dość tłocznie. Dwa miejsca gdzie można coś zjeść.

Psy: plaża przyjazna psom

Klify Flamborough Head i plaża North Landing, Yorkshire, Anglia www.katiraf.com

Selwick Bay Beach

Kod na parking: Bridlington YO15 1AR

Plaża Selwick Bay to ta przy latarni morskiej Flamborough. Położona w zatoce u podnóża wysokich klifów jest piaszczysto-kamienista i ma długość około 100m. Podczas odpływu ujawnia się skalista linia brzegowa z wieloma skalnymi basenami.

Psy: plaża przyjazna psom.

Plaża w Sewerby

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: North Beach Car Park Bridlington YO15 1EL

W sumie to północna część plaży w Bridlington. Piasek miesza się tu z białymi otoczakami. Bardzo spokojne i raczej odludne miejsce, więc tutaj moglibyśmy jeszcze kiedyś przy okazji zajechać 😉

Psy: plaża przyjazna psom

Plaże w Bridlington

Plaże w Yorkshire, www.katiraf.com

Kod na parking: Langdales Wharf Car Park, Bridlington YO15 3AN

Z pewnością Bridlington jest miejscem, które wielu osobom przypadnie do gustu, ale prawda jest taka, że raczej nas tam nie spotkacie 😉 Tłumy na ulicach, w porcie i sklepiki z plastikiem to absolutnie nie nasz klimat… Plaże w Bridlington są dwie – północna i południowa, a rozgranicza je port. Plaża północna jest piaszczysto – kamienista i ciągnie się aż do wspomnianej powyżej  plaży w Sewerby.  Plaża południowa jest piaszczysta i ma długość ponad 1.5km.

Psy: na plaży północnej – bez ograniczeń, na plaży południowej odcinek z zakazem od maja do września

Szukasz innych inspiracji? Zajrzyj tutaj:

Ciekawe miejsca nad morzem w Yorkshire, www.katiraf.comCo warto zwiedzić w Yorkshire? www.katiraf.com

 

 

Wpis „Plaże w Yorkshire. 18 piaszczystych miejsc nad morzem!” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.