0 w Jelenia Góra/ Kotlina Jeleniogórska/ Polska/ Zwiedzaj Karkonosze i okolice

Projekt Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Projekt Time Gates - Bramy Czasu w Jeleniej Górze www.katiraf.com

Projekt Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze (Styczeń 2019)

O tym, że podziemia pod Wzgórzem Kościuszki zostaną udostępnione turystom do zwiedzania słyszeliśmy już od jakiegoś czasu. I tak się fajnie złożyło, że Bramy Czasu w Jeleniej Górze zostały otwarte tuż przed świętami, dzięki czemu mogliśmy zwiedzić tunele osobiście. Byliśmy ciekawi bo opinie o tej najnowszej atrakcji Jeleniej Góry są podzielone – wśród znajomych słyszeliśmy głosy zarówno zachwytu jak i krytyki. Dlatego między jednymi a drugimi zakupami na mieście pojechaliśmy na spacer do podziemi i efektem jest ten właśnie wpis 😉 To co, zwiedzasz z nami?

 

Wejście do jeleniogórskich podziemi

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Bunkry – tunele – podziemia. No nie ma co ukrywać, że są to miejsca, które lubimy odwiedzać jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. Na blogu znajdziesz już wpis o bunkrze przeciwatomowym w Yorku, a obecnie przygotowujemy materiał ze zwiedzania tuneli wydrążonych w kredowych klifach Dover. W czasie zwiedzania obu tych atrakcji poznawaliśmy dość szczegółową historię obu miejsc i chyba dlatego odwiedzając Bramy Czasu byliśmy niejako nastawieni na sporą dawkę historii o jeleniogórskich podziemiach. I to nie tylko w postaci opowieści przewodnika, ale również eksponatów, zdjęć czy multimediów. Trochę historii o jeleniogórskich tunelach jest – to fakt – ale dzierżawcy podziemi mają jednak nieco inny pomysł na formułę zwiedzania tego miejsca a mianowicie jest to podróż w czasie przez różne epoki…

Jeleniogórskie podziemia – jakie było ich przeznaczenie?

Wybudowane w XVIIw. tunele początkowo miały ponoć służyć jako winiarnia, podczas II wojny światowej przebudowano je na schron. Po wojnie mieściła się tu Centrala Handlu Rybnego a nawet pieczarkarnia. Ostatnie przeznaczenie podziemi to dyskoteka. 

 

Projekt Time Gates – Bramy Czasu – jak wygląda zwiedzanie?

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Kiedyś mieściła się tu dyskoteka. Dziś przed zwiedzaniem napijesz się gorącej herbaty 😉

Po zakupieniu biletów musieliśmy chwilę poczekać na kolejne wejście więc zaproponowano nam przejście do mini kawiarenki, gdzie mogliśmy zakupić coś ciepłego do picia i tam rozpoczęła się cała wycieczka. Warto wspomnieć, że podziemną trasę turystyczną odwiedziliśmy w tygodniu, w godzinach „obiadowych”, a nasza grupa liczyła jedynie 7 osób czyli nasza dwójka plus 5 osobowa rodzina (w tym 3 dzieci).

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Po krótkim wprowadzeniu w historię podziemi przeszliśmy do pomieszczenia obok aby obejrzeć generator Tesli.

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

A oto i działający transformator Tesli. Ujrzenie cewki Tesli „na żywo”, po raz pierwszy, było dla nas zdecydowanie ciekawym doświadczeniem. Efekty wizualne są połączone z efektami muzycznymi – podczas wyładowania elektrycznego oprócz spektakularnego zjawiska wizualnego generowany jest również dźwięk. Jest głośno i jest zjawiskowo! Koncert pierwsza klasa, w sam raz aby nastroić się na spacer w podziemiach 😉

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Po kilkuminutowym koncercie rozpoczyna się spacer w tunelach wraz z przewodnikiem. Tunele są częściowo oświetlone więc latarka nie jest konieczna, ale warto ją ze sobą zabrać aby później, w głębi korytarzy móc światłem… pisać po ścianach 😉

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Spacerując tunelami napotykasz Bramy Czasu, dzięki którym podróżujesz na przykład do czasów napoleońskich.  Oglądasz kolejne ekspozycje – Karkonosz, zielarka, górnicy, a nawet mandragory (te z Harrego Pottera? 😉 ) itd… Tak naprawdę niewiele ma to jednak wspólnego z tunelami i my tego „nie kupujemy”. Z pewnością będzie to stanowić atrakcję dla dzieci i taki prawdopodobnie był zamysł przy tworzeniu tej trasy turystycznej, ale chętniej widzielibyśmy tu ekspozycje nawiązujące bezpośrednio do historii jeleniogórskich podziemi.

Projekt Time Gates Bramy Czasu Jelenia Góra, www.katiraf.com

Po niemal godzinnym spacerze wracamy do teraźniejszości i opuszczamy tunele wyjściem oddalonym od kasy biletowej o około 50 – 100 metrów.

• • •

I to już wszystkie zdjęcia i informacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nie zamieszczamy ich więcej bo nie chcemy Ci psuć zabawy kiedy wybierzesz się na zwiedzanie jeleniogórskich podziemi!

Bramy Czasu – podsumowanie:

 

Co się nam podobało?

• sama możliwość spacerowania w tunelach – cieszymy się niezmiernie, że podziemia zostały w końcu udostępnione do zwiedzania
• transformator Tesli

Co się nam nie podobało?

• pomysł na zagospodarowanie – większość ekspozycji nie ma związku z historią podziemi
• a co się z tym wiąże mało historii o zwiedzanym miejscu – przynajmniej dla nas

 

…i inne przydatne informacje 😉

Projekt Time Gate Bramy Czasu – jak dojechać?

Adres: Jelenia Góra ul. Chełmońskiego 3 (dokładnie przy krzyżówce ul. Muzealnej i ul. Chełmońskiego)
autem – przed wejściem do podziemi znajdziesz miejsce do zaparkowania, ale zmieści się tam dosłownie kilka aut. Parkingu w pobliżu brak.
autobusem miejskim – najbliższy przystanek MZK to „Teatr” lub „Urząd Miasta”. Stąd do jeleniogórskich podziemi masz około 5 minut dreptania.

Jeżeli zwiedzasz centrum Jeleniej Góry to dojście piechotą z Placu Ratuszowego zabierze Ci około 10-15 minut.

Projekt Time Gate Bramy Czasu – ceny biletów:

• normalny 19zł
• ulgowy 15 zł
• dzieci do 7 lat – bezpłatnie
• rodzinny 15zł od osoby (minimum 2 os. dorosłe + 2 dzieci)
• grupowy 15zł
Bramy Czasu oferują również pokaz szalonego naukowca. Jest to atrakcja płatna dodatkowo 10 zł ale w momencie zakupu biletu nikt nas o takiej możliwości nie poinformował. Być może dla tak małej grupy jak nasza pokaz nie jest opłacalny? Tego nie wiemy.

Projekt Time Gate Bramy czasu – godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela 10.00-17.00 w okresie zimowym (15 listopada do 15 kwietnia)
a w okresie letnim 10.00-18.00

 

Post „Projekt Times Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze” pojawił się po raz pierwszy na stronie www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.