O tym, że podziemia pod Wzgórzem Kościuszki zostaną udostępnione turystom do zwiedzania słyszeliśmy już od jakiegoś czasu. I tak się fajnie złożyło, że Bramy Czasu w Jeleniej Górze zostały otwarte tuż przed świętami, dzięki czemu mogliśmy zwiedzić tunele osobiście. Byliśmy ciekawi bo opinie o tej najnowszej atrakcji Jeleniej Góry są podzielone – wśród znajomych słyszeliśmy głosy zarówno zachwytu jak i krytyki. Dlatego między jednymi a drugimi zakupami na mieście pojechaliśmy na spacer do podziemi i efektem jest ten właśnie wpis 😉 To co, zwiedzasz z nami?
Wejście do jeleniogórskich podziemi
Bunkry – tunele – podziemia. No nie ma co ukrywać, że są to miejsca, które lubimy odwiedzać jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. Na blogu znajdziesz już wpis o bunkrze przeciwatomowym w Yorku, a obecnie przygotowujemy materiał ze zwiedzania tuneli wydrążonych w kredowych klifach Dover. W czasie zwiedzania obu tych atrakcji poznawaliśmy dość szczegółową historię obu miejsc i chyba dlatego odwiedzając Bramy Czasu byliśmy niejako nastawieni na sporą dawkę historii o jeleniogórskich podziemiach. I to nie tylko w postaci opowieści przewodnika, ale również eksponatów, zdjęć czy multimediów. Trochę historii o jeleniogórskich tunelach jest – to fakt – ale dzierżawcy podziemi mają jednak nieco inny pomysł na formułę zwiedzania tego miejsca a mianowicie jest to podróż w czasie przez różne epoki…
Jeleniogórskie podziemia – jakie było ich przeznaczenie?
Wybudowane w XVIIw. tunele początkowo miały ponoć służyć jako winiarnia, podczas II wojny światowej przebudowano je na schron. Po wojnie mieściła się tu Centrala Handlu Rybnego a nawet pieczarkarnia. Ostatnie przeznaczenie podziemi to dyskoteka.
Projekt Time Gates – Bramy Czasu – jak wygląda zwiedzanie?
Po zakupieniu biletów musieliśmy chwilę poczekać na kolejne wejście więc zaproponowano nam przejście do mini kawiarenki, gdzie mogliśmy zakupić coś ciepłego do picia i tam rozpoczęła się cała wycieczka. Warto wspomnieć, że podziemną trasę turystyczną odwiedziliśmy w tygodniu, w godzinach „obiadowych”, a nasza grupa liczyła jedynie 7 osób czyli nasza dwójka plus 5 osobowa rodzina (w tym 3 dzieci).
Po krótkim wprowadzeniu w historię podziemi przeszliśmy do pomieszczenia obok aby obejrzeć generator Tesli.
A oto i działający transformator Tesli. Ujrzenie cewki Tesli „na żywo”, po raz pierwszy, było dla nas zdecydowanie ciekawym doświadczeniem. Efekty wizualne są połączone z efektami muzycznymi – podczas wyładowania elektrycznego oprócz spektakularnego zjawiska wizualnego generowany jest również dźwięk. Jest głośno i jest zjawiskowo! Koncert pierwsza klasa, w sam raz aby nastroić się na spacer w podziemiach 😉
Po kilkuminutowym koncercie rozpoczyna się spacer w tunelach wraz z przewodnikiem. Tunele są częściowo oświetlone więc latarka nie jest konieczna, ale warto ją ze sobą zabrać aby później, w głębi korytarzy móc światłem… pisać po ścianach 😉
Spacerując tunelami napotykasz Bramy Czasu, dzięki którym podróżujesz na przykład do czasów napoleońskich. Oglądasz kolejne ekspozycje – Karkonosz, zielarka, górnicy, a nawet mandragory (te z Harrego Pottera? 😉 ) itd… Tak naprawdę niewiele ma to jednak wspólnego z tunelami i my tego „nie kupujemy”. Z pewnością będzie to stanowić atrakcję dla dzieci i taki prawdopodobnie był zamysł przy tworzeniu tej trasy turystycznej, ale chętniej widzielibyśmy tu ekspozycje nawiązujące bezpośrednio do historii jeleniogórskich podziemi.
Po niemal godzinnym spacerze wracamy do teraźniejszości i opuszczamy tunele wyjściem oddalonym od kasy biletowej o około 50 – 100 metrów.
• • •
I to już wszystkie zdjęcia i informacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nie zamieszczamy ich więcej bo nie chcemy Ci psuć zabawy kiedy wybierzesz się na zwiedzanie jeleniogórskich podziemi!
Bramy Czasu – podsumowanie:
Co się nam podobało?
• sama możliwość spacerowania w tunelach – cieszymy się niezmiernie, że podziemia zostały w końcu udostępnione do zwiedzania
• transformator Tesli
Co się nam nie podobało?
• pomysł na zagospodarowanie – większość ekspozycji nie ma związku z historią podziemi
• a co się z tym wiąże mało historii o zwiedzanym miejscu – przynajmniej dla nas
…i inne przydatne informacje 😉
Projekt Time Gate Bramy Czasu – jak dojechać?
Adres: Jelenia Góra ul. Chełmońskiego 3 (dokładnie przy krzyżówce ul. Muzealnej i ul. Chełmońskiego)
• autem – przed wejściem do podziemi znajdziesz miejsce do zaparkowania, ale zmieści się tam dosłownie kilka aut. Parkingu w pobliżu brak.
• autobusem miejskim – najbliższy przystanek MZK to „Teatr” lub „Urząd Miasta”. Stąd do jeleniogórskich podziemi masz około 5 minut dreptania.
Jeżeli zwiedzasz centrum Jeleniej Góry to dojście piechotą z Placu Ratuszowego zabierze Ci około 10-15 minut.
Projekt Time Gate Bramy Czasu – ceny biletów:
• normalny 19zł
• ulgowy 15 zł
• dzieci do 7 lat – bezpłatnie
• rodzinny 15zł od osoby (minimum 2 os. dorosłe + 2 dzieci)
• grupowy 15zł
Bramy Czasu oferują również pokaz szalonego naukowca. Jest to atrakcja płatna dodatkowo 10 zł ale w momencie zakupu biletu nikt nas o takiej możliwości nie poinformował. Być może dla tak małej grupy jak nasza pokaz nie jest opłacalny? Tego nie wiemy.
Projekt Time Gate Bramy czasu – godziny otwarcia:
Poniedziałek – Niedziela 10.00-17.00 w okresie zimowym (15 listopada do 15 kwietnia)
a w okresie letnim 10.00-18.00
Post „Projekt Times Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze” pojawił się po raz pierwszy na stronie www.katiraf.com
Brak komentarzy