Rezydencja Chatsworth House to ogromna posiadłość położona wśród malowniczych wzgórz parku Peak District. Jeśli lubisz miejsca bardzo „angielskie” i po prostu piękne to Chatsworth jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Posiadłość można zwiedzać na dwa sposoby: płacąc za wstęp do rezydencji i ogrodów lub płacąc jedynie za parking i spacerując po rozległych wzgórzach i dolinach otaczających rezydencję. Ponieważ byłam tu pierwszy raz, zdecydowałam się na dokładne obejrzenie ogrodów i rezydencji pozostawiając dłuższe spacery na inna okazje. I nie dlatego że nie miałam ochoty, ale po prostu zabrakło mi czasu! To co, zwiedzasz ze mną?
Wiejska rezydencja Chatsworth House – gdzie się znajduje?
W hrabstwie Derbyshire, w parku narodowym Peak District, około 40min jazdy autem z Sheffield. Z Leeds lub Manchesteru dotrzesz tu mniej więcej w 1.5h, a z Londynu w około 3 godziny.
Treasures Houses of England
Zanim pokażemy Ci Chatsworth House warto wspomnieć iż wchodzi on w skład tzw. Treasures Houses of England. Jest to konsorcjum obejmujące dziesięć rezydencji, pałaców i zamków znajdujących się na terenie Anglii. Każde z tych miejsc jest niepowtarzalne i pokazuje tzw. kawał historii Większość z nich to nadal domy wielkich rodzin, które są ich właścicielami od wielu pokoleń. Każda posiadłość jest otoczona parkami i ogrodami a w środku znajdziesz wiele kolekcji sztuki z całego świata. W skład Treasures Houses of England wchodzą:
• Castle Howard (North Yorkshire)
• Harewood House (West Yorkshire) – tutaj znajdziesz nasz wpis Rezydencja Harewood House
• Chatsworth
• Holkham Hall (Norfolk)
• Burgley House (Lincolnshire)
• Woburn Abbey (Bedfordshire)
• Blenheim Palace (Oxfordshire)
• Hatfield House (Hertfordshire)
• Leeds Castle (Kent)
• Beaulieu (Hampshire)
Posiadłość Chatsworth House – łąki, doliny i wzgórza
Chatsworth House i ogrody są udostępniane do zwiedzania dość późno, bo dopiero od godziny 11.00. Miałam więc czas aby przed otwarciem poszwędać się trochę nad rzeką Derwent, która przepływa tuż obok rezydencji. Na łąkach pasły się owce i stado gęsi kanadyjskich, a nad całą doliną wciąż unosiła mgła. Jednym słowem sielankowy, angielski pejzaż w nieco zamglonej postaci 😉
Cała posiadłość Chatsworth House a więc rezydencja wraz z przylegającym ogrodem, parkiem krajobrazowym, budynkami gospodarczymi a także łąkami i lasami liczy w sumie 140km².
O Chatsworth House usłyszałam po raz pierwszy sporo lat temu… Chciałam tu przyjechać wiosną albo jeszcze lepiej jesienią, ale okazało się, że w ciągu ostatnich 10 lat rezydencja była w remoncie. Skutkiem tego albo część wnętrz nie była udostępniona do zwiedzania, albo zewnętrzne rusztowania szpeciły krajobraz… Dopiero w marcu 2018 renowacja została oficjalnie ukończona. Postanowiłam więc poczekać na odpowiedni weekend w październiku (pogoda!) i o mało się nie spóźniłam na jesienne klimaty, bo był to ostatni weekend przed „transformacją Bożonarodzeniową” 😉
Wszystkie miejsca z powyższych zdjęć są dostępne bez konieczności zakupu biletów wstępu 😉
Rezydencja Chatsworth House – ceny biletów
Do Chatsworth House możesz przyjechać autem, autobusem albo dojść pieszo na przykład z Bakewell lub Baslow. Jeśli przyjeżdżasz autem i nie zamawiałeś biletów wstępu przez internet – wtedy musisz zapłacić za parking £4 (cena w 2018r.). Jeśli zaplanowałeś zwiedzanie ogrodu czy samej rezydencji i kupiłeś wcześniej bilety – parking masz gratis. Warto zaznaczyć, że korzystając z parkingu przy Chatsworth House wcale nie musisz płacić za oglądanie ogrodów i rezydencji. Rozległe tereny (łąki nad rzeką i lasy powyżej oraz znajdujące się tam jeziora) możesz oglądać za darmo, a miejsc do wędrowania i podziwiania rezydencji z zewnątrz jest naprawdę mnóstwo. To ogromny teren, bardzo malowniczy, mnóstwo przestrzeni – nic tylko korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu 😉
Jeśli jednak – tak jak ja – zdecydujesz się na zwiedzanie całej rezydencji wtedy masz kilka możliwości odnośnie rodzaju biletu (2019r.):
• rezydencja + ogród + farma + plac zabaw
osoba dorosła – £24, dziecko – £14.50, bilet rodzinny (2 dorosłych i troje dzieci) – £66
• rezydencja + ogród
osoba dorosła – £22, dziecko – £12.50, bilet rodzinny (2 dorosłych i troje dzieci) – £59
• ogród + farma + plac zabaw
osoba dorosła – £16, dziecko – £10.50, bilet rodzinny (2 dorosłych i troje dzieci) – £46
• ogród
osoba dorosła – £13, dziecko – £7, bilet rodzinny (2 dorosłych i troje dzieci) – £35
• farma + plac zabaw
osoba dorosła – £7, dziecko – £7, bilet rodzinny (2 dorosłych i troje dzieci) – £26
Ważne:
• aby otrzymać darmowy parking bilety wstępu musisz wykupić online co najmniej jeden dzień przed planowaną wizytą.
• jeśli podróżujesz autobusem warto wybrać tego przewoźnika, który oferuje £2 zniżki na zakup biletu do Chatsworth (np. linia 218 z Sheffield i bilet U Go Network+). Dzięki temu za swój bilet zapłaciłam £19 (2018r.).
Rezydencja Chatsworth House – zwiedzanie ogrodu
Plan ogrodu i parku krajobrazowego
Po przejściu przez kasy, po prawej stronie, są toalety, mały kiosk gdzie kupisz kawę i coś do zjedzenia oraz stoliki (tylko na zewnątrz), a w budynku w oranżerii – sklep. W sklepie kończy się też zwiedzanie wnętrza rezydencji i możesz przejść bezpośrednio do ogrodu.
Na zwiedzenie całego ogrodu przeznacz sobie kilka godzin. W dwie godziny może i da radę obejść wszystkie ścieżki i miejsca ale będzie to zwiedzanie ekspresowe…
Część ogrodów (te bezpośrednio otaczające budynek Chatsworth House) nie są udostępnione dla odwiedzających, jak na przykład ten spory trawnik. Mogłoby się wydawać że jest dość zniszczony i zaniedbany, ale prawda jest całkiem inna. Tegoroczna fala upałów (2018r.) ujawniła pozostałości ozdobnego projektu ogrodu z XVII w. Wzory miejsc, w których kiedyś były kwietniki i ścieżki, można zobaczyć właśnie pod spaloną trawą 😉
To co najbardziej chciałam zobaczyć w ogrodzie to… kanał z fontanną! Zwróć uwagę jak został genialnie zaprojektowany – znajdujący się przed budynkiem trawnik zniknął a rezydencja odbija się w tafli wody niczym w lustrze.
Trzy fakty o Chatsworth House:
• rezydencja Chatworth House w XVIw. przeszła w ręce rodziny Cavendishów i stała się własnością niezwykle wpływowej jak na tamte czasy kobiety zwanej Bess of Hardwick. O Bess opowiemy Ci przy innej okazji, bo była to dość fascynująca kobieta 😉 Warto dodać, że przez krótki czas razem z Bess przebywała tu Maria Stewart, królowa Szkotów.
• niezwykły ogród i park krajobrazowy zaprojektował w XIXw niejaki Joseph Paxton, który sporą część drzew i krzewów sprowadzał aż zza oceanu
• obecnie Chatsworth House jest zamieszkiwany przez Diuka Devonshire z rodziną, a do zwiedzania udostępniono jedynie niewielką część wnętrz.
Na dalszy spacer w ogrodzie i parku wybrałam najpierw najbardziej oddalone od kas miejsca. Było pusto, cicho i miejscami dość kolorowo 😉
Grotto Pond
Pinetum – bajkowe miejsce na końcu ogrodu
Labirynt – kiedyś w tym miejscu znajdowała się największa w Anglii szklarnia.
Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych elementów ogrodu w Chatsworth (i najbardziej popularnym szczególnie w okresie letnim ) jest wodna kaskada. Każdy stopień ma tutaj inną wysokość i strukturę przez co spadająca w dół woda wydaje inny odgłos.
Oprócz wodnej kaskady na uwagę zasługuje również fontanna w postaci… płaczącej wierzby 😉
W całym parku można znaleźć nie tylko ławki z widokiem ale i takie miejsca na piknik.
Dla zainteresowanych do zwiedzania jest także ogród kuchenny pełen warzyw i owoców oraz drugi ogród – pełen kwiatów przeznaczonych do dekoracji wnętrz Chatsworth House. I szklarnie!
Na zakończenie spaceru zrobiłam jeszcze kilka zdjęć rezydencji. Rozpoznajesz posiadłość Pemberley, którą Chatsworth House „zagrał”? W 2005 roku kręcono tu zdjęcia do kolejnej ekranizacji „Dumy i Uprzedzenia” tym razem z Keirą Knightley w roli głównej.
Rezydencja Chatsworth House – zwiedzanie
Do rezydencji wchodzi się tą oto bramą. Bilety możesz kupić albo w kasie w ogrodach, albo po przejściu przez bramę w budynku rezydencji.
Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, ale w każdym pokoju są obecni pracownicy, którzy mogą Ci udzielić obszernych informacji na temat miejsca w którym się znajdujesz. Tą salę (zwróć uwagę na czarno-białą posadzkę) zobaczysz w filmie „Duma i uprzedzenie”.
Ponieważ rezydencja jest wciąż zamieszkiwana przez rodzinę Devonshire, dla odwiedzających udostępniono jedynie jej niewielką część (26 ze 126 pokoi).
Jadalnia. Kiedy po 17.00 rezydencja zamyka się dla turystów – rodzina Devonshire jada tu późny obiad.
I przejście do ostatniej sali – raju dla wielbicieli sztuki. Zgromadzone są tam alabastrowe rzeźby, które możesz sobie dokładnie obejrzeć.
Zwiedzanie kończy się w oranżerii, w której jest sklep.
Spacer do wieży Hunting Tower
Zanim złapałam autobus i wróciłam do Sheffield, udało mi się jeszcze pójść na krótki spacer na wzgórze, na którym znajduje się widoczna z daleka wieża Hunting Tower (zaznaczyłam ją na zdjęciu na początku tego wpisu). Sama wieża nie jest udostępniona do zwiedzania bo… jest to wieża mieszkalna! Jeśli dysponujesz odpowiednimi funduszami, możesz wynająć wieżę i spędzić w niej kilka dni 😉 Zobacz tutaj jak wygląda ona w środku – wieża Hunting Tower.
Dojście do wieży zajęło mi około 15-20 minut. Najpierw minęłam budynki stajni, w których obecnie mieszczą się restauracje i kierowałam asfaltową droga do lasu. Droga ta prowadzi także do dwóch innych atrakcji przewidzianych głównie dla dzieci. Mówię o farmie oraz leśnym placu zabaw dla dzieci. Obie atrakcje są płatne (informacje o cenach podałam wcześniej) i sądząc po piskach radości dzieci które niosły się w lesie – warto tam zajrzeć z najmłodszymi pociechami (zwłaszcza że różnica w cenie biletu między wejściem do ogrodu a wejściem do ogrodu + na farmę + plac zabaw to tylko £3) Jeśli byłeś tam z dziećmi – napisz proszę swoją opinię w komentarzu 😉
Po minięciu białej bramy droga prowadzi na plac zabaw, natomiast metalowa furtka po prawej stronie zaprowadzi Cię do lasu.
Droga do wieży nie jest jak znakowana więc początkowo szłam „na czuja”. Później pojawiło się sporo spacerowiczów i wiadomo było gdzie iść. Ogólnie od furtki, po przejściu mniej więcej 200m trzeba skręcić w leśna drogę w lewo. Następnie po około 100m spaceru trzymać się wciąż wąskiej ścieżki podążającej do góry. Już po chwili powinieneś dotrzeć do leśnego, wilgotnego jaru gdzie będziesz mieć do pokonania sporo wąskich, mokrych, stromych i śliskich kamiennych schodów. W suchą pogodę było tu dość ślisko, więc uważaj podwójnie jeśli wcześniej padało. Na szczęście są barierki z łańcuchami, którymi możesz się wspomóc jeśli zajdzie taka potrzeba. Mając na względzie moją niedawną kontuzję nie wyobrażałam sobie schodzić tą drogą w dół. Dlatego na powrót wybrałam (na chybił trafił) zupełnie inną ścieżkę 😉
Hunting Tower to część posiadłości Chatsworth House. Wzniesiono ją dla słynnej Bess of Hardwick a wykorzystywano najprawdopodobniej jako dom bankietowy lub domek letniskowy.
Miejsce pod wieżą jest świetne na piknik – rozciągają się stąd panoramiczne widoki na całą posiadłość.
Rodzina 2 + 2 za cztery noce w wieży (w środku tygodnia) zapłaci jedyne £1080 😉
Tak jak pisałam wcześniej – nie uśmiechało mi się wracać tą samą ścieżką, więc stwierdziłam że pójdę asfaltówką, która powinna mnie zaprowadzić gdzieś w pobliże rezydencji. I tak było. Droga nadaje się idealnie na spacer z wózkiem dziecięcym/inwalidzkim.
Po mniej więcej 15 minutach spaceru skręciłam w prawo i podążając tą drogą dotarłam do początku mojego spaceru.
Do Chatsworth z pewnością wrócimy razem, wiosną, tym razem na dłuższy spacer dookoła posiadłości 😉
…i inne przydatne informacje 😉
Rezydencja Chatsworth House – dojazd:
• autem: kod do nawigacji DE45 1PP
• autobusem: z Sheffield linia 218 – jeśli będziesz wracać do Sheffield wykup jednodniowy bilet U Go Network+ w cenie £6 i pokaż go w kasie Chatsworth House aby otrzymać £2 zniżki na bilet wstępu. Tutaj znajdziesz rozkład jazdy linii 218.
Oprócz linii 218 do Chatsworth jeżdżą autobusy z Matlock (linia 217) , z Chesterfield (linia 170, ale zatrzymuje się tylko we wsi Baslow i do rezydencji trzeba dojść pieszo) Dokładne szczegóły na stronie rezydencji Chatsworth House.
Rezydencja Chatsworth House – zwiedzanie:
Zanim wybierzesz się na zwiedzanie ogrodów i rezydencji zajrzyj na ich stronę. Dni i godziny otawrcia sa różne w zleżności od pory roku. Dodatkowo w okresie (przed) świątecznym ceny biletów są wyższe. Tutaj znajdziesz dokładne informacje odnośnie ceny biletów.
Spacer do Hunting Tower:
Opisana przeze mnie trasa liczy około 3km i można ją spokojnie przejść w ciągu 1 godziny. Jeśli wybierzesz trasę asfaltową (nadaje się dla wózków dziecięcych i inwalidzkich) do wieży i z powrotem to masz do przejścia około 4km i trochę ponad godzinę spaceru. Niestety na punkt widokowy przy wieży prowadzą jedynie schody.
Post „Zwiedzaj Derbyshire: rezydencja Chatsworth House, Peak District National Park” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
Brak komentarzy