Nasza propozycja na krótki spacer w Yorkshire Dales, niedaleko miasteczka Settle. Główna atrakcją spaceru są dwie jaskinie (choć znajdziesz ich tu znacznie więcej) Victoria Cave i Jubilee Cave, które możesz zwiedzić (na własną odpowiedzialność). Spacer liczy około 3km i zajmuje mniej więcej godzinę. To co, idziesz z nami? 😉
Jaskinia victoria Cave i Jubilee Cave – gdzie się znajdują?
W Parku Narodowym Yorkshire Dales, w jego południowej części, nieopodal miasteczka Settle.
Z Leeds i z Manchesteru dojazd autem zajmuje około 1.5h, z Malham dojedziesz tu w 15 minut.
Cały spacer liczy raptem niecałe 3km w obie strony, warto więc zaplanować to miejsce jeśli wybierasz się na typową objazdówkę po Yorkshire Dales (naszą propozycję jednodniowej wycieczki znajdziesz tutaj Yorkshire Dales w jeden dzień (plan podróży + mapa + atrakcje)
Spacer do jaskini Victoria Cave i Jubilee Cave
Nasz spacer rozpoczęliśmy piknikiem z widokami!
Gorąca zupa na rozgrzanie (dwa dni wcześniej było tu absolutnie biało i Chłodek Podgryzek wciąż się gdzieś tu kręcił 😉 ) i ruszyliśmy na trasę.
Z parkingu tudzież pobocza kierowaliśmy się w górę, aż dotarliśmy do samego murka i skręciliśmy w lewo aby dojść do bramki.
Po drodze obłędne widoki na Pen-Y-Ghenta!
Po przejściu przez pierwszą dziurę w murku, kierowaliśmy się w stronę kolejnego, tym razem czekała na nas drabina.
Po chwili byliśmy po drugiej stronie skąd od razu widać jaskinię Jubilee Cave. Ma ona kilka wejść, wchodziliśmy tym zaznaczonym.
Spacer do jaskini Jubilee z parkingu zajął nam dosłownie 15 minut
Jaskinię zwiedzamy na własną odpowiedzialność. Można wejść kilka metrów w głąb, a potem skręcić jeszcze kilka metrów w prawo.
Dalej znacznie się zwęża, nie właziliśmy 😉
Stąd spacer do jaskini Victoria Cave to kolejne 15 minut dreptania.
Ze ścieżki biegnącej wzdłuż murka skręć w lewo, w górę, i po chwili wspinaczki dotrzesz na miejsce.
Jedna z kolejnych jaskiń w najbliższym sąsiedztwie Victoria Cave. Wszystkie te miejsca zwiedzasz na własną odpowiedzialność.
I jaskinia Victoria Cave w całej okazałości.
Jaskinia ta została odkryta zupełnie przez przypadek wiosną 1837 roku. Niejaki Michael Horner spacerował tu z przyjaciółmi i z psami, gdy jego pies wpadł w dziurę, która wyglądała na lisią norę, a w rzeczywistości okazało się, że jest wejściem do Jaskini Wiktorii 😉 Rozpoczęły się więc prace wykopaliskowe i znaleziono tu m.in. wiele kości wymarłych wcześniej zwierząt. Miejsce to na tyle zainteresowało samego Karola Darwina, że osobiście przyjechał zobaczyć jaskinię. Najstarsza warstwa kości – którą datuje się na 130 000 lat – zawierała m.in. szczątki hipopotama, nosorożca wąskonosego, słonia o prostych kłach i hieny cętkowanej. Kolejna warstwa, utworzona po zakończeniu epoki lodowcowej około 15 000 lat temu, obejmowała kości niedźwiedzi brunatnych, reniferów i grot włóczni, co jest dowodem na to, że ludzie dotarli na północ Anglii zaraz po stopieniu ostatnich lodowców.
Powrotna droga do auta to ta sama trasa i około pół godziny dreptania.
Idealny spacer z piknikiem na niedzielne popołudnie w Yorkshire Dales. Polecamy!
…i inne przydatne informacje 😉
Jaskinia Victoria Cave i Jubilee Cave – dojazd:
• autem: najbliższa wieś to Langcliffe, orientacyjny kod do nawigacji Main St, Langcliffe, Settle BD24 9NF. Auto można zostawić na trawiastym poboczu.
• pociągiem: stacja kolejowa Settle, a pózniej z buta, spacer zmienia się w wędrówkę. Ze stacji kolejowej do jaskiń jest nieco ponad 4 km i nieco ponad 1.5h dreptania.
Wpis ” Zwiedzaj Yorkshire: spacer do jaskini Victoria Cave i Jubilee Cave, Park Narodowy Yorkshire Dales” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
Brak komentarzy