2 w Karkonosze/ Karpacz/ Polska/ wędrówka w górach/ Zwiedzaj Karkonosze i okolice

Zwiedzaj Karkonosze: spacer w Karpaczu – zbiornik Łomnica i skałki na Karpatce

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Spacer w Karpaczu, Karkonosze (Lipiec 2016)

Nasz spacer: kościół Wang – ul.Szkolna – zapora na Łomnicy – wzniesienie Karpatka (727m npm) –  ul.Kolejowa – przystanek PKS/PKP kolejowy
długość trasy: ok 5km, nasz czas przejścia: ok.1.5 godz
pogoda: pochmurno z przejaśnieniami, +20C

Przyjemny leśny spacer w Karpaczu, z dala od zgiełku głównego deptaka, na który wybrałam się z moją mamą. To był czas tylko dla nas. Wytyczne dostałam następujące: miało być niedaleko, najlepiej z górki i najlepiej z miejscem na kawę w połowie drogi. I wydaje mi się, że zaplanowałam spacer, który spełnił wszystkie te wymagania. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie dodała po cichu wejścia na jedną małą górkę znajdującą się praktycznie w centrum Karpacza. To sympatyczna Karpatka, z której  – mimo dużego zalesienia – wciąż można co nieco zobaczyć. Jeśli planujesz pobyt w Karpaczu i krótki spacer, a jednocześnie chcesz uciec od tłumu turystów i nie wychodzić w wyższe partie Karkonoszy – ten spacer jest dla Ciebie. Polecamy gdy masz wolne 1-2 godzinki 😉

Ten spacer w Karpaczu polecamy szczególnie tym, którzy ze względu na różne problemy zdrowotne nie mogą wędrować długo i intensywnie. Wejście na Karpatkę można śmiało pominąć, ale nie wymaga ono bardzo dużego wysiłku i powoli, powoli można wejść i na ten niewielki szczyt 😉 Spacer rozpoczęłyśmy w Karpaczu Górnym (okolice kościoła Wang) i stąd wędrowałyśmy „opłotkami” Karpacza w dół, aż w okolice dawnej stacji PKP. Do Karpacza Górnego możesz dojechać zarówno autobusem jak też autem  – przydatne informacje zamieściliśmy jak zawsze na końcu wpisu. Spacer zakończyłyśmy na przystanku PKS (w pobliżu stacji PKP) skąd autobusem wróciłyśmy do domu. Ty możesz jednak kontynuować wędrówkę, tym razem pod górę – do centrum, lub zaczekać na autobus PKS, który zawiezie Cię do Wangu. To co, idziesz z nami?

Spacer w Karpaczu – kościółek Wang

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Nasz spacer rozpoczęłyśmy od obejrzenia świątyni Wang. Odcinek od głównej ulicy do Wangu jest bardzo stromy, ale na szczęście krótki. Powoli i bez pośpiechu dotarłyśmy do celu. Obiecałam mamie, że dalej będzie już tylko z górki (jak się później okazało – z małym wyjątkiem 😉 )

Świątynia Wang (Grudzień 2016)

Świątynia Wang to ewangelicki kościół parafialny zwany Kościołem Górskim Naszego Zbawiciela. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Pierwotnie został zbudowany w Norwegii, w miejscowości Vang. Później król Fryderyk Wilhelm IV zakupił świątynię, która została rozebrana i ostatecznie odbudowana w Karkonoszach. Kościółek ten znajduje się tuż obok wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego, przy niebieskim szlaku, którym można powędrować do Samotni.  Jak już kiedyś wspominaliśmy, po majowej wizycie w Norwegii i odwiedzeniu dwóch kościołów klepkowych trochę inaczej patrzymy na ten kościółek mając w głowie norweskie krajobrazy ♥

Zimowa wędrówka do Strzechy Akademickiej (i Samotni) www.katiraf.com

Świątynia Wang (Listopad 2017)

Spacer w Karpaczu – dojście do zapory na Łomnicy

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Po krótkiej sesji zdjęciowej i dwóch oscypkach z żurawiną ruszyłyśmy w dół zielonym szlakiem. Doszłyśmy do głównej ulicy (ul. Karkonoska) a następnie skręciłyśmy w niepozorną ale dość stromą ul. Szkolną. Po chwili zostawiłyśmy zielony szlak i dalej dreptałyśmy „za plecami” Hotelu Gołębiewski.

źródło: mapy.cz

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.comSpacer w Karpaczu, www.katiraf.comSpacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Po lewej Śnieżka (1603m npm) po prawej Kopa (1377m npm)

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Po dotarciu do krzyżówki poszłyśmy dalej prosto, szutrową, szeroką drogą:

Źródło: google maps

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

 Leśna droga z pięknymi widokami na Śnieżkę

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Po chwili minęłyśmy dwa domy a ścieżka poprowadziła nas do lasu. Po kilku minutach leśnej wędrówki dotarłyśmy do asfaltu – to ul. Świętokrzyska – następnie znów kierowałyśmy się w las, w dół, aby ostatecznie wyjść tuż przy restauracji nad zaporą (patrz powyższa mapa). Ten odcinek spaceru jest najbardziej „dziki”, przyda się mapa, albo chociaż aplikacja z mapą w telefonie.

Spacer w Karpaczu – zbiornik Łomnica i wejście na Karpatkę

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Podczas tego spaceru (2016r.), gdy dotarłyśmy nad zbiornik i zaporę, mogłyśmy odpocząć i napić się kawy w restauracji Nad Zaporą. Dziś po knajpie nie ma już śladu. Ale z pewnością znajdziesz miejsce, gdzie możesz sobie zrobić piknik, o ile zabrałeś ze sobą jakieś smakołyki 😉 Na początku XX wieku istniało tutaj schronisko Talsperrenbaude, którego zdjęcia możesz obejrzeć na tej stronie. To miejsce nad zaporą ma spory potencjał, szkoda, że nie wykorzystany…

Źródło: openstreetmap.org

Na mapie odcinek „Karpatkowy”. Obecnie (2022r.) przebieg szlaku czerwonego uległ zmianie. Poniżej mapka nowego przebiegu szlaku czerwonego:

źródło: mapy.cz

Po krótkim odpoczynku weszłyśmy na szlak czerwony, który biegnie dookoła Karpatki. W pewnym momencie skręciłyśmy w lewo, na nieoznakowaną ścieżkę, która pnie się w górę.

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Karpatka (niemiecka nazwa Heidelberg) to niewielkie wzniesienie o wysokości 727m npm , na którego szczycie znajdziemy całkiem przyjemne formacje skalne. Skałki mijałyśmy też w czasie wdrapywania się na szczyt, na południowym stoku Karpatki. Na szczycie oprócz skałek – pachnący las sosnowy i niestety dość ograniczone widoki na Karkonosze. W przeszłości był to popularny cel spacerów, gdyż ze szczytu rozpościerały się fantastyczne widoki np. na Śnieżkę (zobacz tutaj)

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.comSpacer w Karpaczu, www.katiraf.comSpacer w Karpaczu, www.katiraf.comSpacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Widok na Śnieżkę i poniżej na Biały Jar w 2016r.

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.comSpacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Ze szczytu zeszłyśmy prosto w dół, trzymając się wąskiej ścieżynki, która doprowadziła nas do głównej ścieżki obchodzącej Karpatkę dookoła i mogłyśmy podziwiać taki oto widok.

Spacer w Karpaczu, www.katiraf.com

Kiedy ścieżka wyszła z lasu mogłyśmy podziwiać wspaniałą panoramę na Kotlinę Jeleniogórską. Otrzymaliśmy jednak informację, że ta część naszej trasy czyli zejście z Karpatki do ul. Myśliwskiej które widzisz na zdjęciu, jest obecnie terenem prywatnym i ogrodzonym: ze szczytu i lasu ścieżka wyprowadza obecnie również w okolicy wyciągów na ul. Myśliwskiej (ale kilkaset metrów wyżej niż poprzednio). Nie wiemy na ile jest to sprawdzona informacja ale warto mieć to na uwadze – uzupełnimy wpis gdy znów zawędrujemy w te rejony.

Dalej wędrowałyśmy w dół, na osiedle, i kierowałyśmy się na przystanek PKS znajdujący się przy głównej drodze Konstytucji 3 Maja. Tam zakończyłyśmy ten przyjemny i niezbyt długi spacer. Mama mówiła, że było super więc myślę, że jeszcze nieraz ze mną powędruje!

Inne polecane wędrówki w pobliżu:

spacer w Karpaczu – z Wilczej Poręby do Białego Jaru i z powrotem

Zimowa wędrówka do Samotni, Karkonosze, www.katiraf.com

wędrówka do Samotni  – jedna z najbardziej popularnych wędrówek w Karkonoszach. Można się wybrać, nawet jeśli pogoda nie sprzyja. Dojście do Samotni jest stosunkowo łatwe, ale oczywiście wszystko z głową – to są jednak góry.

wędrówka na Kozie Grzbiety – jeśli skorzystasz z wyciągu na Kopę, to całą wędrówkę możesz zamknąć w 5 godzinach. Polecamy jeśli nie masz do dyspozycji całego dnia, ale bardzo chcesz spędzić kilka godzin w górach.

..i inne przydatne informacje 😉

Spacer rozpoczynamy przy Kościołku Wang. Możemy tu dojechać:
autembezpłatny parking na ok. 15 aut znajduje się przy ul. Karkonoskiej, nieco poniżej wejścia na szlak do Wangu (patrz mapa). Ponoć auto można również zostawić bezpłatnie na parkingu przy Hotelu Gołębiewski, ale nie potwierdzamy tej informacji bo jeszcze nie korzystaliśmy z tego miejsca.  Poza tym kilka płatnych parkingów tuż przy ul. Karkonoskiej.
autobusem PKS – przystanek Karpacz Wang.

Nasz spacer: kościół Wang – ul.Szkolna – zapora na Łomnicy – wzniesienie Karpatka (727m npm) –  ul.Kolejowa – przystanek PKS/PKP kolejowy

Około 5km i 1.5godz dreptania, głownie w dół, nie licząc wejścia na Karpatkę. Spacer zakończyłyśmy na przystanku PKS (to przystanek w pobliżu dawnej stacji PKP) łapiąc autobus do domu, a Ty możesz zaczekać na autobus PKS, który zawiezie Cię z powrotem do Wangu 😉

 

Post „Zwiedzaj Karkonosze: spacer w Karpaczu – zbiornik Łomnica i skałki na Karpatce” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

2 komentarze

  • Odpowiedz
    Paweł
    25 sierpnia 2017 at 06:14

    Fajny ten Karpacz.

    • Odpowiedz
      Kasia
      25 sierpnia 2017 at 18:21

      Fajny pod warunkiem, że omijasz główny deptak w centrum. Bo tam cepeliada, że hej ! 😉

    Napisz odpowiedź

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.