Trasa: Piechowice stacja PKP – Górzyniec – szlak zielony – Bobrowe Skały – szlak zielony – Górzyniec – Piechowice stacja PKP
długość trasy: ok.8.7km czas przejścia: 2.5 godz.
(nasza pogoda: +25C, słonecznie)
Na znajdujące się już w Górach Izerskich Bobrowe Skały zaprowadził nas Rafi! Jako rodowity Piechowiczanin zna je przecież od podszewki i niejedno piwo z przyjaciółmi tu wypił 😉 Przyjemny, leśny spacer zajął nam w dwie strony niecałe 2.5 godziny i był dobrą rozgrzewką przed kolejną tego dnia wędrówką. Na Bobrowe Skały można wejść – na ich szczyt prowadzą wąskie i strome metalowe schody. A kiedy już wejdziemy na górę (przy dobrej pogodzie) widoki na Karkonosze są fantastyczne ! Tym razem nasza ekipa była trzyosobowa – na Bobrowe skały wybrała się z nami Olcia 😉
Wędrówka na Bobrowe Skały to dobry pomysł na spędzenie rodzinnego poranka lub popołudnia w lesie. W zależności od długości wędrówki startujemy:
• z dworca PKP Piechowice (8.7km w obie strony i ok. 2.5godz. wędrówki)
• z Górzyńca (nieco krócej – 6.5km i 2godz. wędrówki)
• z Piastowa (najkrótsza opcja dotarcia na skałki – 2.5km w obie strony i ok.50 minut wędrówki)
Na Bobrowe Skały można również dojść niebieskim szlakiem z Piastowa. Nasza wędrówka na Bobrowe Skały to wariant pierwszy, a szczegółowe informacje odnośnie tego jak dojechać (autobus/pociąg) lub gdzie zostawić auto – jak zawsze na końcu wpisu.
Wędrówka na Bobrowe Skały – start: stacja PKP Piechowice
Po zaopatrzeniu się w wodę w osiedlowej Biedronce oraz bardzo miłym spotkaniu na stacji PKP (pozdrawiamy Ewę i jej mamę i bardzo dziękujemy za pyszne soki w drodze powrotnej!) wyruszyliśmy w stronę Górzyńca.
Początkowo wędrowaliśmy w deszczu, który w sumie nie był planowany 😉 Ale gdy tylko weszliśmy do lasu chmury zaczęły zanikać i słońce pojawiło się na dłużej
Nasza wędrówka na Bobrowe Skały to podążanie szlakiem zielonym
Po drodze świetny punkt widokowy na Śnieżne Kotły
Cyk-myk i ani obejrzeliśmy się a byliśmy na Bobrowych Skałach 😉
Granitowa grupa skalna Bobrowe Skały (niemiecki Bibersteine) osiąga ok. 30m wysokości i nie wiem jak Wam, ale jedna ze szczytowych skałek, z metalowymi barierkami, przywodzi nam na myśl tylko jedno – Titanica i słynną scenę Leo i Kate 😉
Jeszcze do 1945r., u podnóża skałek znajdowała się gospoda z wyszynkiem i miejscami noclegowymi (stare zdjęcia tego miejsca tutaj). Był to znany i chętnie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy z Cieplic punkt widokowy. Niestety budynek z czasem popadł w ruinę i został rozebrany.
„UWAGA: w związku z ryzykiem wypadku wejście na skały wyłącznie na własną odpowiedzialność, z pełną świadomością niebezpieczeństw oraz ryzyka narażenia zdrowia i życia” ostrzega Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Fakt – metalowe zabezpieczenia nie są w najlepszym stanie…
Uważnie wchodziliśmy po stromych, metalowych schodach…
…i Bobrowe Skały zdobyte !
A co można zobaczyć ze szczytu Bobrowych Skał? I Śnieżkę i Szrenicę i wszystko pomiędzy 😉
Zamek Chojnik
Królewna Śnieżka skryta za chmurami 😉
Schronisko Odrodzenie i Przełęcz Karkonoska
Patrząc zaś w drugą stronę, widoki nie są już tak atrakcyjne, ale wprawne oko wypatrzy na przykład charakterystyczny kształt Ostrzycy
Oprócz podziwiania Karkonoszy, cóż jeszcze można robić na Bobrowych?
Na dole zastaliśmy miejsce na ognisko, a na szczycie bez trudu można ćwiczyć główny motyw z Titanica 🙂
Na Bobrowych Skałach zaczyna się /kończy zielony szlak z Piechowic, a niebieskim możemy dalej powędrować nawet do Świeradowa Zdroju
Widok na skały z niebieskiego szlaku
Pamiątkowe zdjęcie pod skałami i spieszymy się do domu na obiad do teściowej 😉
Ostatni, kamienisty odcinek leśnej ścieżki i docieramy do cywilizacji 😉
Na dworcu PKP zakończyliśmy wędrówkę na Bobrowe Skały. A po smakowitym obiedzie wskoczyliśmy do pociągu i wyruszyliśmy na kolejną tego dnia wędrówkę. Relacja już jest tutaj: Zwiedzaj Karkonosze: wędrówka z Jakuszyc na Halę Szrenicką (przez Owcze Skały)
Tutaj znajdziesz pozostałe wędrówki w Górach Izerskich, tutaj wędrówki ze Szklarskiej Poręby, a tutaj wędrówki z Karpacza.
…i inne przydatne informacje 😉
W zależności od tego jak długą wędrówkę wybierzemy, mamy do dyspozycji zarówno dojazd autem, pociągiem, autobusem miejskim MZK lub autobusem PKS.
Start w Piechowicach – 8.5km – 2.5godz wędrówki w dwie strony:
• dojazd pociągiem – stacja Piechowice (nie pomyl ze stacją Piechowice Dolne, chyba że planujesz dłuższą wędrówkę); koniecznie pytaj konduktora o promocję „Dobry Bilet”
• autobusem miejskim nr 9 – przystanek Piechowice Kolorowa (przystanek początkowy to stacja PKP w Jeleniej Górze)
• autobusem PKS – przystanek Piechowice Średnie
• autem, które możesz zostawić na parkingu przy stacji PKP
Start w Górzyńcu – ok.6.5km – 2godz wędrówki w dwie strony:
• dojazd pociągiem – stacja Górzyniec (ze Szklarskiej Poręby Górnej to jedynie 16min jazdy); koniecznie pytaj konduktora o promocję „Dobry Bilet”
• autobusem miejskim nr 9 (tylko kurs do Gorzyńca – wysiadasz na ostatnim przystanku na pętli)
• autem, które możemy zostawić np. na ul. Leśnej naprzeciwko wejścia do lasu – tam skręca zielony szlak
Start w Piastowie – szlak najkrótszy 2.5km w obie strony i ok.50 minut wędrówki:
• autobusem miejskim nr 9 (tylko kurs przez Piastów)
• autem – kiedyś można było zostawić auto obok przystanku tuż przy wejściu na szlak, ale nie wiemy czy jest to wciąż aktualne…
Rozkład jazdy linii nr 9 • Rozkład jazdy PKS Jelenia Góra • Rozkład jazdy PKP
Post „Zwiedzaj Karkonosze i okolice: wędrówka na Bobrowe Skały” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
2 komentarze
Ewelina
5 maja 2019 at 08:56Jaki super blog!!!
Kasia
7 maja 2019 at 19:51Dzięki 😉 Pozdrawiamy !!!