Nasza wędrówka na Smrek: Schronisko na Stogu Izerskim – Łącznik – Smrek – Wieża widokowa – Smrek – Łącznik – Schronisko na Stogu Izerskim.
nasza trasa: ok. 6km, czas przejścia: ok. 2 godz.
(pogoda: słonecznie, -10C)
Tym razem opowieść z cyklu: mamy tylko kilka godzin, chcemy w góry i ma być śnieg. Nie może być długo ani męcząco, bo o poranku następnego dnia wyruszamy autem w długą podróż na Wyspę. Pomocą przy realizacji tego górskiego planu mają być wyciągi/gondole. Warianty są dwa. Pierwszy: wczesny wyjazd z domu i wjazd kolejką na Szrenicę, następnie marsz na Śnieżne Kotły (uwagi: musiałabym odwołać zaplanowany wcześniej plener zdjęciowy o wschodzie słońca). Wariant drugi: plener zdjęciowy o wschodzie słońca, następnie jedziemy do Świeradowa i kolejką gondolową wjeżdżamy na Stóg Izerski. Stamtąd maszerujemy tam gdzie jeszcze nas nie było czyli do Czech, na Smrek i wieżę widokową na jego szczycie. Wybrałam wariant drugi czyli Smreka. Był on w planach od dłuższego czasu a poza tym mogłam zaliczyć poranny plener zdjęciowy 🙂 Wędrówka na Smrek okazała się strzałem w dziesiątkę – mrozik -10C, błękitne niebo, sporo śniegu na szlaku i super widoki !
Tutaj znajdziesz link do aktywnej mapy
Jedziemy do Świeradowa-Zdroju
Śnieg pojawił się już w Szklarskiej, a im bliżej Świeradowa, tym było go więcej. Jednak dopiero na Stogu Izerskim było naprawdę biało.
Na Stogu przywitał nas świeży śnieg… z armatek śnieżnych i wspaniałe widoki na Karkonosze !
Wędrówka na Smrek
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od schroniska na Stogu Izerskim Stąd do wieży widokowej jest nieco ponad 3km dreptania. Dojście bardzo spokojnym tempem po ubitym śniegu zajęło nam niecałą godzinę.
Pierwszy punkt orientacyjny to maszt – stacja bazowa sieci Orange, znajdująca się na szczycie Stogu Izerskiego (1105m). Szlak, który nas poprowadził miał kolor zielony.
Schodząc w dół ze Stogu mogliśmy przez chwilę zobaczyć cel naszej wędrówki
W oddali widoczny jest Jested (1012m)
Po około 25min dotarliśmy do Łącznika. Stąd na wieżę pozostało nam do przejścia 1.6km czyli około pół godziny.
Minęliśmy granicę państwa i wędrowaliśmy dalej już w Czechach
Wieża widokowa na Smreku
Wieża widokowa na Smreku została zbudowana w 2003r. Historia tego miejsca sięga końca XIXw. kiedy to postawiono tutaj drewnianą wieżę widokową a także niewielką budkę, w której sprzedawano posiłki dla turystów. Z biegiem czasu na jej miejscu wzniesiono schronisku a wieża cieszyła się sporym powodzeniem. Niestety po II wojnie światowej schronisko zostało opuszczone i zdewastowane a następnie spłonęło. Wieża również popadała w ruinę, a w latach 60tych XXw. zawaliła się zupełnie. Obecna wieża jest metalowa, ma 20m wysokości i wstęp na nią jest bezpłatny.
Z wieży (w piękny słoneczny dzień) możesz zobaczyć: dymy z Bogatyni…
…Jested…
…Karkonosze…
…Stóg Izerski…
…Halę Izerską…
i czeską wieś Jizerkę (tutaj możesz zobaczyć naszą jesienną wędrówkę do uroczej Jizerki)
Na wieżę dotarliśmy samotnie i zrobiliśmy sobie krótki postój na drugie śniadanie. Jednak po kilku chwilach turystów zaczęło przybywać. Spakowaliśmy się więc i ruszyliśmy w drogę powrotną.
Po drodze spotkaliśmy wielu biegaczy na nartach…
…i turlających się po śniegu turystów 🙂
Na Stóg Izerski wróciliśmy tą samą drogą, którą przyszliśmy.
Tutaj znajdziesz pozostałe wędrówki w Górach Izerskich, tutaj wędrówki ze Szklarskiej Poręby, a tutaj wędrówki z Karpacza.
…i inne przydatne informacje 🙂
Jak dojechać do Świeradowa Zdroju?
Najwygodniej autem. Jeśli planujemy skorzystać z kolejki gondolowej to auto możemy zostawić na parkingu tuż przy dolnej stacji kolejki.
Adres: Ski & Sun 59-850 Świeradów Zdrój, ul.Źródlana 7
Wędrówka na Smrek – informacje:
Schronisko na Stogu Izerskim – Łącznik – Smrek – Wieża widokowa – Smrek – Łącznik – Schronisko na Stogu Izerskim. Razem nieco ponad 6km, około 2 godzin marszu. Trasa jest łatwa, brak elementów wspinaczki. Zimą – przy nieprzetartym szlaku – możesz potrzebować nieco więcej czasu. Wędrówka na Smrek może być dłuższa jeśli na Stóg Izerski wejdziesz pieszo czerwonym szlakiem. Z centrum Świeradowa na Stóg Izerski jest około 5km (ok. 2 godz). Wjazd kolejką gondolową trwa około 10 minut a tutaj znajdziesz cennik.
Post „Góry Izerskie: wędrówka na Smrek i wieżę widokową” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
10 komentarzy
Dana Dana
10 stycznia 2017 at 20:11Ależ widoki . Nic innego jak tylko trzeba tam się wybrać. Może latem ? Myślę, że też będzie ciekawie i pięknie. Zdjęcia s u p e r. Pozdrawiam
Kasia
11 stycznia 2017 at 18:37Latem koniecznie, bo cała droga na Smrek wygląda wtedy jednak trochę inaczej 🙂
Natalja
12 stycznia 2017 at 14:55Wow ale widoki i piękne zdjęcia 🙂 Powiedziałabym, że zazdroszczę, ale jestem zmarźluch, więc ograniczę się do oglądania 😉
Kasia
12 stycznia 2017 at 18:33Rozumiem Cię 🙂 Ja dla odmiany na zdjęciach wolę oglądać pełnię lata gdzieś na południu. Zimno jest ok, ale z upałami mamy problemy 😉
Justyna | Mama Wie Wszystko
12 stycznia 2017 at 17:37CUDOWNE. PIĘKNE ZDJĘCIA 🙂 Najfajniejsze te ośnieżone choinki 🙂
Kasia
12 stycznia 2017 at 18:34Dzięki ! Tak, te ośnieżone choinki w górach plus słonko robią klimat 🙂
Magda Zbieraj
19 stycznia 2017 at 13:50Cudne zdjęcia 🙂 Będziemy zagladać! I może spotkamy się gdzieś na szlaku!
Kasia
19 stycznia 2017 at 18:12Zapraszamy, w końcu odwiedzamy te same zakątki 🙂 Zatem do zobaczenia na szlaku !
Ania
13 lipca 2020 at 18:43Witam czy jest możliwość wj3chania wózkiem dziecięcym na Smerk czy lepiej wziąć nosidlo? Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam Ania.
Kasia
13 lipca 2020 at 20:35Po czeskiej stronie droga jest wygodna, szutrowa. Po polskiej niestety nie. Szczególnie odcinek od krzyżówki Łącznik – zielony szlak – aż do granicy jest bardzo mocno zerodowany i nawet sama wędrówka wymaga nieco większego skupienia. Lepiej wziąć nosidło. Pozdrawiamy i udanej wycieczki!