Nasza wędrówka na Snowdon: przełęcz Pen-Y-Pass – ścieżka Pyg Track – Snowdon 1085m npm – Ścieżka Miner’s Track – przełęcz Pen-Y-Pass
nasz czas przejścia: ok. 5godz, długość trasy: 12km
Liczący 1085m npm Snowdon jest jednym z pierwszych szczytów w UK, na które się wdrapaliśmy. Ten najwyższy szczyt Walii jest jednym z trzech brytyjskich szczytów górskich wchodzących w skład National Three Peak Challenge – rodzaju wyprawy indywidualnej lub grupowej polegającej na zdobyciu trzech najwyższych gór w Anglii, Walii i Szkocji w czasie nie dłuższym niż 24 h. Na razie zawędrowaliśmy na wszystkie trzy szczyty osobno ale (całkiem przypadkowo) w ciągu tego samego miesiąca jeżeli to się liczy 😉 Górujący nad miasteczkiem Llanberis Snowdon, oferuje widoki na Snowdonię, wyspę Anglesey a nawet Irlandię. Aby go zdobyć masz do wyboru minimum 6 różnych ścieżek, o których Ci napiszemy na końcu tego postu. Dodatkowo należy wspomnieć, że jest to jedyny taki szczyt górski w UK, na który możemy wjechać… pociągiem !
(EDIT: ostatnia aktualizacja – Kwiecień 2021)
Naszą wyprawę na Snowdon rozpoczęliśmy się dość wcześnie rano. Z domu wyjechaliśmy przed 5.00 rano, tak aby jak najwcześniej dojechać na parking na przełęczy Pen-y-Pass. Parking ten jest dość mały i znajduje się tuż obok wejścia na szlak.
Wędrówka na Snowdon – początek
Na parking dotarliśmy jeszcze przed godziną 8.00 i zajęliśmy ostatnie (!) wolne miejsce. Po spakowaniu plecaków od razu ruszyliśmy na szlak. Nasza wędrówka na Snowdon to tak naprawdę mix kilku łatwych i najbardziej popularnych wśród turystów ścieżek, które tutaj mają swoje nazwy. Na początek wybraliśmy ścieżkę na prawo czyli tę, która dochodzi do początku nieco trudniejszego szlaku granią – Crib Goch, a potem schodzimy trochę w dół, do ścieżki zwanej Pyg Track. I to właśnie Pyg Track doprowadziła nas na sam szczyt Snowdona.
Grań Crib Goch (Czerwony Grzebień)
Snowdon w całej okazałości !
Droga w dole to Miner’s Track – tędy wracaliśmy.
Idąc ścieżką Pyg Track po prawej stronie towarzyszy nam grań Crib Goch. Warto wspomnieć, że w drodze na szczyt dwa razy nieopodal nas dosłownie nad naszymi głowami „świsnęły” dwa kamienne odłamki z tej grani. Ale w sumie nawet nie trzeba iść w góry aby być narażonym na tego typu ryzyko – wystarczy odwiedzić miejsce takie jak wąwóz Gordale Scar, o którym ostatnio pisaliśmy w związku z wędrówką w Malham. Nasz znajomy, odwiedzając wąwóz jakiś czas temu, był świadkiem jak potężna kamienna bryła oderwała się od ściany i upadła dosłownie dwa metry od miejsca w którym stał… Czyli idziesz na luzie, ale jakby co – masz oczy szeroko otwarte 😉
Na szczycie Snowdona (1085m npm)
Na szczyt dotarliśmy po mniej więcej 2 godzinach. Jest tu dużo chłodniej niż na dole, dodatkowo szczyt pogrąża się częściowo w chmurach.
Grań Crib Goch
A to druga grań, ta która znajdowała się po lewej stronie w czasie naszej wędrówki na Snowdona – szczyt zwany Y Lliwedd (895m npm)
W dole zbiornik Llyn Lydaw.
Patrząc na drugą stronę – widoki na zbiornik Llyn Cwellyn oraz Morze Irlandzkie
Na szczycie tłum ludzi. Głównie dlatego, że można tu dotrzeć nie tylko pieszo ale także kolejką. W naszym odczuciu to mocno psuje „odbiór” tego miejsca…
Na szczycie Snowdona znajdziemy też deskę do prasowania 😉 Takie było nasze pierwsze skojarzenie! Jest to kafejka – centrum turystyczne – stacja, miejsce w którym wysiada się z pociągu, a także miejsce gdzie można odpocząć i coś zjeść. Nie ma jednak możliwości noclegu i miejsce to jest czynne w zależności od pory roku i warunków pogodowych.
Wracając w dół wybraliśmy ścieżkę Miner’s Track.
O ile rano było przyjemnie i pusto, o tyle w okolicach południa na szlakach pojawiło się całe mnóstwo ludzi i cieszyliśmy się, że o tej porze to my już wracamy!
Droga do parkingu zajęła nam mniej więcej tyle samo czasu. Dodatkowo zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę nad zbiornikiem i pomoczyliśmy stópki w bardzo czystej wodzie.
Następny raz na Snowdona planujemy wybrać się granią Crib Goch i wtedy napiszemy Ci nieco więcej o tej ścieżce.
…i inne przydatne informacje 🙂
Wędrówka na Snowdon to tak naprawdę kilka ścieżek, poniżej opiszemy kilka z nich wraz z informacjami odnośnie parkingu. Na mapie parking z którego startowaliśmy.
Warto wspomnieć, że mapa google w widoku street view umożliwia nam wirtualną wędrówkę na szczyt wszystkimi opisanymi poniżej ścieżkami. Dzięki temu możesz dokładnie zobaczyć a potem wybrać odpowiedni wariant wędrówki 🙂
Wędrówka na Snowdon z przełęczy Pen-y-Pass
Autem: Jeśli planujesz rozpocząć wędrówkę na Snowdona z przełęczy Pen-y-Pass to parking, który się tam znajduje ma kod do nawigacji LL55 4NY. Obecnie (Kwiecień 2021) koszt parkingu to:
• 8 hrs – £18
• 8-12hrs – £25
• 12-24hrs – £40
Parking ma 65 miejsc i wymaga wcześniejszego zabukowania online. Tutaj możesz zabukować swoje miejsce.
Parkowanie wzdłuż drogi jest niedozwolone.
(2019r.) około 1.5km od przełęczy (patrz mapa) znajdziesz legalny płatny parking po obu stronach drogi (w sumie na około 20 aut) Jego koszt to £5.
Co Ci zatem zostaje kiedy parking przed przełęczą i na przełęczy jest pełny a Ty właśnie tam chcesz rozpocząć wędrówkę? Zjeżdżasz z przełęczy w dół, w stronę Llanberis, i po niecałych 10min jazdy (dokładnie 5km) docierasz do parkingu Nant Peris (zwanego również Maes Parcio – orientacyjny kod do nawigacji LL55 4UE link do mapy google), który znajduje się po lewej stronie tuż przed wjazdem do miasteczka. Druga opcja to parking w centrum Llanberis, który nazywa się po prostu Snowdon Car Park (LL50 4TD link do mapy google) – dużo miejsc do parkowania.
Zaparkowałeś auto i co dalej? Idź na przystanek autobusowy i łap autobus Snowdon Sherpa – tutaj znajdziesz wszystkie informacje o autobusie Snowdon Sherpa, łącznie z mapą przystanków jak i cenami biletów. Przystanek znajdziesz na parkingu Nant Peris, a w przypadku parkingu Snowdon Car park przystanek jest dosłownie po drugiej stronie ulicy. Ceny biletów zaczynają się od £2 a za bilet całodniowy należy zapłacić £5
Wędrówka na Snowdon z przełęczy Pen-y-Pass może przebiegać kilkoma ścieżkami. Nasza wędrówka, którą pokazaliśmy Ci na zdjęciach to:
w górę ścieżka Pyg Track
a w dół ścieżka Miner’s Path
Nam wyszło w sumie około 12km i 5 godzin dreptania.
Według strony www.visitsnowdonia.info przejście Pyg Track w obie strony to nieco ponad 11km i należy przeznaczyć na wędrówkę 6godz, natomiast w przypadku ścieżki Miner’s Path odpowiednio prawie 13km i około 6godz.
Wędrówka na Snowdon z Llanberis
Wędrówka na Snowdon z miasteczka Llamberis liczy nieco ponad 14km i orientacyjny czas dreptania w obie strony to 6 godzin. Zaletą tej trasy jest fakt, że nie musisz wydawać pieniędzy na autobus 😉 Auto zostawiasz na jednym z parkingów opisanych powyżej.
Z Llanberis możesz również wjechać na szczyt Snowdona pociągiem. Jest to na pewno fajna opcja dla tych, którzy z różnych względów nie są w stanie wejść na szczyt samodzielnie. Tutaj możesz kupić bilety na kolejkę. Ilość miejsc jest ograniczona dlatego warto rozważyć zakup biletów wcześniej, przez internet.
Wędrówka na Snowdon z Plas Gwynant
Wędrówka na Snowdon ścieżką zwaną Watkin’s Path jest ponoć jedną z najtrudniejszych ze względu na to, iż wchodzimy na Snowdon niemal z poziomu morza. Trasa ta liczy 13km i na wędrówkę w obie strony należy przeznaczyć około 7 godzin.
Auto zostawiasz na parkingu przy drodze A498 (kod pocztowy LL55 4NR tutaj parking na mapie google)
Wędrówka na Snowdon z Rhyd-Ddu
Ten wariant wejścia na Snowdon liczy 12km i zajmie Ci około 6 godzin w obie strony.
Auto zostawiasz na parkingu Maes Parcio Rhyd-Ddu (tutaj znajdziesz ten parking na mapie google)
Wędrówka na Snowdon z Llyn Cwellyn
Ta trasa nosi nazwę od nazwy hostelu, od którego zaczynasz wędrówkę – Snowdon Ranger. Potrzebujesz około 6 godzin, aby w obie strony przejść około 13km.
Auto zostawiasz na parkingu na przeciwko hostelu (kod do nawigacji LL54 7YS)
Dojazd do Snowdonii z Londynu transportem publicznym
Da się? No pewnie! I podróż może trwać w sumie tylko 4.5 godziny 😉 Z Londynu kursuje bezpośredni pociąg do stacji Bangor (przykładowo: sobota 27/07/2019):
Następnie w Bangor łapiesz autobus do Llanberis (linia nr 85) czyli najbliższej miejscowości u stóp Snowdona – na przykład ten 0 13.03. Do miasteczka docierasz niecałą godzinę później. Jeśli chcesz od razu uderzać w góry to stąd na przełęcz Pen-Y-Pas (początek wędrówki) kursuje autobus Snowdon Sherpa (łapiesz ten o 14.05). I dokładnie o godzinie 14.35 meldujesz się na parkingu na przełęczy skąd możesz wyruszyć na szlak.
Post „Trzy najwyższe szczyty w UK: wędrówka na Snowdon (1085m npm), Walia” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
10 komentarzy
Paulina
1 maja 2019 at 15:16Piękne zdjęcia, a miejsce warte zobaczenia!
Kasia
7 maja 2019 at 19:50Dziękujemy 😉
Miroslaw
12 lipca 2020 at 10:34Cześć z której strony najlepiej wejść na crib goch? Pozdrawiam
Kasia
12 lipca 2020 at 21:29Nie wiem, jeszcze nie wchodziliśmy 😉 Ale większość osób wybiera tą grań idąc na Snowdona a schodzi albo trasą bardziej turystyczną albo wraca granią po przeciwnej stronie. Pozdrawiamy!
Filip
9 września 2020 at 13:37Pen-y-Pass Car Park post code LL55 4NU I kierowac sie szlakiem Pyg Track, po okolo 25 minutach szlak sie rozgalezia I trzeba skierowac sie mocno w prawo. Powinno byc tez tam oznaczenie
Kasia
9 września 2020 at 19:37Dzięki Filip!
Rafał
25 maja 2021 at 18:34Witaj, dziękuję za wskazówki. W tym roku w drodze powrotnej z urlopu w Rhyll mam plan podjechac pod Snowdon, i następnego dnia udac się na pieszą wędrówkę.
Kasia
2 czerwca 2021 at 10:56Udanego urlopu i dużo słonka 😉 Pozdrawiamy!
Asia
7 kwietnia 2022 at 21:46Super informacje.
Bardzo interesuje mnie tez czy trasa jest ok dla psów i dzieci. Dzieci w sumie są już po wycieczkach górskich w Polsce i zdobyły nie jeden szczyt ale to będzie nasza pierwsza podróż z psiakiem i nie mam pojęcia czy da sobie rade
Kasia
8 kwietnia 2022 at 07:18Asiu, moim zdaniem to wszystko zależy od pogody. Ta sama trasa w piękny słoneczny dzień może wydawać się świetna nawet dla rodzin z młodszymi dziećmi, zaprawionymi na górskich szlakach. Ale wystarczy silny wiatr, deszcz (już nie wspominam o zimowych warunkach) i nawet dorośli mogą mieć problem. Ogólnie jeśli zaplanujesz dzień z dobrą pogodą to dzieci mające doświadczenie w dreptaniu po górach powinny dać sobie radę (na trasie którą szliśmy nie ma miejsc gdzie wymagane jest użycie rąk) Odnośnie psiaka – to zależy. Jeśli jest młody i nie jest przyzwyczajony do dłuższych wędrówek w takim terenie to osobiście nie zabierałabym. Albo skróciła trasę do jeziorek. Tam jest naprawdę sporo pięknych miejsc, można zrobić piknik nad wodą, a na szczyt wrócić jak psiak nabierze więcej doświadczenia. Ogólnie jednak to Ty znasz najlepiej swoje dzieci i psa więc myślę, że znasz też odpowiedź na swoje pytanie 😉 Pozdrawiamy i udanej wycieczki!