Trasa: Szklarska Poręba Skwer Radiowej Trójki – Białe Skały – czerwony szlak – Rozdroże pod Wysokim Kamieniem – Zakręt Śmierci – żółty szlak – Wysoki Kamień (1085m) – czerwony szlak – Rozdroże pod Wysokim Kamieniem – ul. Oficerska – Szklarska Poręba PKP
Długość trasy: ok. 11km, czas przejścia: ok. 4godzin,
(pogoda: duszne +26C)
Klasyczna wędrówka ze Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich, na którą potrzebujesz ok.4 godzin. Świetna alternatywa jeśli wysoko w Karkonoszach pogoda nie sprzyja a Ty koniecznie chcesz się przejść. Dla mnie wędrówka na Zakręt Śmierci była planem B (plan A przewidywał Główny Grzbiet Karkonoszy), który zdecydowałam się wcielić w życie po starannym przestudiowaniu prognoz pogody. I była to bardzo mądra decyzja bo burza rozszalała się na dobre już koło południa 😉 Z racji tego, że sama wędrówka na Zakręt Śmierci jest dość krótka, postanowiłam dorzucić jeszcze Wysoki Kamień wybierając żółty szlak, którym szłam tylko raz, wiele lat temu. Ścieżka w lesie była wybawieniem w duszną i parną pogodę więc tę wędrówkę polecam również na upalne dni, gdy szukasz leśnego chłodu. To co, idziesz ze mną? 😉
Wędrówka na Zakręt Śmierci – spacer przez miasto
Przy okazji każdej opisywanej przez nas wycieczki która zaczyna się w Szklarskiej Porębie, staramy się Tobie pokazać coraz to inne dróżki w mieście, tak abyś wiedział, że Szklarska Poręba to nie tylko główny deptak przy ul. Jedności Narodowej 😉 Tym razem trasa poprowadzi Cię przez „tarasy” czyli wbijasz na tą brukowaną drogę i pniesz się w górę.
Następnie wspinasz się na schodki między pensjonatami i podziwiając panoramę Karkonoszy docierasz dokładnie tam, gdzie znajduje się punkt Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.
Już na początku wędrówki możesz zobaczyć Wysoki Kamień, który jest świetnym punktem widokowym na całe Karkonosze.
Za mniej więcej 2.5-3 godzinki powinieneś stanąć na jego szczycie 😉
Zanim na dobre wyruszyłam na szlak – krótka wizyta w piekarni obok IT w Szklarskiej. Zapomniałam już zupełnie jak smakuje polska drożdżówka z dżemem 😉
Na czerwono – trasa opisanej wędrówki
Wędrówka na Zakręt Śmierci – Białe Skały
Z Punktu Informacji Turystycznej kieruj się czerwonym szlakiem, który zaprowadzi Cię aż do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem. Najpierw stromo w górę mijając po lewej stronie stację PKP Szklarska Poręba. Później prosto pod wiaduktem i w lewo do lasu.
Kiedy dotrzesz do lasu warto nieco zboczyć ze szlaku i kierując się jedną ze ścieżek (na lewo) odwiedzić formację skalną Białe Skały.
Za kamiennym misiem Haribo (też widzisz ten kształt?) znajdziesz metalową drabinkę, która pomoże Ci wejść na skałki na punkt widokowy.
Widoki na Karkonosze wciąż są (ale jak to miejsce zarosło!!!), choć może niekoniecznie w taką pogodę jak moją…
Duchota już o poranku i rozwijające się nad moja głową cumulonimbusy zapowiadały mokry powrót do domu.
Przyjemny spacer przez las jest dość krótki i już po chwili dotrzesz do pierwszych zabudowań. Podążając za czerwonymi znakami wejdziesz na szutrowa drogę prowadzącą do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem.
Po dosłownie kilku minutach spaceru po prawej stronie zobaczysz polną drogę na łąkę, z której roztacza się fantastyczny widok na Karkonosze. Co prawda idąc szlakiem nieco wyżej będzie tabliczka z napisem Trzy Kultury Złoty Widok, gdzie do punktu widokowego – tarasu masz 150m, ale miejsce to oferuje widoki takie jak na poniższym zdjęciu więc moim zdaniem, lepiej zajść na łąkę tuż przy szlaku… Oczywiście decyzja należy do Ciebie 😉
Po kolejnych kilku minutach wędrówki lasem dotrzesz do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem. Tam zostawiasz czerwony szlak i skręcając w prawo będziesz wędrować asfaltową drogą na Zakręt Śmierci. Asfaltówka jest nieco monotonna, ale ten odcinek liczy niespełna 2km więc jego przejście nie powinno Ci zająć dużo czasu.
Zakręt Śmierci
Najmniej przyjemny odcinek tej wędrówki to ostatnie 500m, które pokonujesz idąc poboczem momentami dość ruchliwej drogi. Ale później czeka Cię wyłącznie dreptanie leśnymi ścieżkami 😉
Zakręt Śmierci to ostry (niemal 180 stopniowy) zakręt znajdujący się na drodze nr 358 między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój. Miejsce to swoją nazwę zawdzięcza wielu wypadkom samochodowym jakie miały i mają tu wciąż miejsce. Jeśli wychylisz się za murek (mniej więcej w środkowej części zakrętu) to bez problemu powinieneś zobaczyć resztki zderzaka i karoserii z jednej z ostatnich kolizji…
A tak zakręt śmierci wygląda z lotu komara!
Zakręt Śmierci od momentu powstania jest świetnym punktem widokowym na Karkonosze i na Kotlinę Jeleniogórską. Ciekawą panoramę górską możesz zobaczyć już z poziomu ulicy, ale dużo lepszy naszym zdaniem widok roztacza się ze szczytu skałek znajdujących się tuż przy drodze.
Najwygodniej na skałki (te po prawej stronie w głębi zdjęcia) wejść od strony parkingu – tuż za znakiem skręcisz w prawo i po chwili możesz podziwiać piękną panoramę Karkonoszy.
Oczywiście o ile pogoda dopisze 😉 W duszny, zamglony dzień widoki były nieciekawe, dlatego spójrz co można zobaczyć w słoneczne, zimowe popołudnie…
A tak wyglądało to miejsce podczas ciepłej sierpniowej nocy, kiedy szukaliśmy bezchmurnego nieba i czekaliśmy na spadające gwiazdy.
Wędrówka na Wysoki Kamień
Wspominałam wcześniej, że wędrówka na Zakręt Śmierci jest dość krótka, dlatego jeśli dysponujesz czasem i chęciami to warto przejść się żółtym szlakiem na Wysoki Kamień. Oprócz fantastycznych widoków na całą okolicę będziesz mógł odpocząć w schronisku i spróbować pysznej szarlotki.
Aby dołączyć do żółtego szlaku od skałek kieruj się leśną ścieżką w dół a po kilku minutach zobaczysz pierwsze znaki.
Niemal cały żółty szlak na Wysoki Kamień przebiega w lesie. Jest więc idealny na upalne dni, kiedy nie masz ochoty prażyć się na słońcu. Ścieżka jest nieco monotonna w pierwszej części. Prosta jak drut i zryta ciężkim sprzętem, który tędy najwyraźniej przejeżdżał. Nie zobaczysz tego na zdjęciu, ale niestety ucierpiały niektóre drzewa, znajdujące się zbyt blisko szlaku… Dopiero po około 15 minutach dreptania ślady maszyn skręcały w leśną drogę na prawo, dzięki czemu dalszy odcinek żółtego szlaku, który wciąż biegnie prosto, nie został naruszony.
Po drodze będziesz mijał kilka pięknych, brzozowych zagajników jak również kilka formacji skalnych. Na szczęście tu ciężki sprzęt już nie dotarł.
Po około godzinie dreptania od Zakrętu Śmierci, kiedy najmniej się tego będziesz spodziewał,
na horyzoncie pojawi się budynek schroniska na Wysokim Kamieniu
Szlak żółty łączy się chwilę potem z czerwonym i po około 200 metrach dotrzesz do schodów prowadzących na szczyt.
Wysoki Kamień (1058m npm)
A co zobaczysz na szczycie Wysokiego Kamienia? Przede wszystkim wieżę widokową w budowie oraz schronisko, w którym możesz odpocząć, zjeść i napić się. Polecam szczególnie szarlotkę, która zwykle jest tu dostępna. Jeśli chodzi o noclegi to w chwili obecnej nie są one oferowane.
To czym niezmiennie zachwycam się będąc w schronisku na Wysokim Kamieniu jest piękny kaflowy piec w niesamowitym zielonym kolorze.
Ale na Wysoki Kamień przychodzi się przede wszystkim dla fantastycznych widoków...
Widać całe pasmo Karkonoszy, ze Śnieżką na ostatnim planie…
A poniżej szczytu (przy czerwonym szlaku) znajdziesz skałki,
które również oferują fantastyczne widoki na Karkonosze i Szklarską Porębę – to właśnie z nich robiłam to zdjęcie.
Powrót do Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem
Do centrum Szklarskiej poprowadził mnie czerwony szlak. Zejście jest szybkie i przyjemne, część szlaku prowadzi przez piękny bukowy las.
Mniej więcej po 20 minutach szybkiego marszu dotarłam z powrotem do cywilizacji czyli asfaltówki. Z racji tego, że zawsze staram się wracać inną drogą niż przyszłam, tak i tym razem postanowiłam wybrać dojście na stację PKP od drugiej strony czyli przez ulicą Oficerską.
Po drodze kolejny niemal 180° zakrętas ze Szrenicą w tle…
Na niebie zaczynało się nieźle kotłować. Jednak dzięki temu, że wybrałam tą wędrówkę i rozpoczęłam ją przed 7.00 rano, udało mi się wykonać plan w 100% bez obaw o ewentualną przygodę z piorunami gdzieś tam wysoko w Karkonoszach 😉
Z widokami na Szrenicę (1362m npm)
Pierwszą tego dnia wędrówkę zakończyłam późnym drugim śniadaniem w kafejce w centrum Szklarskiej.
A kiedy już zjadłam i odpoczęłam, ruszyłam na kolejny spacer, o którym Ci niebawem opowiem 😉
Tutaj znajdziesz pozostałe wędrówki ze Szklarskiej Poręby, tutaj wędrówki z Karpacza, a tutaj są nasze propozycje na wędrówki w Górach Izerskich
…i inne przydatne informacje 😉
Szklarska Poręba – jak dojechać?
• pociągiem. Stacja PKP jest oddalona od trasy tej wędrówki o dosłownie 2 minutki, więc wędrówkę na Zakręt Śmierci możesz rozpocząć od tunelu pod torami. Koszt przejazdu pociągiem PKP z Jeleniej Góry to 6 zł (pytaj o ofertę Dobry Bilet)
• autobusem PKS. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj (PKS Jelenia Góra) a koszt przejazdu z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby Górnej to ok. 7zł.
• autem – polecam Ci parking znajdujący się przy głównej ulicy, zaraz za wjazdem do miasta, po prawej stronie. Pomieści on ok. 30 aut. Jeszcze do niedawna był on bezpłatny, obecnie opłaty są takie jak na poniższym zdjęciu (czerwiec 2018):
Schronisko na trasie wędrówki:
Dodatkowe informacje:
• trasa wędrówki przebiega w Górach Izerskich a więc oczywistymi zaletami jest to, że nie musisz płacić za bilet wstępu do KPN i możesz legalnie objadać się jagodami, których w Izerskich nie brakuje 😉
• krótsza wersja tej wędrówki: auto zostawiasz na niewielkim dzikim parkingu przy drodze asfaltowej, nieopodal wejścia na drogę szutrową która dobija do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem (ulica Osiedle Podgórze – patrz nasza mapa Google). Tam rozpoczynasz i kończysz wędrówkę dzięki czemu skróci się ona do około 8km i mniej niż 3 godzin dreptania.
Jeśli szukasz krótszej trasy na Wysoki Kamień zobacz ten wpis:
Post „Szklarska Poręba: wędrówka na Zakręt Śmierci i Wysoki Kamień, Góry Izerskie” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com
Brak komentarzy