2 w karkonoskie wodospady/ Karkonosze/ Polska/ Szklarska Poręba/ wędrówka w górach/ Zwiedzaj Karkonosze i okolice

Zwiedzaj Karkonosze: wędrówka w Szklarskiej Porębie – wodospad Kamieńczyka i Szklarki oraz dawna Chatka Robaczka

Wędrówka w Szklarskiej Porębie

Wędrówka w Szklarskiej Porębie: wodospad Kamieńczyka, Chatka Robaczka, wodospad Szklarki (Grudzień 2017)

Trasa: Skwer Radiowej Trójki Szklarska Poręba Górna – Rozdroże pod Kamieńczykiem – wodospad Kamieńczyka – dawna skocznia narciarska – Szosa Czeska – Szklarska Poręba Huta – dawna Chatka Robaczka – Szklarska Poręba centrum – Leśna Huta – Stara Chata Walońska – wodospad Szklarki
Długość trasy:
ok.15km, czas przejścia: ok. 5 godzin
(pogoda: pochmurno, -2C)

Kolejna propozycja na wędrówkę z cyklu „kiedy wysoko w górach pogoda nie sprzyja, a Ty koniecznie chcesz się przejść” 😉 Tak dokładnie to jest to wędrówka w Szklarskiej Porębie i okolicy, bo zawędrowałam również na wodospad Szklarki (który należy do gminy Piechowice). Oprócz wodospadu Szklarki chcę Ci pokazać wodospad Kamieńczyka, miejsce w którym kiedyś znajdowała się skocznia narciarska oraz nie działające już niestety schronisko Chatka Robaczka. Ta wędrówka w Szklarskiej Porębie liczy około 15km i jeśli nie chcesz wracać do centrum autobusem PKS to dolicz dodatkowe 4 km na powrót z wodospadu Szklarki zielonym szlakiem. To co, idziesz ze mną? 😉

Dokładna trasa wygląda tak – przebiega częściowo szlakami turystycznymi jak i leśnymi drogami bez typowych oznaczeń:

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Wędrówka w Szklarskiej Porębie źródło: mapy.cz

Do zamknięcia pętelki i dotarcia do Szklarskiej Poręby zabrakło mi jakiejś 1.5 godziny dreptania, ale w Piechowicach czekał na mnie Rafi i rodzinny obiad, więc zakończyłam wędrówkę na parkingu przy wodospadzie Szklarki 😉 Ty możesz oczywiście spacerować dalej aż do centrum Szklarskiej.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie – start

Początek mojej wędrówki to Szklarska Poręba Górna – Skwer Radiowej Trójki. Z centrum Szklarskiej do wodospadu Kamieńczyka, który był moim pierwszym wędrówkowym celem, możesz dojść na kilka sposobów. Ja wybrałam główny deptak a potem skręciłam w mniej popularne zaułki i ścieżki, które ostatecznie doprowadziły mnie na czerwony szlak wiodący do wodospadu. I ten wariant gorąco Ci polecam!

Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki Robaczka

Sobotni poranek przedświąteczny, godzina 9.00 rano i przyjemne pustki na ulicach…
Większość turystów je pewnie śniadanie, ale już niedługo zrobi się tu całkiem tłoczno 😉

Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki Robaczka

Z głównego deptaka skręciłam w stronę Lidla, którego minęłam wędrując brukowaną ścieżką  w stronę mostku na rzece Kamiennej. Lubię tędy spacerować.

Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka w Szklarskiej Porębie - Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki Robaczka

Most dla pieszych na rzece Kamiennej, Szklarska Poręba (Październik 2016)

Most znajduje się dokładnie za sklepem. Dalej wędrowałam leśną ścieżką i po paru minutach dotarłam pod kościół św. Maksymiliana Kolbe.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie - Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka w Szklarskiej Porębie - Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki Robaczka

Kościół św. Maksymiliana Kolbe, Szklarska Poręba

Wędrówka do wodospadu Kamieńczyka

Kiedy dotrzesz pod kościół masz do wyboru kilka opcji dojścia na wodospad Kamieńczyka:

Pierwsza to wejście do lasu (początek ścieżki znajduje się tuż przy posesji Nadleśnictwa Szklarskiej Poręby) i wędrówka lasem, wygodną ścieżką, która zaprowadzi Cię aż na punkt widokowy Krucze Skały. Stamtąd dojdziesz na asfaltową ulicę Mickiewicza i dalej do parkingu, skąd na wodospad poprowadzi Cię czerwony szlak.

Krucze skały www.katiraf.com

Punkt widokowy Krucze Skały, Szklarska Poręba (Październik 2016)

Druga opcja to spacer asfaltową ulicą Mickiewicza do samego parkingu i dalej czerwonym szlakiem do wodospadu.
Trzecia opcja to wersja pół na pół – wędrujesz asfaltem a następnie skręcasz w las (pierwsze wejście do lasu znajdziesz tuż za ul. Odrodzenia). Ta leśna ścieżka doprowadzi Cię do czerwonego szlaku. I tą właśnie opcję wybrałam tym razem.

Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki RobaczkaWędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki Robaczka

Po kilkunastu minutach wędrówki docierasz do rozdroża a stąd czeka Cię ostatnie, strome podejście do wodospadu.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie – Wodospad Kamieńczyka

Wędrówka na wodospad Kamieńczyka, Szklarki i do Chatki Robaczka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Woda spada tu w dół trzema kaskadami z wysokości 27m. W odróżnieniu od wodospadu Szklarki, warunkiem zejścia do wąwozu Kamieńczyka jest wykupienie biletu. Następnie dostajesz i zakładasz ochronny kask i możesz zejść w dół. Tym razem fotografowałam wodospad tyko z góry, ale pokażę Ci jak wygląda zejście do wąwozu i sam wodospad w inny zimowy dzień.

Wodospad Kamieńczyka (Styczeń 2014)

Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.comWodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.com

Wąwóz Kamieńczyka przez wiele lat był niedostępny dla zwiedzających. Miało to m.in. związek ze śmiercią turysty w 1973r. kiedy to spadł na niego odłamek skalny. Wąwóz wtedy zabezpieczono i uznano za ścisły rezerwat. Dopiero kilka lat później Towarzystwo Karkonoskie udostępniło  wejście pod wodospad budując platformy, kratowane schody i barierki.

Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.comWodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.com

Przy niskich temperaturach udało mi się sfotografować lodospad Kamieńczyka 😉 Piękny, nieprawdaż?

Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.com

Z wodospadu Kamieńczyka do schroniska Kamieńczyk jest dosłownie kilka kroków.
Możesz tu, coś zjeść, odpocząć, a zimą ogrzać się przy kominku. Schronisko Kamieńczyk oferuje również noclegi.

Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.comWodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba, www.katiraf.com

Za schroniskiem znajdziesz świetny punkt widokowy na Wysoki Kamień, oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisuje 😉 Za sówkami, po lewej, widać kamieniołom granitu  (w pobliżu którego prowadzi ta wędrówka) a dalej, po prawej widać piękną dzielnicę Szklarskiej Poręby – Białą Dolinę gdzie znajduje się schronisko Chatka Robaczka do którego wędrowałam. Wysoki Kamień tym razem ukrył się w chmurach.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie – dawna skocznia narciarska Himmelsgrundschanze

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Jakiś czas temu natknęłam się w czeluściach internetu na informację o skoczni narciarskiej, która znajdowała się kiedyś niedaleko schroniska Kamieńczyk. Nie przetrwałą do czasów obecnych a bulę, na której lądowali narciarze, powoli pochłania las. To ostatni moment aby zobaczyć to miejsce, więc postanowiłam je odszukać. Wydawało mi się, że znajduje się ono blisko schroniska, ale po sprawdzeniu mapy okazało się, że pozostałości po skoczni znajdują się nieco dalej niż myślałam. Pozostałości toru saneczkowego, które znajdują się również niedaleko schroniska, zostawiłam sobie do obejrzenia latem.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Droga rowerowa nr 3 to jednocześnie droga dojazdowa do schroniska Kamieńczyk . Aby na nią wejść – po minięciu schroniska skręć w prawo. Po około 15 minutach dreptania zobaczysz paśnik.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Minęłam paśnik i kierując się na lewo weszłam na polanę, z której widać dawną bulę.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie - skocznia narciarska www.katiraf.com

Wędrówka w Szklarskiej Porębie - skocznia narciarska www.katiraf.com

Ścieżka prowadząca w kierunku dawnej skoczni była dość porządnie wydeptana,
ale jeden nieostrożny krok i zapadałam się po kolana w dość mokrym, topniejącym śniegu 😉

Wędrówka w Szklarskiej Porębie - skocznia narciarska www.katiraf.com

Kilka informacji o skoczni Himmelsgrundschanze:

• Ta międzynarodowa skocznia  powstała w 1931r. pod Owczymi Skałami a jej budowa była sporą jak na tamte czasy inwestycją.

• Punkt krytyczny skoczni czyli tzw. punkt „K” wynosił dokładnie 60 m. Później zmieniono nieco konstrukcję skoczni i punkt „K” przesunięto do 65m.

• Obiekt mógł pomieścić do 15000 osób, w tym na zachodniej trybunie przygotowano ok. 2000 miejsc siedzących.

Źródło: http://fotopolska.eu/Skocznia_przy_Owczych_Skalach_Szklarska_Poreba?f=539178-foto

• Szklarska Poreba aspirowała do bycia gospodarzem  zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936r. Istniała więc nadzieja, że na skoczni Himmelsgrundschanze – podczas igrzysk – rozegrane zostaną konkurencje w skokach narciarskich.  Ostatecznie igrzyska te odbyły się na południu Niemiec, w Garmisch-Partenkirchen

• Po II Wojnie Światowej skocznia została przemianowana na Skocznię Narciarską przy Owczych Skałach i rozgrywano tu wiele polskich zawodów w skokach narciarskich. az do lat 70-tych.

• W połowie lat 70tych, zaniedbaną pod względem konserwatorskim skocznie rozebrano, a miejsce zeskoku – bulę – powoli zabiera las…

Źródło: Google Map

Wędrówka do dawnej Chatki Robaczka

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Dojście od polany do Szosy Czeskiej czyli drogi łączącej Szklarską Porębę z Jakuszycami zajęło mi dosłownie kilka minut. Z tego miejsca konieczne jest przejście asfaltem (na szczęście jest to tylko ok. 200m) i po chwili skręciłam w lewo w kolejną leśną drogę (również trasę rowerową oznaczona nr 3), która zaprowadziła mnie w okolice przystanku PKP Szklarska Poręba Huta. Dalej wędrowałam prosto, asfaltową drogą.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Gdy po prawej stronie zobaczysz ten most dla pieszych to znak, że zaraz po drugiej stronie będzie przedszkole 😉
Za przedszkolem skręć w górę i podążaj ulicą Hutniczą.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Z ulicy Hutniczej skręć na czarny szlak i idź w górę, aż do mostu nad torami kolejowymi. Tam szlak odbija w prawo, ale kieruj się prosto, aby po chwili odbić lekko w ul. Konopnickiej, która kończy się w lesie. A leśne ścieżki doprowadzą Cię wprost do Chatki Robaczka.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

I dawna Chatka Robaczka z widokiem na Wysoki Kamień

Dawna Chatka Robaczka w Białej Dolinie

Chatka Robaczka Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Z Robaczkiem znamy się dość długo. Poznałam go wkrótce po tym jak otworzył swoje schronisko. Pojechaliśmy do niego na zimowy rajd harcerski bodajże w 1995 czy w 1996r. Wiatr hulał w szparach, nie było pryszniców, ale atmosfera tego miejsca od początku była niesamowita. Pamiętam, jak po powrocie do domu zaaferowana opowiadałam rodzicom gdzie byłam i jakiego fajnego pana Robaczka poznałam, a oni się zaczęli śmiać, bo się okazało, że to ich znajomy 😉 Od tego czasu minęło wiele lat, w Chatce przez te wszystkie lata spędziłam z przyjaciółmi wiele fantastycznych chwil, i wciąż – jeśli tylko byłam gdzieś blisko – odwiedzałam Robaczka choć na chwilę, często razem z rodzicami  (niestety Robaczek chatkę musiał sprzedać i mieszka obecnie w moich rodzinnych Cieplicach)

Chatka Robaczka Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

W momencie zakupu budynek był w stanie wymagającym kapitalnego remontu.
Robaczek, jego przyjaciele i goście włożyli w to miejsce mnóstwo pracy, ale są to już tylko wspomnienia…Chatka Robaczka Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comChatka Robaczka Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Chatka Robaczka latem (Lipiec 2015)

Powrót do centrum i wędrówka do wodospadu Szklarki

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Po krótkiej wizycie u Robaczka, zaczęłam schodzić w dół, do centrum. W zależności od wybranej drogi to około 30-40 minut dreptania.
Tym razem wędrowałam ul.Zdrojową i ul.Demokratów, a po drodze spotkałam tego sympatycznego głodomora 😉

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Gdybym miała więcej czasu, zatrzymałabym się pewnie gdzieś na kawę.
Ale nie chciałam się spóźnić na umówiony obiad więc przemknęłam tylko przez zatłoczone o tej porze centrum.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Dalsza część mojej wędrówki to dreptanie czarnym szlakiem. I oglądanie zakątków Szklarskiej, których bardzo dawno nie widziałam!

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.comWędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Swojskie obrazki z kurkami w obejściu

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Po minięciu Starej Walońskiej Chaty skręciłam za znakami w las.
Niedługo potem szlak czarny łączy się z niebieskim (idąc w górę prowadzi on prosto do schroniska „Pod Łabskim Szczytem” – tzw. Czeska Ścieżka)
Jest to ostatni odcinek tej wędrówki, na końcu której dotarłam do wodospadu Szklarki.

Wodospad Szklarki

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Jeden z najczęściej odwiedzanych wodospadów w Karkonoszach. Zwykło się mówić, że w Szklarskiej Porębie są dwa wodospady (ten i Kamieńczyka), ale tak naprawdę wodospad Szklarki podlega pod gminę Piechowice. Wodospad Szklarki położony jest kilkaset metrów powyżej ujścia potoku do rzeki Kamiennej. Ma on postać szerokiej kaskady, której strumień zwęża się ku dołowi i wpada do kotła eworsyjnego. Wysokość wodospadu to 13m. Największe wrażenie wodospad wywiera na oglądających oczywiście po ulewnych deszczach. Woda najczęściej zmienia wtedy kolor na brunatno-żółty.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie

Wodospad Szklarki (Marzec 2013)

Wędrówka w Szklarskiej PorębieWędrówka w Szklarskiej Porębie

Schronisko „Kochanówka” (Marzec 2013)

Przy wodospadzie znajdziesz schronisko „Kochanówka” gdzie możesz coś zjeść i odpocząć.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Z wodospadu Szklarki dojście na parking to dosłownie 5 minut dreptania i tam zakończyłam moją wędrówkę. Przy parkingu, po drugiej stronie ulicy, znajdziesz przystanek PKS, gdzie możesz złapać autobus do centrum Szklarskiej. Jeśli masz jednak siły i ochotę na jeszcze trochę dreptania, to gorąco Ci polecam powrót do Szklarskiej Poręby wygodną leśną ścieżką  (zielony szlak) na rzeką Kamienną.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie www.katiraf.com

Inne polecane miejsca w okolicy:

•  wędrówka na Bobrowe Skały w Górach Izerskich – startujesz ze stacji PKP w Piechowicach (około 15 minut jazdy autem ze Szklarskiej Poręby Górnej lub 20 minut jazdy pociągiem) i wędrujesz trochę ponad godzinę na skałki będące świetnym punktem widokowym na całe Karkonosze. Poleca Rafi !

Pałac Pakoszów w Piechowicach – barokowa budowla z widokiem na Śnieżne Kotły

• Cieplice Śl. Zdrój – spacer po uzdrowisku  – dojazd ze Szklarskiej autem około 20 minut, pociągiem ok. 35minut. Kasia – jako rodowita Ciepliczanka – poleca szczególnie 😉

• wodospad Mumlavy  – ok.20min jazdy autem plus 20min spaceru. Jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów!

…i inne przydatne informacje 😉

Szklarska Poręba – jak dojechać?

Do Szklarskiej Poręby możesz dojechać pociągiem. Stacja PKP jest oddalona od Skweru Radiowej Trójki o około 10 minut spaceru, ale jeśli przyjedziesz pociągiem to kieruj się od razu w stronę sklepu Lidl, przy którym przebiega trasa opisanej przeze mnie wędrówki (około 5 minut dreptania).

Do Szklarskiej Poręby można również dojechać autobusem PKS. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj (PKS Jelenia Góra)

Jeśli do Szklarskiej Poręby wybierasz się autem, polecam Ci parking znajdujący się przy głównej ulicy, zaraz za wjazdem do miasta, po prawej stronie. Pomieści on ok. 30 aut.

Wędrówka w Szklarskiej Porębie – za co zapłacisz?

Jeśli chcesz z bliska obejrzeć wodospad Kamieńczyka to czeka Cię wydatek w wysokości 10zł za bilet normalny (2021r.). Jeśli nie chcesz płacić, to wodospad możesz zobaczyć z góry – naprzeciwko schroniska Kamieńczyk znajduje się punkt widokowy.

Za oglądanie wodospadu Szklarki teoretycznie nie płacisz. Musisz jednak kupić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego gdyż wodospad Szklarki to enklawa KPN. Koszt biletu normalnego to 8zł (2021). Jeśli jednak jesteś mieszkańcem Szklarskiej Poręby lub jednej z okolicznych gmin to wystarczy okazanie dokumentu z adresem i wchodzisz do parku bez opłat.

Schroniska na trasie wędrówki:

Schronisko Kamieńczyk: przy wodospadzie Kamieńczyka; bufet, noclegi

Schronisko Kochanówka: przy wodospadzie Szklarki; bufet, noclegi

Post „Zwiedzaj Karkonosze: wędrówka w Szklarskiej Porębie – wodospad Kamieńczyka i Szklarki oraz Chatka Robaczka” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

2 komentarze

  • Odpowiedz
    Anita
    21 lutego 2018 at 12:26

    Witam mam pytanie odnośnie dojścia do Wodospadu Kamieńczyk ale od strony skoczni. Czy trasa jest dobra dla dziecka w wózku i prawie trzylatka na nogach ? Można pokonać tą trasę od drugiej strony zaczynając od skoczni do wodospadu i schroniska w weekend majowy jak pogoda pozwoli. Planuję dalej udać się w góry do schroniska na Szrenicy. Szukam informacji o tej drugiej trasie.

    • Odpowiedz
      Kasia
      21 lutego 2018 at 20:57

      Trasą do/z schroniska Kamieńczyk, która przebiega obok skoczni już dawno nie wędrowałam poza sezonem zimowym, więc nie pamiętam dokładnie ale jest to albo wygodna droga szutrowa albo wręcz asfaltówka. Jest to trasa dojazdowa – zaopatrzeniowa dla schronisk, więc wózek bez problemu sobie poradzi. Bardziej martwiłabym się o ten kawałek, który trzeba będzie przejść z maluchami dość ruchliwą szosą czeską aby wejść do lasu na tą trasę…
      Trasę w okolicy schroniska Kamieńczyka można sobie dokładnie obejrzeć na mapach google: https://goo.gl/RJ8ojr
      Pozdrawiamy!

    Napisz odpowiedź

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.