1 w Czechy/ karkonoskie wodospady/ Karkonosze/ wędrówka w górach/ Zwiedzaj Karkonosze i okolice

Najpiękniejsze wodospady w Karkonoszach: wodospad Mumlavy

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy (Czerwiec 2015)

Tuż po przekroczeniu granicy w Jakuszycach, u naszych czeskich sąsiadów, znajduje się jeden z piękniejszych karkonoskich wodospadów. Wodospad Mumlavy. Nie jest on tak popularny wśród polskich turystów jak Kamieńczyk czy Szklarka (zapewne z powodu jego umiejscowienia – dojazd autem ze Szklarskiej Poręby zajmuje około 25 minut) ale na pewno warto wyskoczyć do Czech i przespacerować się po lesie, aby  go zobaczyć. Dodajmy do tego knedliki na obiad i wizytę w browarze Novosad i mamy całkiem fajny plan na kilkugodzinną wycieczkę  do Harrachova.

 

Harrachov znajduje się około 3km tuż od granicy z Polską i możesz tam dojechać autem lub skorzystać z Kolei Izerskiej. Stacja Harrachov mieści się jednak poza centrum miasteczka więc tym samym możesz wydłużyć sobie całą wycieczkę. Dojście ze stacji do wodospadu to przejście około 5km i zajmuje ok. 1.5 godz. (link do mapy zamieszczamy na końcu postu). Natomiast auto możesz zostawić w centrum Harrachova lub na dużym parkingu nieopodal drogi, która doprowadzi Cię do wodospadu. Dokładną mapę znajdziesz na końcu tego wpisu.

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy www.katiraf.com

Wędrówka do wodospadu Mumlavy

Droga na wodospad prowadzi przez las, jest asfaltowa, dzięki temu odpowiednia zarówno dla osób starszych jak i dla rodzin z wózkiem. Jeśli nie lubisz asfaltu – tuż za tablicami edukacyjnymi możesz skręcić do lasu, gdzie trafisz na Lisią Ścieżkę. Jest to specjalnie przygotowany szlak turystyczny dla dzieci. Następnie leśna droga poprowadzi Cię przez mostek i w górę rzeki.

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy www.katiraf.com

Jeśli zdecydujesz się na drogę asfaltową, tuż po kilku minutach spaceru, w pobliżu wodospadu Mumlavy, znajdziesz Mumlavską Boudę – miejsce gdzie możesz odpocząć i się posilić. Pierwsza chata, przy której wędrowcy mogli odpocząć, powstała w tym miejscu pod koniec XIXw. Ponoć ze względu na atrakcyjne położenie, dostępność oraz możliwość skosztowania zimnej lemoniady i piwa miejsce to było bardzo popularne wśród ówczesnych turystów.

Wodospad Mumlavy

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy www.katiraf.com

Mumlava jest górskim potokiem, który ma swój początek na Mumlawskiej łące jako Mala i Velka Mumlava. Spływając w dół pokonuje wiele granitowych progów, tworząc tym samym niewielkie wodospady, a pod nimi granitowe kociołki. Kotły te zostały nazwane Czarcimi Okami. Największy wodospad zwany właśnie jako Wodospad Mumlavy ma około 9.9 m wysokości i 9-10m szerokości. Jest dostępny o każdej porze roku a najbardziej aktywny w czasie wiosennych roztopów.
Warto tu przyjechać w upalny letni dzień aby pomoczyć stópki, ale jest to też świetny cel na wycieczkę kiedy pada. W deszczu, kiedy większość atrakcji nie nadaje się do zwiedzania, wodospady są idealne 🙂

Tutaj znajdziesz wędrówki z Karpacza, tutaj wędrówki ze Szklarskiej Poręby, a tutaj są nasze propozycje na wędrówki w Górach Izerskich

dojazd-01

…i inne przydatne informacje 🙂

Wodospad Mumlavy – jak dojechać?

Autem – najbliżej wodospadu Mumlavy znajdziesz parking płatny (nieopodal dworca autobusowego w Harrachovie – patrz mapa). Stąd wchodzisz na most nad drogą (niebieski szlak) i już jesteś na drodze prowadzącej na wodospad Mumlavy. Spacer zabierze Ci około 20 minut.

Pociągiem – Kolej Izerska umożliwia przejazd ze Szklarskiej Poręby Górnej do stacji Harrachov. Tutaj znajdziesz rozkład jazdy pociągów do Harrachova. Ze stacji Harrachov najpierw szlakiem czerwonym a później niebieskim dojdziesz do wodospadu Mumlavy. Trasa liczy około 5km i jej przejście zajmuje ok. 1:30 godz. Mapa szlaku poniżej:

 

Atrakcje w pobliżu Wodospadu Mumlavy opisane przez nas:

wędrówka do wsi Jizerka (dojazd autem do Jakuszyc ok. 6min, dalej wędrówka w obie trony ok. 5godz.)
Pałac Pakoszów (dojazd autem ok.30min)
• punkt widokowy Bobrowe Skały (ok. 25min jazdy autem plus 2,5godz wędrówki w obie strony)

Post „Najpiękniejsze wodospady Karkonoszy: wodospad Mumlavy” pojawił się po raz pierwszy na stronie www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

1 komentarz

  • Odpowiedz
    Monika
    8 listopada 2016 at 12:08

    Ciekawe jak wygląda w zimie !

  • Napisz odpowiedź

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.