1 w Czechy/ karkonoskie wodospady/ Karkonosze/ wędrówka w górach/ Zwiedzaj Karkonosze i okolice

Najpiękniejsze wodospady w Karkonoszach: wodospad Mumlavy

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy (Czerwiec 2015)

Tuż po przekroczeniu granicy w Jakuszycach, u naszych czeskich sąsiadów, znajduje się jeden z piękniejszych karkonoskich wodospadów. Wodospad Mumlavy. Nie jest on tak popularny wśród polskich turystów jak Kamieńczyk czy Szklarka (zapewne z powodu jego umiejscowienia – dojazd autem ze Szklarskiej Poręby zajmuje około 25 minut) ale na pewno warto wyskoczyć do Czech i przespacerować się po lesie, aby  go zobaczyć. Dodajmy do tego knedliki na obiad i wizytę w browarze Novosad i mamy całkiem fajny plan na kilkugodzinną wycieczkę  do Harrachova.

Wędrówka na wodospad Mumlavy

Wędrówka na wodospad Mumlavy

Źródło: mapy.cz

Harrachov znajduje się około 3km tuż od granicy z Polską i możesz tam dojechać autem lub skorzystać z Kolei Izerskiej. Stacja Harrachov mieści się jednak poza centrum miasteczka więc tym samym możesz wydłużyć sobie całą wycieczkę. Dojście ze stacji do wodospadu to przejście około 5km i zajmuje ok. 1.5 godz. (link do mapy zamieszczamy na końcu postu). Natomiast auto możesz zostawić w centrum Harrachova lub na dużym parkingu (Centralni Parkoviste) nieopodal drogi, która doprowadzi Cię do wodospadu. Dokładną mapę znajdziesz na końcu tego wpisu.

Spacer w Jizerce i na wodospad Mumlawy, Góry Izerskie i Karkonosze, www.katiraf.com

Parking Centralni Parkoviste znajduje się najbliżej drogi prowadzącej na wodospad – jadąc z Jakuszyc na pierwszym skrzyżowaniu skręć w w lewo (przez co ominiesz wjazd do centrum Harrahova) i po kilku minutach jazdy parking będzie znajdował się po prawej stronie. Po zaparkowaniu przechodzisz na drugą stronę ulicy, przez most na rzece Mumlava i pojawia się drogowskaz na wodospad.

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy www.katiraf.com

Asfaltowa droga czyli niebieski szlak prowadzący na wodospad Mumlavy. Ta droga jest zamknięta dla ruchu kołowego.

Spacer w Jizerce i na wodospad Mumlawy, Góry Izerskie i Karkonosze, www.katiraf.com

Droga na wodospad prowadzi przez las, jest asfaltowa, dzięki temu odpowiednia zarówno dla osób starszych jak i dla rodzin z wózkiem. Jeśli nie lubisz asfaltu możesz skręcić do lasu, gdzie będziesz wędrować Lisią Ścieżką. Jest to specjalnie przygotowany szlak turystyczny dla dzieci. Następnie leśna droga poprowadzi Cię przez mostek i w górę rzeki aż do wodospadu.

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy www.katiraf.com

Jeśli zdecydujesz się na drogę asfaltową, tuż po kilku minutach spaceru, w pobliżu wodospadu Mumlavy, znajdziesz Mumlavską Boudę – miejsce gdzie możesz odpocząć i się posilić. Pierwsza chata, przy której wędrowcy mogli odpocząć, powstała w tym miejscu pod koniec XIXw. Ponoć ze względu na atrakcyjne położenie, dostępność oraz możliwość skosztowania zimnej lemoniady i piwa miejsce to było bardzo popularne wśród ówczesnych turystów.

Wodospad Mumlavy

Wodospad Mumlavy, Karkonosze, Czechy www.katiraf.com

Mumlava jest górskim potokiem, który ma swój początek na Mumlawskiej łące jako Mala i Velka Mumlava. Spływając w dół pokonuje wiele granitowych progów, tworząc tym samym niewielkie wodospady, a pod nimi granitowe kociołki. Kotły te zostały nazwane Czarcimi Okami. Największy wodospad zwany właśnie jako Wodospad Mumlavy ma około 9.9 m wysokości i 9-10m szerokości. Jest dostępny o każdej porze roku a najbardziej aktywny w czasie wiosennych roztopów.
Warto tu przyjechać w upalny letni dzień aby pomoczyć stópki, ale jest to też świetny cel na wycieczkę kiedy pada. W deszczu, kiedy większość atrakcji nie nadaje się do zwiedzania, wodospady są idealne 🙂

Tutaj znajdziesz wędrówki z Karpacza, tutaj wędrówki ze Szklarskiej Poręby, a tutaj są nasze propozycje na wędrówki w Górach Izerskich

dojazd-01

…i inne przydatne informacje 🙂

Wodospad Mumlavy – jak dojechać?

Autem – najbliżej wodospadu Mumlavy znajdziesz parking płatny (nieopodal dworca autobusowego w Harrachovie – patrz mapa). Wystarczy przejść na druga stronę jezdni, przez most i już jesteś na drodze prowadzącej na wodospad Mumlavy. Spacer zabierze Ci około 20 minut.

Cennik – wrzesień 2018

Pociągiem – Kolej Izerska umożliwia przejazd ze Szklarskiej Poręby Górnej do stacji Harrachov. Tutaj znajdziesz rozkład jazdy pociągów do Harrachova. Ze stacji Harrachov najpierw szlakiem czerwonym a później niebieskim dojdziesz do wodospadu Mumlavy. Trasa liczy około 5km i jej przejście zajmuje ok. 1:30 godz. Mapa szlaku poniżej:

 

Atrakcje w pobliżu Wodospadu Mumlavy opisane przez nas:

wędrówka do wsi Jizerka (dojazd autem do Jakuszyc ok. 6min, dalej wędrówka w obie trony ok. 5godz.)
Pałac Pakoszów (dojazd autem ok.30min)
• punkt widokowy Bobrowe Skały (ok. 25min jazdy autem plus 2,5godz wędrówki w obie strony)

Post „Najpiękniejsze wodospady Karkonoszy: wodospad Mumlavy” pojawił się po raz pierwszy na stronie www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

1 komentarz

  • Odpowiedz
    Monika
    8 listopada 2016 at 12:08

    Ciekawe jak wygląda w zimie !

  • Napisz odpowiedź

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.