Wodospady Krimml to jedna z ciekawszych atrakcji w Austrii i bardzo się cieszyliśmy na myśl o tym, że podczas letnich wakacji będziemy mogli je zobaczyć z bliska. Ich imponująca wysokość to 380m, dzięki czemu są jednymi z najwyższych wodospadów w Europie i na świecie. Wybudowany szlak turystyczny pozwala podejść bardzo blisko i oferuje zapierające dech w piersiach widoki. To co, idziesz z nami?
Wodospady Krimml – dojazd
Naszą podróż do wodospadów Krimml rozpoczęliśmy od przejazdu przez przełęcz górską Gerlos Pass drogą nazywaną Gerlos Alpine Road.
Przejazd drogą jest płatny i przy dobrej pogodzie dostarcza bajkowych widoków na góry, doliny i wodospady. Bardzo polecamy !
Krótki spacer na Wodospady Krimml
Auto zostawiliśmy na parkingu tuż obok Wasser Welten Krimml i spacerowaliśmy asfaltową dróżką, najpierw do kasy aby zakupić bilety wstępu, a następnie do pierwszego wodospadu (w sumie około 10 minut dreptania przez las)
Najbardziej spektakularny wodospad to ten tuż za wejściem, mający 140m wysokości.
Przy wodospadzie jest naprawdę duża wilgotność powietrza. Jeśli pogoda jest pochmurna polecamy Ci zabranie ze sobą kurtki przeciwdeszczowej (w słoneczny dzień kurtka jest raczej zbędna – i tak szybko wyschniesz 😉 )
Wodospad „mieliśmy” dla siebie tylko przez kilka sekund – ludzi jest mnóstwo niezależnie od pogody…
Kolejne kaskady są świetnie widoczne z punktu widokowego
Droga do kolejnych odcinków wodospadu nie jest trudna – ścieżka jest szeroka – ale cały czas pod górę.
Po drodze znajdziesz kilka punktów widokowych, które warto odwiedzić.
Po około 1.5 – 2 godzinach spaceru (czas zależy od ilości przystanków na zrobienie zdjęć!) znajdziesz miejsce gdzie możesz odpocząć i kupić coś do zjedzenia. Jeśli dysponujesz czasem, może zdecydujesz się kontynuować wędrówkę w górę aby zobaczyć kolejne kaskady wodospadu a potem wracać ścieżką po drugiej stronie wodospadów? Ta trasa ma około 7km i jej przejście zabierze Ci około 3 godzin marszu. Po małym posiłku zdecydowaliśmy się jednak na powrót – mieliśmy zaplanowaną na ten dzień wędrówkę w zupełnie innym miejscu.
…i inne przydatne informacje 😉
Wodospady Krimml – jak dojechać?
Najwygodniej oczywiście dojechać autem. Wodospad jest położony nieopodal wsi Krimml, w pobliżu płatnej drogi widokowej Gerlosstrasse. Auto zostaw na parkingu P4 tuż przy Wasserwelten Krimml. Kupując droższy bilet – ten ze zwiedzaniem wodospadów – opłatę za parking masz wliczoną w cenę biletu.
Wodospady Krimml – kiedy zwiedzać?
Ścieżka widokowa przy wodospadach w 2019r. jest otwarta oficjalnie od 1 maja do 28 października.
Ceny biletów na 2019r.:
Są dwa rodzaje biletów. Bilet droższy (dorośli 10E, dzieci 5E) obejmuje opłatę za parking, wstęp na wodospady oraz wejście do Wasserwelt Krimml czyli wodnego świata Krimml, który jest atrakcją szczególnie dla dzieci. Bilet tańszy nie obejmuje wejścia na wodospady (dorośli 8.80E, dzieci 4.40E). Szczegółowy cennik biletów znajduje się tutaj: cennik biletów Wasserwelten Krimml
Czas zwiedzania:
Przejście z parkingu do pierwszej kaskady wodospadu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut. Przejście od pierwszej kaskady wodospadu do górskiej knajpki na wysokości 1306m zajęło nam około 2h z czego sporo czasu pochłonęły zdjęcia. Zejście z góry szybkim tempem trwało 30 minut 🙂 Trasa, którą przeszliśmy liczy około 3km.
Inne polecane atrakcje w Austrii:
Post „Wodospady Krimml, Park Narodowy Wysokie Taury, Austria” pojawił się po raz pierwszy na blogu www.katiraf.com
2 komentarze
Paweł
21 grudnia 2016 at 12:35Miejsce wygląda rzeczywiście niesamowicie, ale jak słyszę (czytam), że za każdą atrakcję pobierane są opłaty to aż dostaję drgawek. Niedługo zaczną sprzedawać bilety za sam wstęp na górskie szlaki.
Kasia
25 grudnia 2016 at 12:42Wiesz co, zgadzam się z Tobą w pełni. Dlatego doceniam takie kraje jak Szwajcaria i Norwegia gdzie wiele pięknych miejsc/punktów widokowych/ wodospadów/zamków/dróg i przełęczy górskich jest zupełnie za darmo.
Odnośnie biletów za wstęp na górskie szlaki – od razu stanęła mi przed oczami scena rodem z polskich Gór Stołowych, gdzie nie tyle zaskoczyła nas konieczność opłaty za wstęp na szlak, ale metalowe, obrotowe bramki z czytnikiem biletu, ustawione w górach tuż za schroniskiem, przy wejściu w Błędne Skały. No czysta komedia 🙂