8 w Plan Podróży/ Road Trip/ Szkocja/ Wyspa Skye/ zamki w Szkocji/ Zwiedzaj Highland

Wyspa Skye w jeden dzień (plan podróży + mapa + atrakcje)

Wyspa Skye w jeden dzień, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja

Wyspa Skye w jeden dzień to trochę szalona wyprawa ale oczywiście do zrobienia! Poniższy plan podróży proponujemy szczególnie tym z Was, którzy przyjeżdżają do Szkocji na krótko, na Isle of Skye mogą przeznaczyć max jeden dzień a chcieliby zobaczyć jak najwięcej. Bazując na naszych doświadczeniach z wyjazdów na Skye ułożyliśmy plan całodniowej, intensywnej wycieczki dla osób ceniących różnorodność. Dlatego będą i wędrówki, i wodospad, i dwie plaże a nawet ruiny zamku o latarnii nie wspominając 😉 To co, planujesz z nami?

Wyspa Skye w jeden dzień – plan podróży:

Aby nasz plan miał jakiś sens zrobiliśmy dwa podstawowe założenia:
• na odwiedzenie wszystkich opisanych miejsc potrzebujesz około 12 godzin, dlatego nie polecamy tego planu na późną jesień – zimę – wczesną wiosnę czyli wtedy kiedy dzień jest bardzo krótki.
• zakładamy że punktem startowym jest zamek Eilean Donan, wyjazd spod zamku o godzinie 7.00 rano. Dlaczego akurat to miejsce? Jest ono dość uniwersalne, ponieważ niezależnie skąd przyjeżdżasz niemal na 100% będziesz mijał zamek a większość osób i tak planuje się tutaj zatrzymać choć na kilka chwil. Przykładowy dojazd na parking koło zamku z Fort William zabiera około 1.5godz (Fort William to świetne miejsce na bazę wypadową do zwiedzania Szkocji), z Inverness około 2 godzin. 

Odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami podajemy celowo w jednostkach czasu a nie w km. W naszym planowaniu przeważnie lepiej się to sprawdza, szczególnie jeśli jesteśmy ograniczeni czasowo. Oczywiście są to czasy orientacyjne.

Przy każdej atrakcji piszemy ile mniej więcej czasu na nią przeznaczyć tak, aby w sumie można było nasz plan w pełni realizować. Jeśli jednak preferujesz wolniejsze tempo zwiedzania to po prostu pomiń jedno lub więcej miejsc i nie sugeruj się podawanym przez nas czasem. 

Pamiętaj – to nie jest jedyny słuszny plan na zwiedzanie wyspy Skye w jeden dzień.
Potraktuj go jako przykładową propozycję czy inspirację i w pełni dopasuj do siebie 😉

 

Wyspa Skye w jeden dzień – mapa i atrakcje:

Wyspy Skye w jeden dzień, Szkocja

źródło: google maps

Łączna ilość km do przejechania zakładając start i koniec wycieczki przy zamku Eilean Donan to około 300km i ponad 5.5 godzin jazdy w aucie. Miejsca które wybraliśmy nie mają płatnych parkingów czy też płatnego wstępu (oprócz zamku Eilean Donan), są w miarę łatwo dostępne i pokazują naturalne piękno tej malowniczej wyspy. Oczywiście nie dało rady uwzględnić wszystkich miejsc, które warto na Skye odwiedzić.
Aktywną mapę google ze wszystkimi atrakcjami, trasami wędrówek i parkingami znajdziesz na końcu tego wpisu.

 

Atrakcje w kolejności odwiedzania:

(zamek Eilean Donan)
• most Sligachan Old Bridge
• miasteczko Portree
• Old Man of Storr – wędrówka
• wodospad Mealt Falls
• czarna plaża Corran w Staffin 
• Quiraing – krótka wędrówka
• ruiny zamku Duntulm
• latarnia i półwysep Nest Point (z koralową plażą)

Eilean Donan Castle – start

Wyspa Skye w jeden dzien, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – zamek Eilean Donan, Szkocja (sierpień 2014)

Eilean Donan Castle: kod do nawigacji IV40 8EZ

(start 7.00)

Początek wycieczki na wyspę Skye to zamek Eilean Donan. To jeden z najbardziej znanych szkockich zamków, który „grał” w wielu filmach, jak w choćby takim „Nieśmiertelnym”. James Bond też tu był! („Świat to za mało”) 😉 Zamek jest pięknie położony na małej wyspie pływowej, z mnóstwem turystów w sezonie i płatnym wstępem. Poza sezonem (kiedyś się nam trafiło w styczniu) można obejść i obejrzeć zamek z bliska, bez konieczności płacenia. Po obejrzeniu zamku czeka Cię krótka podróż do miasteczka Kyle of Lochalsh, gdzie znajduje się most Skye Bridge, którym dostaniesz się na Isle of Skye.

Wyspa Skye w jeden dzien, Szkocja, www.katiraf.com

Zamek Eilean Donan, Szkocja (Marzec 2010)

Sligachan Old Bridge

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – most Sligachan (Marzec 2010)

Sligachan: orientacyjny kod do nawigacji na parking przy moście IV47 8SW. Przejazd autem z zamku Eilean Donan do parkingu zajmuje około 45 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około 20 minut)

Jeden z najczęściej fotografowanych mostów w Szkocji. Dla większości turystów przyjeżdżających na Skye jest to pierwsza atrakcja na wyspie. Przy ładnej pogodzie most pięknie prezentuje się na tle skalistych gór Cuillin. Z mostem Sligachan związana jest baśń – legenda, z której wynika, że jeśli zanurzysz całą twarz w wodzie (bez użycia rąk!) i wytrzymasz 7 sekund to będziesz wiecznie piękny! Niech Cię więc nie zdziwi widok osób klękających nad brzegiem rzeki Sligachan aby to zrobić 😉

Zatoka i miasteczko Portree

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Portree: orientacyjny kod do nawigacji IV51 9DG. Przejazd autem ze Sligachan do Portree zajmuje około 15 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około 15 minut)

Portree to największa miejscowość na wyspie Skye. Są tu przytulne kafejki, klimatyczne stare kino i zatoka z kolorowymi domkami. Zaglądamy tu tylko na chwilę. A jeśli potrzebujesz uzupełnić paliwo to najlepiej zrób to Portree – ilość stacji benzynowych na Skye jest mocno ograniczona.

Krótka wędrówka na Old Man of Storr

Wędrowka na Old Man of Storr, Wyspa Skye, www.katiraf.com

Wędrówka na Old Man of Storr, Wyspa Skye (Marzec 2010)

Parking przy Old Man Of Storr: orientacyjny kod do nawigacji IV51 9HX. Przejazd autem z Portree na parking zajmuje około 15 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około 3 godzin)

Formacja skalna Old Man of Storr to ikona wyspy i tego miejsca po prostu nie można pominąć. Czarne jak noc skały, wśród których króluje smukły, mierzący prawie 50m wysokości ostaniec, na tle wzgórz i wybrzeża wyspy prezentuje się na tyle imponująco, że jego zdjęcie znajdziesz niemal w każdym przewodniku o Szkocji.

Wędrówka na Old Man of Storr, Wyspa Skye, Szkocja www.katiraf.com

źródło: google maps

Proponujemy Ci dwie w miarę krótkie wędrówki, w zależności od tego ile czasu chcesz przeznaczyć na zobaczenie tej niezwyklej formacji skalnej:
3.5km wędrówka: aby w miarę z bliska zobaczyć czarne ostańce potrzebujesz w obie strony około 1.5 godziny. Tą trasę na mapie zaznaczyliśmy na żółto. Tu spotkasz największą liczbę turystów.
5km wędrówka: idziesz trochę dalej aby wejść na punkt widokowy i móc zrobić na przykład takie zdjęcia jak te poniżej. Ta trasa w obie strony zabiera około 2.5godz i na mapie zaznaczyliśmy ją na niebiesko.

W naszym planie podróży założyliśmy dłuższą wersję. Tutaj znajdziesz dokładny opis wraz z mapką naszej wędrówki na Old Man of Storr.

Wędrówka na Old Man of Storr, Wyspa Skye, Szkocja www.katiraf.com

Wędrówka na Old Man of Storr, Wyspa Skye, Szkocja www.katiraf.com

Wędrówka na Old Man of Storr, Wyspa Skye, Szkocja www.katiraf.com

Wodospad Mealt Falls

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – wodospad Mealt Falls (Grudzień 2015)

Wodospad Maelt Falls: orientacyjny kod do nawigacji IV51 9JE. Przejazd autem z parkingu przy Old Man of Storr do wodospadu zajmuje około 15 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około 20 minut)

To kolejne, bardzo turystyczne miejsce. I nic dziwnego – w końcu parking znajduje się tuż przy wodospadzie. Sam wodospad należy naszym zdaniem do tych z faktorem „WOW”. Bo przyznasz, że jest coś fascynującego w wodospadach, które z wysokich klifów wpadają prosto do morza… A wodospad Mealt Falls nie dość, że spada do morza z wysokości 55m, to jeszcze w oddali spore wrażenie robi wysoka na 90m formacja skalna Kilt Rock.

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wodospad Mealt Falls (sierpień 2014)

Corran Beach czyli czarna plaża w Staffin

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – plaża w Staffin (Grudzień 2015)

Corran Beach – plaża w Staffin: orientacyjny kod do nawigacji IV51 9JT. Przejazd autem z wodospadu na parking przy plaży Corran zajmuje około 10 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około 45 minut)

Skoro jesteś na wyspie to warto zajrzeć na plażę. A ta w Staffin jest nie byle jaka – raz że piasek jest tu czarny, a dwa że możesz znaleźć ślady stóp dinozaurów! Kluczową jednak kwestią aby cokolwiek zobaczyć jest niski poziom morza. Dlatego jeśli będziesz planował wizytę na plaży Corran sprawdź tablicę pływów morskich (link do strony z taką tabelą zamieściliśmy na końcu wpisu).

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Quiraing – krótka wędrówka

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – Quiraing (Marzec 2010)

Quiraing: orientacyjny kod do nawigacji na parking IV51 9LB. Przejazd autem z plaży w Staffin na parking przy Quiraing zajmuje około 10 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około godziny)

Quirang to krótko mówiąc skalne osuwisko. Na parking prowadzi krajobrazowa droga jednonitkowa (taka na jedno auto, z miejscami do mijania) a w trakcie jazdy przejeżdżasz przez Quiraing Pass. Ten odcinek drogi jest określany przez niektórych jako ekscytujący – miejscami to dość wyeksponowany a przy tym niezabezpieczony podjazd o kilku zakrętach, bardzo wąski z nachyleniem 17°. Z racji tego, że osuwisko Quiraing jest wciąż aktywne, droga co roku wymaga napraw. Naszym zdaniem Quiraing Pass przede wszystkim bardzo malowniczo wychodzi na zdjęciach. Z tą ekscytacją to chyba jednak piszą trochę na wyrost 😉

Quiraing Pass, Wyspa Skye, Szkocja, www.katiraf.com

Poranek na Quiraing (Grudzień 2015)

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Miejsce jest niesamowicie malownicze, fotogeniczne i przez to popularne. Większość turystów trzyma się blisko parkingu i tam zwykle jest bardzo tłoczno. Właściwa wędrówka na Quiraing ma charakter pętelki i wymaga około 3 godzin dreptania, ale już sam spacer wąską ścieżką w kierunku urwiska (który Ci proponujemy) powinien dostarczyć mnóstwa radości i wielu krajobrazów zapierających dech w piersiach 😉

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Ruiny zamku Duntulm

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – ruiny zamku Duntulm (Grudzień 2015)

Ruiny zamku Duntulm: orientacyjny kod do nawigacji na parking IV51 9UF. Przejazd autem z parkingu przy Quairing do ruin zamku zajmuje około 25 minut.

(w tym miejscu zaplanuj około 30 minut)

Na wyspie Skye znajdziesz co najmniej  5 zamków (zarówno tych w ruinie jak i tych świetnie zachowanych) więc warto na chwilę zatrzymać się w (leżącym po drodze) Duntulm i zobaczyć jeden z nich zwany Duntulm Castle. 

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Zamek Duntulm położony jest na skalistym cyplu.
Eksplotuj ruiny ostrożnie, bo zarówno zamek jak i klif nie są do końca stabilne o czym poinformują Cię stosowne tabliczki 😉

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Latarnia i półwysep Nest Point wraz z koralowa plażą

Wyspa Skye w jeden dzień, Szkocja, www.katiraf.com

Wyspa Skye w jeden dzień – półwysep Nest Point (Sierpień 2014)

Latarnia Nest Point: orientacyjny kod do nawigacji na parking IV55 8WT. Przejazd autem z ruin zamku na parking przy Nest Point zajmuje około 1.5 godziny.

(w tym miejscu zaplanuj około 2 godzin)

Ostatnia atrakcja to półwysep Nest Point czyli najbardziej wysunięta na zachód część Isle of Skye. Warto tu zakończyć dzień, szczególnie jeśli pogoda dopisuje i masz możliwość obejrzenia zachódu słońca. Spokojnie można tu spędzić godzinę, albo dwie, albo i trzy 😉 Nasza propozycja to dwie godziny podczas których przespacerujesz się na półwysep wygodną ścieżką z parkingu. Jeśli masz ochotę możesz się wdrapać na widoczny powyżej wysoki klif. Za klifem schowana jest latarnia (obecnie nieczynna) którą można obejrzeć z zewnątrz. Oprócz tego jest tu jeszcze mała, niepozorna plaża z koralowcami. Na Skye najbardziej znaną koralową plażą jest ta niedaleko wsi Claigan, ale to nie jedyne takie miejsce na wyspie. Nam udało się całkiem przez przypadek znaleźć tego typu plażę właśnie nieopodal latarni Nest Point. 

Dla nas Nest Point to jeden z piękniejszych szkockich zakątków, gdzie można się poczuć jak „na krańcu świata”.

Półwysep Nest Point to ostatnia atrakcja tej wycieczki.
Z parkingu przy Nest Point do zamku Eilean Donan gdzie rozpocząłeś tą wycieczkę czeka Cię około 1 godziny i 40 minut jazdy.

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz fanpage na facebooku lub weekendowe stories na instagramie 😉

…i inne przydatne informacje:

Wszystkie kody do nawigacji:

IV40 8EZ zamek Eilean Donan.
IV47 8SW most Sligachan
IV51 9DG Portree
IV51 9HX wędrówka na Old Man of Storr
IV51 9JE wodospad Kilt Rock
IV51 9JT plaża w Staffin
IV51 9LB Quiraing
IV51 9UF ruiny zamku Duntulm
IV55 8WT półwysep Nest Point

Tutaj znajdziesz link do tabeli pływów dla Portree.

Łączna ilość km: około 300km (prawie 5.5 godziny jazdy)
Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy zamku Eilean Donan o 7.00 rano a przewidywany powrót na parking to godzina 21-22.00.

Post „Wyspa Skye w jeden dzień (plan podróży + mapa + atrakcje)” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

8 komentarzy

 • Odpowiedz
  Paweł
  17 marca 2019 at 13:48

  Piękne miejsce a fotki jak zawsze obłędne.

  • Odpowiedz
   Kasia
   27 marca 2019 at 18:28

   Cała Skye jest piękna, jedno z naszych najbardziej ulubionych miejsc 😉

 • Odpowiedz
  Kasia
  5 maja 2019 at 10:54

  Hej,

  trafiłam na waszego bloga dosłownie dzień przed wyjazdem do Szkocji! Wyspa Skye była oczywiście zaplanowana, ale informacje, które tutaj zawarliście niesamowicie mi pomogły w planowaniu. Po pierwsze – świetnie, że wypisaliście ‚najlepsze’ miejsca na Skye (chociaż inne nie są gorsze!) z czasem dojazdu, czasem, które trzeba poświęcić w danym miejscu. To były informacje, których bardzo szukałam bo na wyspie mieliśmy niecały jeden dzień i chciałam go wykorzystać na maksa! My spaliśmy obok Portree (Skye Lodges – super miejsce na nocny odpoczynek, w środku absolutnie niczego!) i nasz dzień zaczęliśmy od Portree, ale zaraz potem wyruszyliśmy pod latarnię Neist Point. I powiem wam, że tu przepadliśmy na 3 h! Niesamowite miejsce, z którego absolutnie nie chce się wracać! W dodatku udało nam się też zobaczyć The Old Man (ale tylko z daleka), wodospad Mealt Falls (po drodze do wodospadu znaleźliśmy kolejny!) i mostek. I niestety tyle bo po wyspie zmierzaliśmy nad Loch Ness 🙁
  Także jeszcze raz wielkie dzięki! Niesamowicie mi pomogliście!

  • Odpowiedz
   Kasia
   7 maja 2019 at 19:57

   Dziękujemy za najdłuższy komentarz na blogu 😉 Co do czasu potrzebnego na zobaczenie danej atrakcji to mieliśmy spore wątpliwości czy je podawać a jeśli tak to jako to ująć ? Bo przecież każdy z nas jest inny i czym innym się zachwyca, czyż nie? Ale skoro miał to być szczegółowy plan podróży to stwierdziliśmy, że jakiś orientacyjny czas wypadałoby podać. No i wygląda na to, że Tobie taka informacja się przydała. Jeszcze raz dzięki za rzeczowy komentarz, to pomaga w planowaniu przyszłych wpisów bo dzięki temu wiemy jakich informacji poszukują nasi czytelnicy 🙂 Pozdrawiamy Cię serdecznie!

 • Odpowiedz
  elka
  23 sierpnia 2020 at 06:41

  Fantastyczny blog!!! Dziekuje za cenne informacje. Przede wszystkim za to, ze piszecie Panstwo to w taki sposob, ze po przeczytaniu ma sie przekonanie, ze chcieliscie Panstwo pomoc czytelnikowi i wlozyliscie w to kawal serducha. Zazwyczaj wyglada to tak: ” bylem tu i tu, widzialem to i to, 3/4 bloga to ”kopiuj/wklej” bo trzeba sie pochwalic znajomoscia historii, regionalnej kuchni, czasem nawet jakis konkretny namiar ( bo juz tak totalnie czytajacego olac nie wypada). No i morze super fotek na zasadzie ”wiem gdzie ale nie powiem, a niech mi ludzie zazdroszcza” A tu prosze bardzo…czytasz i wiesz. Mozna? Mozna!
  Wielkie, wielkie dzieki!

  • Odpowiedz
   Kasia
   25 sierpnia 2020 at 12:55

   Dzięki Elka! Taki komentarz naprawdę daje kopa! 😉 To prawda, że wkładamy mnóstwo serca ale i również ogrom czasu aby przygotować dla Ciebie jak i dla innych czytelników jak najbardziej sprawdzone i rzetelne informacje. Chcielibyśmy pokazać znacznie więcej, ale niestety jeśli mamy do wyboru czas na pisanie bloga albo włóczenie w terenie – decyzja jest prosta 😉 Pozdrawiamy Cie serdecznie (nie Państwo tylko Kasia i Rafi!)

 • Odpowiedz
  Karolina
  25 kwietnia 2021 at 07:59

  Super plan , super wpis jak zawsze 🙂 wezme pod uwage w moim planowaniu, pozdrawiam 🙂

  • Odpowiedz
   Kasia
   7 maja 2021 at 10:21

   Ojej, przegapiliśmy Twój komentarz! Bardzo dziękujemy za ciepłe słowa i oczywiście życzymy udanego wyjazdu bez jednej muszki midges 😉

  Napisz odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.