0 w Anglia/ Harry Potter miejsca/ Zamki i pałace w Europie/ Zamki w Anglii/ Zamki w Wielkiej Brytanii/ Zwiedzaj Northumbrię

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP5, które warto zobaczyć!

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamki w Northumbrii, Północna Anglia

Northumbria to przepiękna kraina znajdująca się w najdalej wysuniętej na północ części Anglii. Nam kojarzy się przede wszystkim z piaszczystymi plażami, turkusowym kolorem morza i bajkowymi zamkami. Kilka z nich jest malowniczo położonych nad samym brzegiem morza więc można połączyć spacer po plaży ze zwiedzaniem. Nie przedłużając zapraszamy Cię zatem do naszego zestawienia TOP 5  najpiękniejszych zamków w Northumbrii!

Zamek Lindisfarne

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamki w Northumbrii – Lindisfarne Castle, Holy Island (Listopad 2009)

Zamek Lindisfarne znajduje się na wyspie Holy Island (The Holy Island of Lindisfarne), która to jest atrakcją samą w sobie. Lindisfarne to wyspa pływowa. Oznacza to, że możesz na nią dotrzeć tylko dwa razy w ciągu doby (podczas odpływu) gdy grobla komunikacyjna jest dostępna i przejezdna czyli mówiąc krótko nie znajduje się pod wodą. Po dotarciu na wyspę spacerkiem z parkingu udajesz się w stronę morza, gdzie na niewielkim wzniesieniu znajduje się zamek Lindisfarne. Jest on pod opieką National Trust czyli jeśli jesteś członkiem fundacji – zwiedzasz bez opłat.

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek został zbudowany w XVIw. gdy znajdujący się nieopodal klasztor Lindisfarne przestał być użytkowany. Do budowy zamku użyto kamieni z tego właśnie klasztoru. W przeszłości atakowany przez Wikingów a później Szkotów z racji swojego położenia. Zamek „grał” w kilku filmach m.in. „Cul-de-sac” i „Tragedia Makbeta” Romana Polańskiego 😉

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek Bamburgh

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Bamburgh Castle, Northumberland (Październik 2016)

Normański zamek Bamburgh znajduje się niecałe 30min jazdy od zamku Lindisfarne i około 30km od szkockiej granicy. Bajkowo położony na wydmach, tuż przy pięknej, piaszczystej i rzadko kiedy zatłoczonej plaży. Początkowo stał tutaj celtycki fort, następnie był to dom królów dawnej Northumbrii, w końcu przez kolejne wieki zamek był niejednokrotnie niszczony i odbudowywany. Większość tego, co można dziś zobaczyć, zostało zbudowane przez wiktoriańskiego przemysłowca Lorda Armstronga, którego potomkowie mieszkają tam do dziś. Zamek rozciąga się na ponad 3.5 hektarach, z pięknymi widokami od murów obronnych poprzez długą piaszczystą plażę poniżej, Morze Północne z wyspami Farne oraz Holy Island. Bamburgh Castle można zwiedzać – dla turystów udostępniono 16 pokoi, a na wystawie znajduje się około 2000 różnych dzieł sztuki, mebli, zbroi i porcelany. 

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek Dunstaburgh

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek Dunstanburgh położony jest na odległym, smaganym wiatrem przylądku. Z jednej strony otoczony jest stromymi klifami, a z drugiej skalistą, zniszczoną falami linią brzegową. To prawdziwy zamek “w ruinie”. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że kiedyś był to jeden z najbardziej imponujących zamków w Northumbrii. Do zamku można dotrzeć piechotą wędrując wzdłuż wybrzeża od wsi Craster lub Embleton.

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek Dunstanburgh został zbudowany w XIV wieku przez Thomasa, hrabiego Lancaster, w miejscu starego fortu epoki żelaza,
ale został poważnie uszkodzony podczas Wojny Róż. Dziś opiekuje się nim fundacja English Heritage.

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Jest to miejsce o szczególnym znaczeniu naukowym, dom dla wielu gatunków ptaków.

Razorbill czyli Alka zwyczajna

Zamek Alnwick

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek Alnwick jest domem dla książąt Northumberland od ponad 700 lat. Jest to drugi co do wielkości ciągle zamieszkiwany zamek w Anglii (zaraz po Windsorze). Zamek najbardziej chyba znany miłośnikom Harrego Pottera. Kręcono tu sceny do filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Tak, to właśnie tu Harry Potter uczył się latać na miotle 😉 W zamku znajdziesz jedną z najlepszych brytyjskich prywatnych kolekcji sztuki, bogate, utrzymane we włoskim stylu wnętrza i dwupoziomową bibliotekę z ponad 14000 książek. Zamek jest częściowo udostępniony do zwiedzania.

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Zamek Warkworth

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Warkworth Castle leży co prawda nad rzeką (o intrygującej nazwie Vezin-le-Coquet) ale do morza w linii prostej jest stąd zaledwie 1.2km. Przez ponad 300 lat zamek Warkworth był domem rodziny Percy, którzy dziś mieszkają we wspomnianym powyżej zamku Alnwick.

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

Oprócz prawie nienaruszonej twierdzy, większość zamku jest w ruinie, ale łatwo można sobie wyobrazić, jak wyglądał ten imponujący zamek w czasach świetności. Dziś znajduje się on pod opieką English Heritage więc jeśli jesteś członkiem fundacji – zwiedzasz za darmo.

Zamki w Northumbrii. Nasze TOP 5

I to już wszystkie zamki, które chcieliśmy Ci pokazać w tym wpisie. Ciekawych zamków w Northumbrii jest oczywiście więcej, zimą wrócimy do tematu 😉

…i inne przydatne informacje 😉

Zamki w Northumbrii – dojazd:

Zamek Lindisfarne

Kod do nawigacji na parking – Holy Island Car Park TD15 2SE 
Parking: 3h-£3.50, cały dzień-£5.50
Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów, a tutaj live webcam z widokiem na zamek

Zamek Bamburgh

Kod do nawigacji na parking – Bech Car Park (The Wynding) NE69 7DD
Parking bezpłatny
Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów (zajrzyj koniecznie na ich stronę aby zobaczyć zamek z lotu ptaka!)

Zamek Dunstaburgh

Kod do nawigacji na parking – Craster Quarry Car Park Craster NE66 3TW
Parking: cały dzień £4
Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów

Zamek Alnwick 

Kod do nawigacji na parking – parking przy Greenway Rd NE66 1HB
Parking bezpłatny
Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów

Zamek Warkworth

Kod do nawigacji na parking – parking przy zamku NE65 0UJ
Parking bezpłatny
Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów

 

Post „Zamki w Northumbrii. Nasze TOP5, które warto zobaczyć!” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.