4 w Anglia/ Zamki i pałace w Europie/ Zamki w Wielkiej Brytanii/ Zwiedzaj Yorkshire

Zamki w Yorkshire. Lista 13 warowni, które możesz zwiedzić!

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Zamki w Yorkshire. Lista 13 warowni, które możesz zwiedzić!

Jakiś czas temu pokazywaliśmy Ci nasz TOP 5 zamków w Northumbrii a dziś zapraszamy Cię na zamkową ucztę do Yorkshire! W naszym zielonym hrabstwie mamy conajmniej 13 zamków, które są udostępnione turystom do zwiedzania. Zamki w Yorkshire, o których Ci za chwilę opowiemy, to stricte zamki, czyli budowle o charakterze obronnym. Nie uwzględnialiśmy we wpisie rezydencji mieszkalnych, które mylnie określa się mianem „castle” (na przykład Castle Howard który jest okazałą rezydencją i poza nazwą nie ma z zamkami nic wspólnego). Zwiedzanie większości zamków jest oczywiście płatne, ale na naszej liście znajdziesz także kilka bez opłat za wstęp, niektóre zaś można zwiedzać za darmo z kartą National Trust lub English Heritage.

Zamki w Yorkshire na mapie

źrodło: mapa google

Aktualnie możliwość zwiedzania opisanych przez nas zamków jest zależna od sytuacji związanej z COVID-19.
Przed podróżą warto sprawdzić czy dany obiekt jest otwarty.

Na czerwono zaznaczyliśmy te zamki, które znajdują się pod opieką English Heritage. Na żółto – te do których wstęp jest bezpłatny. Na niebiesko to zamki pozostające w rękach prywatnych. Aktywną mapę google znajdziesz na końcu tego wpisu.

Niektóre ceny wstępu w obiektach English Heritage są  aktualnie obniżone (marzec 2021r) i wzrosną najprawdopodobniej pod koniec maja.

Zamki w West Yorkshire – zwiedzasz za darmo!

Zamek Pontefract (Pontefract Castle)

Pontefract Castle, West Yorkshie (Styczeń 2020)

Miejsce: Pontefract WF8 1QH (parking WF8 2JF)

Znany jest również jako Pomfret Castle. Zbudowany około 1070r., był miejscem śmierci Ryszarda II. Poza imponującymi kamiennymi murami zamek oferuje zwiedzającym wiele atrakcji, takich jak imprezy, zajęcia i warsztaty trwające przez cały rok. Dzieci natomiast będą się świetnie bawić na zamkowym placu zabaw. Tutaj znajdziesz nasze zdjęcia i praktyczne informacje odnośnie zamku Pontefract. 
Koszt zwiedzania: bezpłatnie!

Miasteczko i zamek Pontefract, West Yorkshire www.katiraf.com

Zamek Sandal (Sandal Castle)

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Sandal Castle, West Yorkshire (Styczeń 2015)

Miejsce: Wakefield WF2 7DS

Zamek Sandal to XII wieczne ruiny znajdujące się na obrzeżach Wakefield. Na zamkowym wzgórzu znajdziesz fragmenty murów oraz wyremontowaną przez miasto platformę widokową, skąd roztacza się panoramiczny widok na m.in. Pugneys Country Park.

Koszt zwiedzania: bezpłatnie !

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Zamki w South Yorkshire

Zamek Conisborough (Conisborough Castle) English Heritage

Zamek Conisbrough, South Yorkshire, Anglia www.katiraf.com

Miejsce: Conisbrough DN12 3BU

Zamek Conisbrough to średniowieczna budowla, której korzenie sięgają XI wieku. Najciekawsza część zamku to wysoka, okrągła baszta mająca przekrój w kształcie gwiazdy. Można wejść na sam jej dach i z góry podziwiać panoramę miasta. Tutaj znajdziesz nasze zdjęcia i praktyczne informacje odnośnie zamku Conisbrough. 
Koszt zwiedzania:
 (2021r.) dorośli £6.90 dzieci £4.10, z kartą English Heritage bez opłat

 

Zamki w North Yorkshire

Zamek Skipton (Skipton Castle) 

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Skipton Castle, North Yorkshire (Lipiec 2014)

Miejsce: Skipton BD23 1AW

Położony w uroczym małym miasteczku o tej samej nazwie. Jest to jeden z najbardziej kompletnych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Anglii. Jeśli nie chcesz go zwiedzać w środku, to koniecznie wybierz się na spacer ścieżką nad kanałem z ciekawym widokiem na zamek. Zaprowadzi Cię ona do niedużego lasu, w którym wiosną rozkwita milion czosnków i niebieskich dzwonków!

Koszt zwiedzania: (2020r.) dorośli £8.90 dzieci £5.70

Zamek Spofforth (Spofforth Castle) English Heritage

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Spofforth Castle, North Yorkshire (Grudzień 2014)

Miejsce: Spofforth HG3 1ND

Zamek Spofforth to zdecydowanie jeden z najmniej znanych zamków w Yorkshire. Położony zaledwie 15 minut jazdy z Harrogate jest fajnym pomysłem na spędzenie niedzielnego popołudnia. Oprócz całkiem przyjemnych do zwiedzania XIV wiecznych ruin, jest tu mnóstwo miejsca na trawie na leżenie na kocyku, grę w piłkę czy puszczanie latawca. Znajdziesz tu również kilka stolików piknikowych, wiec nie zapomnij zabrać ze sobą smakołyków!

Koszt zwiedzania: bezpłatnie !

Clifford’s Tower English Heritage

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Clifford’s Tower, North Yorkshire (Marzec 2016)

Miejsce: York YO1 9SA

Z racji swojego położenia – centrum miasta York – jest to chyba najczęściej odwiedzany zamek w Yorkshire. Tak prawdę mówiąc „zamek” jest tu zdecydowanie określeniem na wyrost, bo to co możesz dziś zwiedzić to pozostałość po XI-wiecznym zamku w postaci wieży. Na wieżę można wejść i z jej szczytu podziwiać wspaniałe widoki na miasto York.

Koszt zwiedzania: dorośli £6.50 dzieci £3.90, z kartą English Heritage bez opłat!

Zamek Richmond (Richmond Castle) English Heritage

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Richmond, North Yorkshire (Sierpień 2014)

Miejsce: Richmond DL10 4QW

Zamek Richmond to surowy zamek normański z widokiem na rzekę Swale. Zamkowe fortyfikacje są naprawdę ogromne i prawie nie były zmieniane od XII wieku. Warto przespacerować się również dookoła zamku i zobaczyć nieduże kaskadowe wodospady na rzece Swale. A jeśli jesteś spragniony dłuższego spaceru polecamy odwiedzić znajdujące się niedaleko ruiny opactwa Easby Abbey (wstęp do ruin bezpłatny)

Koszt zwiedzania: dorośli £6.90 dzieci £4.10 z kartą English Heritage bez opłat!

Zamek Bolton (Bolton Castle)

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Bolton Castle, North Yorkshire (Grudzień 2014)

Miejsce: Leyburn DL8 4ET

Bolton Castle to XIV-wieczny zamek z dziedzińcem i prostokątnymi wieżami. Obecnie możesz zwiedzić całkiem nieźle zachowane wnętrze zamku jak i zamkowe ogrody z mini labiryntem. Zamek jest nadal własnością potomka Lorda Scrope’a, który zbudował tę imponującą fortecę. Z ciekawostek – więziona tu była Maria, królowa Szkotów. Na zamek można dojść piechotą z pobliskich wodospadów Aysgarth, szlakiem zwanym Heriott Way (około 5.5km dreptania w jedna stronę)

Koszt zwiedzania: (obecnie podana jest tylko cena zwiedzania ogrodów) dorośli £4.50 dzieci £3.50

Zamek Middleham (Middleham Castle) English Heritage

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Middleham, North Yorkshire (Grudzień 2014)

Miejsce: Middleham DL8 4QG

Middleham Castle to ruiny twierdzy z XII i XIII wieku. Zamek zbudowany jest na planie prostokąta, z murami o grubości do 3,7 metra. Podczas zwiedzania warto poznać historie znalezionego tu w 1985r. klejnotu Middleham. Bolton Castle i Middleham Castle są oddalone od siebie o około 15 minut jazdy autem.

Koszt zwiedzania: dorośli £6.90 dzieci £4.10, z kartą English Heritage bez opłat!

Zamek Knaresborough (Knaresborough Castle) 

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Knaresborough Castle, North Yorkshire (Lipiec 2020)

Miejsce: Knaresborough HG5 8AS

Ruiny zamku Knaresborough znajdują się w malowniczym parku z widokiem na rzekę Nidd i charakterystyczny wiadukt kolejowy. Przez wiele lat zamek był rezydencja królewską i więzieniem dla Ryszarda II. Obecnie, za niewielką opłatą, udostępniane są do zwiedzania zamek, muzeum sądu i podziemia. Natomiast park tuż przy zamku jest popularnym miejscem na rodzinny piknik podczas ciepłych, słonecznych letnich dni.

Koszt zwiedzania: dorośli £3.50 dzieci £2.00

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Zamek Scarborough (Scarborough Castle) English Heritage

Zamki w Yorkshire

Scarborough Castle, North Yorkshire (Styczeń 2020)

Miejsce: Scarborough Yo11 1HY

XII-wieczna warownia na wybrzeżu Morza Północnego. Zamek wznosi się na nadmorskim cyplu i górując ponad miastem oferuje bajkowe widoki na okolicę. Ruiny nie są duże, ale znajdziesz tu kilka ciekawych zakątków do obejrzenia. Oprócz tego mnóstwo przestrzeni z zieloną trawką na piknik. Jeśli zaś nie chcesz wchodzić do zamku, polecamy wybrać jedną z wielu ścieżek na klifie i pospacerować poza zamkowymi murami.

Koszt zwiedzania: dorośli £7.90 dzieci £4.70, z kartą English Heritage bez opłat!

(Grudzień 2014)

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Zamek Helmsley (Helmsley Castle) English Heritage

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Helmsley Castle, North Yorkshire (Maj 2019)

Miejsce: Helmsley Yo62 5AB
Zamek Hemsley to obecnie średniowieczne ruiny w targowym miasteczku Helmsley. Znajdziesz tu dość dobrze zachowaną rezydencję Tudorów, suchą fosę, barbakan z ciekawą bramą, czy częściowo zrujnowaną wieżę z dwoma świetnie zachowanymi latrynami 😉 Po wizycie na zamku polecamy pyszne lody (Ryeburn of Helmsley) a na miłośników ogrodów czeka Helmsley Walled Garden (nagrywano tu kilka scen z filmu The Secret Garden)
Koszt zwiedzania: dorośli £7.90 dzieci £4.70, z kartą English Heritage bez opłat!

Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com Zamki w Yorkshire, www.katiraf.com

Zamek Pickering (Pickering Castle) English Heritage

Miejsce: Pickering Yo18 7AX
Kolejne zamkowe ruiny w północnej części hrabstwa Yorkshire dosłownie 20 minut jazdy autem od Helmsley. Tutaj znajdziesz kilka zdjęć klik klik (na liście do odwiedzenia więc nasze zdjęcia pojawią się tutaj za jakiś czas 😉 )
Koszt zwiedzania: dorośli £5.90 dzieci £3.50 z kartą English Heritage bez opłat!

Bonus!

 Zamek Harewood (Harewood Castle / Rougemont Castle)

W bonusie dokładamy całkiem spore ruinki w bardzo malowniczym lesie! Posiadłość Harewood House jest dobrze znaną atrakcją turystyczną w Yorkshire, jednak o ruinach zamku Harewood zwanego również Rougemont Castle nie mówi się zbyt często. Harewood Castle był bardziej rezydencją niż fortecą ale zapewniamy, że warto tu zajrzeć zwłaszcza wiosną, gdy las jest pełen niebieskich dzwonków. Ruiny znajdują się nieopodal Harewood House czyli niemal na obrzeżach miasta Leeds i wstęp jest bezpłatny. To nieco „dzika” i zapomniana atrakcja! Orientacyjny kod do nawigacji LS17 9LZ

 

…i inne praktyczne informacje 😉

Zamki w Yorkshire – linki do stron zamkowych:

zamek Pontefract

Sandal Castle

zamek Conisbrough

Skipton Castle

zamek Spofforth

Clifford’s Tower

zamek Richmond

Bolton Castle

zamek Middleham

• Knaresborough Castle

zamek Scarborough

Helmsley Castle

zamek Pickering

Post „Zamki w Yorkshire. Lista 13 warowni, które możesz zwiedzić!” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

4 komentarze

 • Odpowiedz
  Patryk
  26 marca 2021 at 10:33

  Świetny post! Byliśmy już w 7 zamkach, może niebawem uda się zobaczyć kolejne. No i ten z bonusa koniecznie, bo rzeczywiście w Harewood House byliśmy już dwa razy a o ruinach nigdy nie słyszełem.

  • Odpowiedz
   Kasia
   29 marca 2021 at 16:24

   Polecamy gorąco nie tylko Harewood Castle ale świetną trasę spacerową dookoła posiadłości – postaramy się wkrótce wrzucić jej opis i mapę 😉 Pozdrawiamy!

 • Odpowiedz
  Justyna
  20 marca 2022 at 01:06

  6/13 zaliczone
  O ruinach przy Harwood House nigdy nie słyszałam więc fajnie, że jest jeszcze coś niedaleko do odwiedzenia

  • Odpowiedz
   Kasia
   20 marca 2022 at 09:04

   No to są takie ruinki mało znane, polecam się wybrać jak zaczną kwitnąć dzwonki, cudnie tam wtedy jest w lesie 😉 Ogólnie dookoła posiadłości Harewood jest mega fajna trasa spacerowa, muszę w końcu o niej napisać!

  Napisz odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.