28 w Lodowiec/ malownicze wsie i miasteczka/ Szwajcaria/ wędrówka w górach

Szwajcarska Przygoda: Zermatt, kolejka linowa na Klein Matterhorn i jagodowe ciacho!

Zermatt, kolejka linowa na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Matterhorn 4478m npm, Alpy Zachodnie, Szwajcaria (Czerwiec 2010)

Zermatt i otaczające go góry to naszym zdaniem jedno z najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejsc w Europie. O wizycie w Zermatt, a tak naprawdę o ujrzeniu na własne oczy szczytu Matterhorn, marzyliśmy naprawdę długo. Kiedy w końcu mogliśmy zaplanować dwutygodniowy urlop w dowolnym miejscu, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że będzie to Szwajcaria. Postanowiliśmy, że jeden dzień z tej podróży przeznaczymy na wizytę u stóp Matterhorna. Oczywiście pogody nie mogliśmy zaplanować, ale trafiliśmy na bajkowy dzień z błękitnym niebem. Kolejka linowa na Klein Matterhorn umożliwiła nam dotarcie na wysokość 3883m npm a widoki zapierały dech w piersiach 🙂 Od wyjazdu minęło już kilka lat, ale wciąż dostajemy od Was pytania o to miejsce, dlatego postanowiliśmy cały post uaktualnić jak również dodać całe mnóstwo nie publikowanych wcześniej zdjęć. I tym razem wyjątkowo zaczniemy od przydatnych przy planowaniu wycieczki  do Zermatt informacji. To co, zwiedzasz z nami? 😉
(EDIT: ostatnia aktualizacja – Lipiec 2020)

…i inne przydatne informacje 😉

Wszystkie podane ceny i rozkłady są aktualne na lipiec 2020r.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Jak dojechać do Zermatt?

Autem:

Zermatt jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Oznacza to, że ostatnią miejscowością – leżącą najbliżej Zermatt – do której dojedziesz autem,  jest Tasch. The Matterhorn Terminal Tasch to parking i stacja kolejowa w jednym. Zostawiasz tu auto a następnie wsiadasz do pociągu, który dowozi Cię do centrum Zermatt. Parking jest kryty i posiada 2100 miejsc. Ceny parkingu:

 • za całą dobę – 16 CHF (możliwe jest też wykupienie tańszego biletu na 2-4-6-8 godzin)
 • możesz też zabukować parking wcześniej jeśli masz taką potrzebę – tutaj kupisz online bilet na parking.

Kilka słów o pociągu łączącym Tasch z Zermatt. Pociąg wyrusza do Zermatt co każde 20 minut. Trasa ma 5km i przejazd zajmuje 12 minut. Koszt biletu to:

 • dorosli – 16.40CHF powrotny,
 • dzieci od 6 do lat 16 – 8.20CHF powrotny

Tutaj znajdziesz dokładny rozkład jazdy pociągu i ceny biletów, a także cennik parkingu.

Szukając dla Ciebie informacji o cenach parkingu i pociągu natknęłam się na stronę z propozycją wędrówki od stacji Tasch do stacji Zermatt. Wędrówka ta liczy 6km i zajmuje ok. 2 godzin. Jest to pewnie ciekawa opcja dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić 😉 Dokładny opis wędrówki znajdziesz tutaj: wędrówka Tasch-Zermatt 

Pociagiem:

Podobnie jak autem – pociągiem dojedziesz tylko do Tasch i tam musisz się przesiąść na pociąg wahadłowy do Zermatt.

Informacje o kolejce na Klein Matterhorn (Matterhorn Glacier Paradise) zamieściliśmy w dalszej części postu.

Dojazd do Zermatt

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Nocleg przed przyjazdem do Zermatt był dla nas wyjątkowy, bo w sumie pierwszy i ostatni raz podczas tej podróży spaliśmy na kwaterze. Taki mały luksus pod koniec naszej Szwajcarskiej Przygody 😉 Znalezienie pokoju nie było jednak łatwe, ponieważ nikt nie chciał wynająć nam pokoju na jedną noc. Ale w końcu, w jednej z wiosek na drodze dojazdowej do Tasch, znaleźliśmy gderliwą babcię, która pomarudziła, pomarudziła ale w końcu zgodziła się nas przenocować za 70CHF. Tak więc mieliśmy wygodne łóżko na kilka godzin snu, gdyż rano chcieliśmy jak najwcześniej wyruszyć do Tasch i stamtąd pociągiem do Zermatt.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Pobudka o 5.00 rano, śniadanie na łonie natury z obłędnie dobrym szwajcarskim chlebem (pamiętaj że mieszkamy w UK!), przejazd do Tasch i dokładnie o 7.40 rano wsiadaliśmy do pociągu.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

A w pociągu – pewnie ze względu na niesamowite szwajcarskie widoki  – wielkie panoramiczne (i czyste !!!) okna

Spacer po Zermatt

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Zermatt. Centrum. Jedni spieszą na narty, inni na wędrówkę, a my po ciasteczka do najbliższej piekarni !

Po mniej więcej 15 minutach jazdy dotarliśmy do Zermatt. Ze stacji kolejowej przeszliśmy od razu do dolnej stacji kolejki, a właściwie gondoli, gdyż pierwsza część wjazdu na Klein Matterhorn odbywa się właśnie w gondoli. Spacer zajął nam około 20 minut.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Uliczki o tak wczesnej porze wydawały się być puste…

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Ale to tylko złudzenie. Skośnoocy turyści w sporych grupach rozpoczęli zwiedzanie Zermatt znacznie wcześniej niż my 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po drodze weszliśmy do cukierni Fuchs i skusiliśmy się na coś słodkiego. Jak się później okazało, zakupiliśmy najlepsze – jakie kiedykolwiek jedliśmy – ciacha. Jagodowe ciacho wspominamy do dziś i namawiamy Cię do spróbowania, jeśli wciąż je tam sprzedają 😉 Ech, właśnie dostałam ślinotoku na samo jego wspomnienie!

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Nic nie pobije szwajcarskich wypieków… (EDIT: po 8 latach, podczas urlopu na niemieckiej wyspie Sylt znaleźliśmy równie dobre jak nie lepsze słodkości 😉 )

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po kilku minutach spaceru po raz pierwszy ujrzeliśmy Matterhorn.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Matterhorn (po niemiecku), Monte Cervino (po włosku), Mont Cervin (po francusku) mierzy 4478m npm i znajduje się na granicy szwajcarsko-włoskiej.
Góra symbol (na jej kształcie jest np. wzorowana szwajcarska czekolada Toblerone) i jeden z najbardziej znanych szczytów świata.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

O 8.40 dotarliśmy do kolejki, zakupiliśmy bilety i wyruszyliśmy wysoko, wysoko w góry, tak wysoko jak jeszcze nigdy nie byliśmy…

 Kolejka linowa na Klein Matterhorn – jak wygląda i ile kosztuje wjazd ?

Co warto wiedzieć o szczycie Klein Matterhorn?

Na początku warto zauważyć, że szczyt Klein Matterhorn to nie Matterhorn 😉 Niby oczywiste, ale można się pomylić.  Na ten pierwszy – wjeżdżamy kolejką. Na ten drugi – kolejka nie wjeżdża a jedynie wspinają się alpiniści.

Klein Matterhorn znajduje się w Alpach Penińskich i mierzy 3883m npm. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej  – można wjechać na niego kolejką linową. Górna stacja kolejki znajduje się na 3820m npm i jest to najwyżej położona kolejka linowa w Europie. Ostatnie kilka metrów na szczyt idziemy po metalowych schodach, które prowadzą nas na platformę widokową.  Narciarze i turyści znajdą tu śnieg przez cały rok. Klein Matterhorn jest też często  – zapewne w celach marketingowych – nazywany Matterhorn Glacier Paradise.

Co można robić na szczycie Klein Matterhorn? 😉

• narciarze przez cały rok mają okazję pojeździć na nartach.
• zapaleni wędrowcy/alpiniści mogą wejść na jeden z czterotysięczników np. Breithorn
• na szczycie znajduje się odkryta platforma widokowa skąd można podziwiać mnóstwo szczytów w Alpach szwajcarskich i włoskich
• w najwyżej położonej w Europie restauracji można coś przekąsić a przy okazji podziwiać widoki poprzez duże, panoramiczne okna. O ile cena za posiłek może wyczyścić portfel, o tyle filiżanka kawy wypita w takim miejscu będzie – naszym zdaniem – dobra inwestycją we wspomnienia!
•  w cenie biletu masz wejście do Groty Lodowej zwanej The Glacier Palace (rok 2017). Znajdziemy tam m.in różne rzeźby lodowe. Naszym zdaniem straszna komercja, ale niestety nie można kupić biletu powrotnego bez tej opcji (rok 2017).

 Wjazd gondolą i kolejką linową na Klein Matterhorn

Wjazd trwa około 45 minut i ma kilka przystanków pośrednich. Ponieważ istnieje kilka gondoli i kilka kolejek linowych, które kursują w różnych dniach i miesiącach – poniżej opiszemy Ci jak my wjeżdżaliśmy na Klein Matterhorn. Tutaj pobierzesz jako PDF rozkład jazdy wszystkich kolejek w sezonie letnim 2020 i zimowym 2020/2021  gdzie możesz sprawdzić jakie kolejki będą kursowały w interesującym Cię dniu. Już teraz mogę Ci napisać, że gondola do Schwarzee będzie kursowała dopiero od 27/06/2020.

Będąc w Zermatt w drugiej połowie czerwca wjechaliśmy na Klein Matterhorn korzystając z gondoli, (ten sam wagonik gondoli przejeżdżał przez stacje pośrednie i dowiózł nas aż do Trockener Steg) jak i kolejki linowej na końcowym odcinku.

Pierwsza część trasy: Zermatt (1640m npm) – Furi (1867m npm)

Ta część trasy pokonaliśmy w gondoli. Z wagonika – przy ładnej pogodzie – można podziwiać leśne i łąkowe krajobrazy 😉 Po dotarciu do Furi pozostaliśmy w wagoniku, który zwalniając przejechał przez stację pośrednią i zabrał nas do Schwarzee.

Druga i trzecia część trasy: Furi(1867m npm) – Schwarzee (2583m npm) – Trockener Steg (2939m npm)

Tą część trasy pokonaliśmy w tym samym wagoniku. Za oknami leśne i łąkowe krajobrazy zmieniły się powoli na bardziej skaliste, alpejskie. W końcu wjeżdżaliśmy na prawie 3000m ! Po dotarciu do Schwarzee pozostaliśmy w gondoli i ruszyliśmy do Trockener Steg

Trzecia część trasy: Trockener Steg (2939m npm) – Klein Matterhorn (3820m npm)

Koniec jazdy w gondoli – tutaj musieliśmy się przesiąść. Pojemny wagonik kolejki linowej zabrał nas na prawie sam szczyt. Potem do pokonania został już tylko długi na 50m wykuty w skale korytarz i metalowe schody.

WAŻNE ! 
Pamiętaj, że wjeżdżasz na prawie 4000m bez aklimatyzacji. Wjazd już na zaledwie 2000m może spowodować chorobę wysokościową. O szczególną rozwagę powinny zadbać kobiety w ciąży, osoby ze słabym zdrowiem i rodzice zabierający ze sobą dzieci poniżej 2 lat. Na takiej wysokości może brakować Ci tchu, ruchy staną się wolniejsze a przejście kilku kroków zmęczy Cię dużo bardziej niż normalnie. Może się pojawić ból głowy czy nawet nudności i wymioty. To właśnie wynik braku aklimatyzacji i pokonania w ciągu niespełna godziny ponad 2200m.

A jak to wyglądało u nas?
Nam przez pierwszych kilka chwil po wyjściu z wagonika kolejki brakowało tchu, nogi zrobiły się jak z ołowiu i mieliśmy wrażenie, że coś nam siedzi na klatce piersiowej 😉 Schody na szczyt Klein Matterhorn nie były super długie, ale potrzebowaliśmy zatrzymać się w połowie drogi  i złapać oddech. Ach ta wysokość !

Jaka jest cena biletu kolejki linowej na Klein Matterhorn?

EDIT 2020: duża zmiana – nie ma konkretnego cennika z datami jak to miało miejsce we wcześniejszych latach – wprowadzono bowiem możliwość zakupu biletu online.
Cena wciąż zależy od terminu jaki wybierzesz na wjazd kolejką na Klein Matterhorn ale nie jesteśmy w stanie podać dokładnych cen na każdy dzień roku..

Tutaj strona gdzie kupisz bilet na wjazd kolejką na Klein Matterhorn.

W 2020r. zmieniono sposób zakupu biletów i oprócz biletu na kolejkę linową na Klein Matterhorn są opcje na inne kolejki/wycieczki/multi pasy. Można się w tym trochę pogubić, ale szukaj opcji „Tickets Matterhorn Glacier Paradise”. Przy zakupie biletu online z kilkudniowym wyprzedzeniem istnieje zniżka 5%. Ale kupowanie biletu online i skorzystanie ze zniżki  jest naszym zdaniem dość ryzykowne (o ile kupujesz dużo wcześniej lub kilka dni wcześniej). Dlaczego? Pogoda! Jej nie da się zaplanować. A płacąc tak duże pieniądze za wizytę na Klein Matterhornie nie zdecydowalibyśmy się na wjazd wiedząc, że na górze widać jedynie białą nicość. Wybór jednak zależy oczywiście od Ciebie 😉

Tegoroczna cena biletu obejmuje wejście do groty lodowej.
Przykładowy bilet na 24 lipca 2020 w obie strony, dla osoby dorosłej, to koszt 109 CHF (już ze zniżką)

Dzieci poniżej 9 lat wciąż wjeżdżają za darmo 🙂 Należy jedynie okazać dokument z datą urodzenia i zdjęciem dziecka (legitymacja, paszport) Powyżej 9 a do 16 roku życia dziecko dostaje 50% zniżki.

Na Klein Matterhorn można podróżować z psem – jego przewóz jest bezpłatny. Bezpłatnie są również przewożone rowery.

Myślę, że wyczerpaliśmy temat wjazdu kolejką na Klein Matterhorn ale jeśli o czymś zapomnieliśmy i masz jakieś pytania – pisz proszę w komentarzu. A jeśli się wahasz i zastanawiasz czy warto wydać tyle pieniędzy – odpowiadamy od razu: naszym zdaniem warto. Pod warunkiem ładnej pogody rzecz jasna 🙂

Zermatt (1640m npm) – Furi (1867m npm)

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Już po pierwszych minutach w gondoli, widoki zapierają dech w piersiach…

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Furi (1867m npm) – Schwarzee (2583m npm) – Trockener Steg (2939m npm)

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Trockener Steg (2939m npm) – Klein Matterhorn (3820m npm)

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Klein Matterhorn (3883m npm)

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po dotarciu do celu przywitała nas tablica z napisem: znajdujesz się w wysokogórskim rejonie alpejskim, poruszaj się powoli, nie spiesz się !

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Aby wejść na platformę widokową musisz przejść około 50 m tunelem, a później pokonać parę schodów.
Nie da się tego jednak zrobić szybko ! 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Niewinnie wyglądające schody… Na prawie 4000m zadyszka murowana 🙂

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

A to nasze najsłodsze wspomnienie ze Szwajcarii – jagodowe ciacho 🙂

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po dotarciu na platformę widokową krajobrazy zachwycały tak bardzo, że nie wiedzieliśmy w którą stronę najpierw patrzeć 🙂 Na początek – widoczne na zdjęciu szczyty to Breithorn, który składa się z 5 wierzchołków. Najbliższy szczyt jest zwany zachodnim i mierzy 4165m npm. Raf zamarzył wdrapać się na niego… Najlepiej od razu. Niestety z braku raków plan się nie powiódł. Ale my tam jeszcze wrócimy !!!! 🙂

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Platforma widokowa na Klein Matterhorn

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

I fantastyczna panorama od Matterhornu aż po Breithorn ! Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej pogody…

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Ktoś wypatrzył wagonik kolejki? 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Na platformie było dość tłoczno, więc po zrobieniu mnóstwa pamiątkowych  zdjęć zaczęliśmy schodzić na dół.

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Widok na stronę włoską

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po zejściu ze szczytu Klein Matterhorn postanowiliśmy pospacerować trochę po okolicy i zobaczyć Breithorna trochę bliżej,
a po spacerze obowiązkowe leżakowanie na śniegu !

widoki na Breithorn, www.katiraf.com

Grota Lodowa – Matterhorn Glacier Paradise

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Na koniec pobytu na szczycie Klein Matterhorn zjechaliśmy windą w dół do lodowej groty, zwanej Pałacem lodowym
czy też Matterhorn Glacier Paradise

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Niestety miejsce to nie zrobiło na nas dobrego wrażenia. Jedyne słowo jakie przychodziło nam do głowy to komercja i cieszyliśmy się, że po raz pierwszy oglądaliśmy lodowiec od środka kilka dni wcześniej, na przełęczy Furka. Tam było o wiele bardziej prawdziwie i naturalnie !

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po obejrzeniu lodowego pałacu wsiedliśmy do kolejki i zjechaliśmy w dół.
Ale to jeszcze nie był koniec naszych górskich spacerów na ten dzień 🙂

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Tymczasem Matterhorn zaczął „dymić” 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Spacer u podnóża Matterhornu

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Wysiedliśmy na pośredniej stacji rozprostować nogi w nieco cieplejszych, letnich klimatach. Postanowiliśmy, że powłóczymy się w okolicy jeziorka Schwarzsee i podejdziemy kawałek pod Matterhorna. I tak też zrobiliśmy !

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Widok na Klein Matterhorn ze stacji pośredniej Schwarzsee

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Restauracja z tarasem widokowym kusiła, ale wybraliśmy krótki spacer pod Matterhorn 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Jezioro górskie Schwarzsee u stóp Matterhorn, 2552m npmZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Połaziliśmy, poleżeliśmy na łące, porobiliśmy zdjęcia i trzeba było się zbierać… Tego dnia musieliśmy jeszcze dojechać na kemping do Chamonix.
Jesteśmy pewni, że tu wrócimy – tym razem nastawieni głównie na górskie wędrówki i trochę dłużej niż jeden dzień !

Powrót do Zermatt

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Zermatt

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

A to bezszelestnie poruszające się pojazdy w Zermatt !

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

W centrum przygrywała kapela, a chętnych do tańca nie brakowało 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Zapamiętajcie to miejsce – Fuchs ! najlepsze jagodowe ciacha w galaktyce 😉

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.comZermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com

Krótki spacer po zatłoczonych o tej porze uliczkach i pociągiem wracamy do Tasch

Zermatt, kolejka na Klein Matterhorn, Szwajcaria www.katiraf.com


Inne polecane miejsca w Szwajcarii:


Wędrówka na most Triftbrucke, Szwajcaria, www.katiraf.com
Kościółęk w Mogno i wieś Fusio, Szwajcaria, www.katiraf.com

Post „Szwajcarska Przygoda: Zermatt, kolejka linowa na Klein Matterhorn i jagodowe ciacho !” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

28 komentarzy

 • Odpowiedz
  Justa
  2 lipca 2017 at 20:30

  Wreszcie blog napisany na bardzo wysokim poziomie! Wszystkie potrzebne informacje przedstawione prostym językiem i naprawdę jest wszystko co potrzebne komuś kto jedzie w te strony pierwszy raz! Duży szacun i oby więcej takich opisów, odnośników i pięknych zdjęć!

  • Odpowiedz
   Kasia
   2 lipca 2017 at 21:48

   Dzięki Justa ! Pisząc posty na naszego bloga zawsze staramy się umieścić w nich to, co sami chcielibyśmy u kogoś przeczytać i obejrzeć, aby zaplanować swoją podróż. Cieszymy się, że znalazłaś u nas przydatne informacje 😉 Pozdrawiamy i życzymy udanego wyjazdu !

 • Odpowiedz
  Elka
  15 sierpnia 2017 at 17:00

  Dobrze, że trafiłam na ten blog – jadę do Szwajcarii w poniedziałek, więc cenne informacje są mile widziane! Dzięki wielkie!
  Czy osoba z problemami krążeniowymi i w wieku 50+, ale chodząca po polskich górach, może zaryzykować wjazd na Klein?

  • Odpowiedz
   Kasia
   15 sierpnia 2017 at 19:33

   Proponuję skonsultować się z lekarzem. Ja niestety nic nie doradzę…
   Ale na pewno życzę udanej podróży i niezapomnianych wrażeń 😉
   Pozdrawiamy serdecznie !

 • Odpowiedz
  stalowy
  12 października 2017 at 14:46

  Byłem w Zermatt w 2006 roku.Niestety tylko na jednodniowej wycieczce z Niemiec,ze Schwarzwaldu.Jak oglądam waszą relację..to jestem na gulu,z myślą że muszę tam wrócić,choć na moment,na chwilkę…Kocham ten szczyt.A wasza relacja i zdjęcia-niebiańskie!.

  • Odpowiedz
   Kasia
   12 października 2017 at 19:15

   My też planujemy powrót (bo nawet dwa tygodnie to za mało), tym razem bardziej nastawiony na dreptanie po górach 😉 Pozdrawiamy !

 • Odpowiedz
  mikjier
  31 października 2017 at 10:21

  Czy bilet powrotny to jest bilet w obie strony? Czy aby wjechać i zjechać do Zermatt potrzebuję Bilet w jedną stronę + Bilet powrotny?

  • Odpowiedz
   Kasia
   31 października 2017 at 19:32

   Bilet powrotny to oczywiście bilet w obie strony 🙂

 • Odpowiedz
  Ewa
  26 listopada 2017 at 21:28

  Witajcie, po pierwsze przepiękne zdjęcia 🙂 Byliśmy rodzinnie w Zermatt 4 lata temu i chcieliśmy wjechać na Klein Matterhorn, ale niestety dzieci były za małe i nie mogliśmy, teraz mają 4 i i 5 lat i za miesiąc jedziemy znowu, mam pytanie, czy po każdym odcinku trasy można wysiąść i np. kontynuować podróż w innym wagoniku? Ile osób maksymalnie może jechać w takiej gondoli/wagoniku bo na miejscu jeszcze będą znajomi. Wiem, że wszystkie informacje uzyskam na miejscu, ale chcemy mieć wszystko przygotowane logistycznie 🙂 Pozdrawiam

  • Odpowiedz
   Kasia
   27 listopada 2017 at 19:23

   Spójrz na zdjęcia obu wagoników – gondoli i kolejki – które zamieściliśmy, mogą Ci one dać jakieś wyobrażenie, bo niestety nie mamy aż tak dokładnych informacji. Wydaje się nam, że gondola zabiera około 4-6 osób, a kolejka około 50 osób. Po każdym odcinku trasy można wysiąść. Spróbuje zaktualizować ten wpis w weekend i podlinkować informacje odnośnie sezonu zimowego, bo myślę, że wtedy działa większa ilość wyciągów niż latem. Pozdrawiamy i udanego wyjazdu !

 • Odpowiedz
  Krychu
  5 lutego 2018 at 00:27

  Świetna relacja. Wiszę Wam duże piwo☺

  • Odpowiedz
   Kasia
   6 lutego 2018 at 20:07

   Dzięki, polecamy się 😉

 • Odpowiedz
  Michał
  17 marca 2018 at 09:41

  Witam 🙂 Mam pytanie odnośnie kolejki na Klein Matterhorn. O której rusza pierwszy wagon z Zermatt i czy trzeba rezerwować prędzej bilet czy wystarczy być wcześnie rano pod kasą?
  Chodzi mi o sierpień 🙂
  Pozdrawiam

  • Odpowiedz
   Kasia
   17 marca 2018 at 12:09

   Cześć Michał, we wpisie zamieściliśmy link: https://www.matterhornparadise.ch/en/timetable gdzie możesz dokładnie sprawdzić rozkład jazdy na dany dzień. Przykładowo wybrałam 1 sierpnia i pokazuje mi, że tego dnia kolejka z Zermatt wyrusza już o 6.30 rano. Biletu nie możesz wcześniej zarezerwować, ale w sezonie radziłabym być wcześnie rano, aby uniknąć ewentualnych kolejek. Pozdrawiamy! 😉

 • Odpowiedz
  Tomasz
  18 czerwca 2018 at 12:20

  Witam .
  Fantastycznie napisany blog z dużą porcja przydatnych informacji.
  Ale mam jedno pytanie , czy pobyt na platformie jest ograniczony czasowo ?
  Pytam bo gdy byliśmy w zeszłym roku na Aiguille tu Midi to po wyjeździe na górze dostaliśmy bilet z godzina powrotu.

  • Odpowiedz
   Kasia
   24 czerwca 2018 at 16:37

   Byliśmy w Szwajcarii 8 lat temu i wtedy żadnych ograniczeń nie było. Pewnie dlatego, że po wyjściu z kolejki możesz wyjść nie tylko na platformę ale i na narty albo na lodowiec w góry a albo do restauracji i nikt tam nikogo nie pilnuje na jak długo idziesz 😉 Bilety też nie były godzinowe. Można było wysiąść na dowolnej pośredniej stacji i wsiąść z powrotem później. Platforma na jest dość spora i nie sądzę żeby Szwajcarzy wprowadzili ograniczenia czasowe.
   Pozdrawiamy i udanego wyjazdu!

 • Odpowiedz
  Piotr
  11 lipca 2018 at 23:46

  Piękne zdjęcia. Gratulacje. Z przyjemnością poczytam o Waszym pobycie w Szwajcarii. Pozdrawiam

  • Odpowiedz
   Kasia
   12 lipca 2018 at 18:36

   Dzięki! Pozdrawiamy również!

 • Odpowiedz
  Kaolina2012
  19 sierpnia 2018 at 08:51

  Super opis bardzo mi się przydał kilka dni temu A jagodowe ciacho faktycznie megaaaaaaa

  • Odpowiedz
   Kasia
   19 sierpnia 2018 at 09:24

   Aaaaa ! ale nam miło 😉 Cieszymy się, że wpis się przydał! A w sekrecie napiszę Ci że znaleźliśmy drugą taką wyjątkową cukierenkę, tym razem w Niemczech, nad Morzem Północnym, której wypieki to po prostu smakowite dzieła sztuki. Niedługo o niej napiszemy. Pozdrawiamy!!!

 • Odpowiedz
  Gon
  23 sierpnia 2018 at 11:22

  Podpinam się pod pytanko odnośnie limitu czasu na szczycie, czy jest takowy (jak u nas na Kasprowym)? Czy bez problemu można spędzić np. 8 h w górach i wrócić na ostatni wagonik ? 😉

  • Odpowiedz
   Kasia
   23 sierpnia 2018 at 19:45

   Byliśmy w Szwajcarii 8 lat temu i wtedy żadnych ograniczeń nie było. Pewnie dlatego, że po wyjściu z kolejki możesz wyjść nie tylko na platformę ale i na narty albo na lodowiec w góry a albo do restauracji i nikt tam nikogo nie pilnuje na jak długo idziesz Bilety też nie były godzinowe. Można było wysiąść na dowolnej pośredniej stacji i wsiąść z powrotem później. Platforma na jest dość spora i nie sądzę żeby Szwajcarzy wprowadzili ograniczenia czasowe.
   Pozdrawiamy i udanego wyjazdu!

 • Odpowiedz
  Agga
  21 lipca 2021 at 12:47

  Dziękujemy za infirmacje. Okazały się bardzo pomocne przy znalezieniu drogi do Zermatt i na Matterhorn. Rzeczywiście w Szwajcarii wszystko jest dopięte na ostatni guzik .

  • Odpowiedz
   Kasia
   21 lipca 2021 at 13:00

   Super! Bardzo się cieszymy i dzięki za komentarz 😉

 • Odpowiedz
  Toksiv
  15 sierpnia 2022 at 19:32

  Kolejka w tą niedzielę 14.08.2022 kosztowała 120chf za 1 osobę dorosłą a za cały pakiet 220chf czyli „tag kart” dla 1 osoby.
  Pociąg z täsch do zermatt 16.90chf,wcześniej „prom” 29chf za auto.

  • Odpowiedz
   Kasia
   24 sierpnia 2022 at 10:22

   Dzięki za update, przyda się czytelnikom 😉

 • Odpowiedz
  bartek
  1 marca 2024 at 06:26

  Witajcie, bardzo fajna opowiesc o wycieczce. Chcialbym sie zapytac czy moze pamietacie jak nazywala sie ta Pani co Was na jedna noc przenocowala? chcielibysmy sie rowniez wybrac tam z noclegiem ale nie dluzej niz ta jedna noc.

  • Odpowiedz
   Kasia
   25 kwietnia 2024 at 21:31

   Niestety nie wiem, po prostu zatrzymaliśmy się w jakiejś wiosce i pukaliśmy do drzwi z zapytaniem czy ktoś oferuje noclegi dla turystów. Za trzecim razem się udało 😉

  Napisz odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.