0 w Badenia-Wirtembergia/ Hesja/ Nadrenia-Palatynat/ Niemcy/ Turyngia/ Zamki w Niemczech

Zamki w Niemczech. 10 warowni, które możesz zwiedzić!

W tym wpisie chcemy Ci pokazać 10 najciekawszych zamków, spośród tych, które odwiedziliśmy podczas naszych podróży przez Niemcy. Niektóre z nich są bardzo znanymi atrakcjami turystycznymi (jak Neuschwanstein czy Schwerin), ale pokażemy Ci także kilka mało znanych perełek, które są wygodnie usytuowane w pobliżu autostrad! Będzie także jeden zamek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i taki, który kryje w sobie Światowe Muzeum Dzwonów. To co, zwiedzasz z nami? 😉

1.Zamek Eltz

Miejsce: 56294 Wierschem, Nadrenia-Palatynat

Średniowieczny Burg Eltz położony jest na wzgórzach nad Mozelą. Jest jednym z niewielu zamków w Niemczech, który nigdy nie został zniszczony i wciąż pozostaje w rękach tej samej rodziny. Najkrótsza trasa z parkingu do zamku wymaga około 10 minut dreptania. Burg Eltz jest otwarty dla zwiedzających od 1 kwietnia do 1 listopada (ogólnie zamek można oglądać o każdej porze roku, ale tylko w tych miesiącach można zwiedzać jego wnętrze). W zamku nie wolno robić zdjęć.

2.Zamek Hanstein

Miejsce: 37318 Bornhagen, Turyngia

Burg Hainstein jest uważany jest przez wielu za najpiękniejszy zamek w ruinie w środkowych Niemczech. Mały, kompaktowy ma wszystko czego oczekujemy od zamku – zaczynając od taniego biletu wstępu  (3.50E w 2023r.) poprzez m.in. malownicze położenie (na klifie z czerwonego piaskowca), piwnice, a na obłędnie wąskich schodach prowadzących na basztę kończąc. Z baszty bajkowe widoki aż po horyzont. Do tego jeszcze dodamy, że zamek wpisuje się w naszą serię Ciekawe miejsca w pobliżu autostrad w Niemczech i można go łatwo odwiedzić jeśli podróżujecie autostradą nr 38 w pobliżu Kassel.

3.Zamek Hohenzollern

Miejsce: 72379 Burg Hohenzollern, Badenia-Wirtembergia

Burg Hohenzollern to chyba najpiękniejszy zamek w Niemczech jaki do tej pory odwiedziliśmy. Zrobił na nas dużo większe wrażenie niż zamek Neuschwanstein! Absolutnie bajkowy, z bogatymi wnętrzami, taki „must see” jeśli wybieracie się w okolice Bisingen. Zamek Hohenzollern otwarty jest przez cały rok, a w okresie Bożego Narodzenia odbywa się tu jarmark świąteczny. Pod zamkiem spory parking a z niego spacer do zamku zajmuje około 30 minut. Zamek pozostaje w rękach prywatnych.

4.Zamek Schwerin

Miejsce: Lennéstraße 1, 19053 Schwerin, Meklemburgia-Pomorze przednie

Zamek Schwerin to zamkowa perełka północy, jedna z największych  atrakcji turystycznych w Niemczech. Zamek z zewnątrz prezentuje się bajkowo, jest przepięknie położony na wyspie na jeziorze Burgsee. Kiedys pałac Książąt Meklemburgii – obecnie jest siedzibą władz lokalnych, jak i muzeum sztuki prezentującym dzieła od starożytności po XX wiek. Ogólnie sporo do obejrzenia w środku plus piękne ogrody jak i najbliższe sąsiedztwo w postaci parku. Bardzo polecamy!


5.Zamek Greifenstein

Miejsce: Talstraße 5, 35753 Greifenstein, Hesja

Zamek Greifenstein to nie tylko zabytkowe ruiny ale również piękny barokowy kościół, tajemnicze kazamaty i ponad 100 dzwonów.  Mieści się tu bowiem Światowe Muzeum Dzwonów, gdzie możesz dowiedzieć się wszystkiego o historii i produkcji dzwonów, podziwiać liczne eksponaty i doświadczyć ich w sposób interaktywny. Jeśli planujesz piknik to powyżej zamku, przy drodze między łąkami znajdują się stoły piknikowe z widokiem na ruiny. Bardzo polecamy!


6.Zamek Lichtenstein

Zamek Lichtenstein, Niemcy www.katiraf.com

Miejsce: Schloss Lichtenstein 1, 72805 Lichtenstein, Badenia-Wirtembergia

Zamek Lichtenstein to jeden z najbardziej bajkowych zamków w Niemczech. Nie tak popularny jak zamek Neuschwanstein czy zamek Eltz, ale wciąż chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Usytuowany na skale, wysoko nad doliną, robi wrażenie na każdym kto go odwiedzi. Dojazd do zamku prowadzi wygodną drogą przez las, na końcu której znajduje się płatny parking, toalety i restauracja. Z parkingu do zamku jest około 150m spaceru. Są dwie opcje zwiedzania – pierwsza to zwiedzanie jedynie dziedzińca zamku a więc zwiedzanie małego parku z budynkami gospodarczymi plus wspaniały punkt widokowy na zamek i okolicę. Tu oczywiście możesz robić zdjęcia. Opcja druga to zwiedzanie dziedzińca  oraz samego zamku (w środku) – można zwiedzać tylko z przewodnikiem, o określonej porze, a w środku nie wolno robić zdjęć. Nasz dokładny opis ze zdjęciami znajdziesz w tym wpisie Najpiękniejsze zamki w Niemczech: zamek Lichtenstein

Zamek Lichtenstein, Niemcy www.katiraf.comZamek Lichtenstein, Niemcy www.katiraf.com


7.Zamek Wartburg

Miejsce: Auf d. Wartburg 1, 99817 Eisenach, Turyngia

Zamek Wartburg to jedyny w naszym zestawieniu zamek, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie podczas wygnania na zamku Wartburg Marcin Luter przetłumaczył Nowy Testament na język niemiecki. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XI wieku ale obecny wygląd zamek uzyskał w XIX wieku. Spacer po wewnętrznych dziedzińcach zamku Wartburg jest bezpłatny. Zwiedzanie wewnętrznych pomieszczeń zamku odbywa się z przewodnikiem, z regularnymi wycieczkami w języku niemieckim i jednym zwiedzaniem dziennie w języku angielskim o 13:30.


8.Zamek Wachsenburg

Miejsce: Veste Wachsenburg, 99334 Amt Wachsenburg, Turyngia

Zamek Wachsenburg to kolejne miejsce, które wpisuje się w naszą serię Ciekawe miejsca w pobliżu autostrad w Niemczech.Jest on świetnie widoczny z autostrady nr 4. Zamek Wachsenburg ma swoją długą, ponad 1000 letnią historię. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja ale zamek można zwiedzać choć przyznamy szczerze, że nie ma tego zwiedzania zbyt wiele… Jest to jeden z Drei Gleichen – trzech zamków położonych na wzgórzach na wschód od miasta Gotha  Jako ciekawostka dodamy, że jeszcze kilka lat temu był wystawiony na sprzedaż i można go było kupić za jedyne 7.5 mln euro 😉


9.Zamek Neuschwainstein

Najpiękniejsze zamki w Europie Zamek Neuschwanstein www.katiraf.com

Miejsce: Neuschwansteinstraße 20, 87645 Schwangau, Bawaria

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najbardziej charakterystycznych zamków świata a już na pewno najbardziej znanym. Ten XIX-wieczny zamek położony jest w Bawarii, przy granicy Niemiec i Austrii, niedaleko miejscowości Hohenschwangau. Zamek prosto z bajki, niezwykły, przypomina raczej scenografię teatralną niż realny zamek. Bilety zabukuj wcześniej – ilość osób chętnych na zwiedzanie zamku jest zawsze duża. Jeśli planujesz wybrać się w te strony to zajrzyj koniecznie do naszego wpisu Najpiękniejsze zamki w Europie Zamek Neuschwanstein.

Najpiękniejsze zamki w Europie Zamek Neuschwanstein www.katiraf.com


10.Zamek Berlpesch

Miejsce: Berlepsch 1, 37218 Witzenhausen, Hesja

Zamek Berlepsch to kolejne miejsce, które wpisuje się w naszą serię Ciekawe miejsca w pobliżu autostrad w Niemczech – znajduje się on bowiem niedaleko autostrady nr 7, w bliskim sąsiedztwie Kassel. Pochodzi z XIV wieku ale obecny kształt to wynik przebudowy pod koniec XIX wieku. Zamek można zwiedzać (w tygodniu o godz. 15.00, w weekendy o 12.00, 14.00, 16.00 – aktualne na 2023r.), znajduje się tu dość popularna restauracja i hotel. Równie ciekawe co zamek może się dla Ciebie okazać bliskie sąsiedztwo zamku czyli Robins Nest – domki na drzewie w lesie, gdzie możesz przenocować!

 

…i inne przydatne informacje 🙂

Zamki w Niemczech – linki do stron internetowych:

Zamek Eltz

Zamek Hanstein

Zamek Hohenzollern

Zamek Greifenstein

Zamek Lichtenstein

Zamek Schwerin

Zamek Wartburg

Zamek Wachsenburg

Zamek Neuschweinstain

Zamek Berlpesch

Wpis „Zamki w Niemczech. 10 warowni, które możesz zwiedzić!” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.