0 w Południowa Walia/ Walia/ wędrówka w lesie/ wodospady

Południowa Walia: szlak Elidir Trail czyli wędrówka na cztery wodospady, Glynneath

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Szlak Elidir Trail, Park Narodowy Brecon Beacons, Walia (Kwiecień 2023)

To nasza druga wizyta w walijskiej Krainie Wodospadów. Tym razem szlak Elidir Trail, który mimo że krótszy i prostszy do przejścia niż jego siostrzany Four Waterfalls Trail, to dostarcza równie dużo przyjemnych wrażeń i zachwyca leśnymi wąwozami. Na wędrówkę trzeba przeznaczyć conajmniej 2 godziny a do obejrzenia polecają się 4 wodospady plus mnóstwo bezimiennych kaskad. To co, idziesz z nami? 😉

Szlak Elidir Trail – gdzie się znajduje?

źródło: http://www.maps-of-europe.net

W południowej Walii, w Parku Narodowym Brecon Beacons.
Najbliższa miejscowość to wieś Pontneddfechan. Ze Swansea podróż autem zajmuje 30 minut, z Cardiff 1h, a z Leeds około 4.5h.

źródło: mapy.cz

źródło: https://www.breconbeacons.org/

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Walijska Kraina Wodospadów – Waterfall Country

Waterfall Country to obszar kilkunastu wodospadów znajdujących się pomiędzy wsią Pontneddfechan i Ystradfellte w południowo-zachodniej części Parku Narodowego Brecon Beacons. Woda w postaci trzech rzek: Affon Mellte, Affon Nedd i Affon Pyrddin wyrzeźbiła swoją krętą drogę przez miękkie pokłady wapienia, piaskowca i grysu. Powstały w ten sposób głębokie leśne wąwozy pełne kaskad w postaci mniejszych i większych wodospadów. Poprowadzono tutaj dwa popularne szlaki :

• szlak Elidir Trail
• szlak Four Waterfalls Trail

W tym wpisie pokażemy Ci pierwszy z nich czyli Elidir Trail.

Szlak Elidir Trail

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Elidir Trail jest krótszą, łatwiejszą i bardziej spacerową trasą w porównaniu do Four Waterfalls Trail. Nie zrozum nas źle – tu wciąż jest do przejścia około 7km ale ścieżki są miejscami szerokie i wygodne, a do pierwszego miejsca piknikowego (ławki) możesz dotrzeć z wózkiem dziecięcym/inwalidzkim. Na trasie którą szliśmy znajdziesz conajmniej 4 wodospady nie licząc tych mniejszych i tych, które się pojawią przy większych opadach deszczu.

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Pierwsze schodki na trasie – w sumie do tego miejsca można w miarę ok dojechać wózkiem dziecięcym/inwalidzkim – około 1.5km szlaku licząc od parkingu.

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Jedne z mniejszych kaskad, bez nazwy

Wodospad Sgwd Gwladus – zwany też Lady Falls

Pierwszy wodospad jaki odwiedziliśmy to 7-metrowy, jednokaskadowy Sgwd Gwladus zwany też Lady Falls. Dojście z parkingu zajęło nam około 30 minut. Początkowo trasa prowadzi wygodną, szeroką ścieżką, która biegnie po lewej stronie rzeki Afon Nedd. Następnie po około 2 km marszu docierasz do drewnianego mostku, gdzie rzeka Afon Pyrddin łączy się z Afon Nedd. I tutaj masz wybór – pierwsza opcja: możesz tak jak my nie przechodzić przez mostek ale kontynuować dalej spacer nad rzeką i tak dotrzeć do wodospadu. Druga opcja to przejście mostkiem i kierowanie się ścieżką na lewo, która to również doprowadzi Cię na miejsce.

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Wodospad Sgwd-y-Bedol

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Po około 15 minutach dreptania od drewnianego mostku, podążając ścieżką wzdłuż rzeki Afon Nedd, dotarliśmy do Sgwd-y-Bedol. Jest to niewysoki (2 m) ale szeroki kaskadowy wodospad.  Jeśli szukasz miejscówki na kąpiel to właśnie tutaj, w dolnej części wodospadu znajdziesz całkiem spory basen, idealny na ochłodę w ciepłe letnie dni 😉  Z kolei patrząc w górę rzeki już stąd widać kolejny wodospad do którego prowadzi szlak.

Wodospad Sgwd Ddwli Isaf

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

dwie opcje aby go obejrzeć. Możesz albo przespacerować się korytem rzeki i w ten sposób dotrzeć do podstawy wodospadu, albo nie schodzić na kamienne dno tylko kierować się dalej ścieżką, w górę, i tam przy drewnianym mostku zejść na punkt widokowy. Podczas wysokiego poziomu wody trasa „dolna” może być pod wodą więc punkt widokowy jest wtedy jedyna rozsądną opcją. Po obejrzeniu wodospadu i powrocie na ścieżkę trasa stopniowo wznosi się przez około 200 m, po czym się wypłaszcza. Po około 10 minutach wędrówki dotrzesz do najwyżej położonego wodospadu na szlaku Elidir.

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Wodospad Sgwd Ddwli Uchaf

Szlak Elidir Trail www.katiraf.com

Wodospad Ddwli Uchaf to jedna pięciometrowej wysokości kaskada.  My podeszliśmy do wodospadu od dołu (skręcając w ścieżkę na prawo) ale możesz również kontynuować spacer główną ścieżką i zobaczyć wodospad z góry. Wodospad ma swój dość głęboki basen więc tutaj również można popływać. Jest to najwyżej położony wodospad na szlaku Elidir Trail, stąd kontynuując spacer w górę rzeki dotrzesz do parkingu Melin Fach jeśli masz taka potrzebę.

Dla nas był to ostatni wodospad na szlaku i wracaliśmy w dół rzeki tą sama drogą którą przyszliśmy.
Przejście trasy w obie strony bez postojów zajmuje około 2h, ale na spokojne obejrzenie i piknik warto zaplanować około 3h.

…i inne przydatne informacje 😉

Elidir Trail – dojazd:

Wędrówkę możesz rozpocząć z dwóch parkingów:
• parking na dosłownie 3 auta lub wzdłuż drogi we wsi Pontneddfechan – kod do nawigacji 11 High St, Glynneath, Neath SA11 5NP – wędrujesz tak jak my
parking Melin-Fach – orientacyjny kod do nawigacji Heol Calch, Neath SA11 5US – może to być krótsza wersja naszej wędrówki (pomijasz 2km odcinek miedzy wsią Pontneddfechan a wodospadem Sgwd Gwladus), albo wędrujesz do wioski na przykład do pubu (lub to toalety umiejscowionej tuż obok parkingu )

 

Wpis „Południowa Walia: szlak Elidir Trail czyli wędrówka na cztery wodospady, Glynneath” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

Brak komentarzy

Napisz odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.