5 w Szkocja/ Zamki i pałace w Europie/ zamki w Szkocji/ Zwiedzaj Argyll & Bute

Zamek Kilchurn, Argyll&Bute, Szkocja

Zamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.com

Zamek Kilchurn, Szkocja (Marzec 2010)

Szukając najbardziej romantycznych i malowniczo położonych zamków w Szkocji na pewno prędzej czy później trafisz na średniowieczne ruiny zamku Kilchurn.  Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że zamek Kilchurn plasuje się w pierwszej 10 najpiękniej położonych zamków szkockich. Usytuowany w zachodniej części Szkocji, leży nad brzegiem jeziora Awe, w otoczeniu gór. Popularności zamkowi na pewno dodaje fakt, iż znajduje się on tuż przy drodze A85. To co, zwiedzasz z nami? 😉

Zamek Kilchurn

Zamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.com

Oryginalnie zamek Kilchurn położony był na niewielkiej wyspie.
Jednak z upływem czasu, poziom wody w jeziorze Awe znacznie się obniżył i na początku XIXw wyspa zmieniła się w długi i dość grząski półwysep.

Zamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.comZamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.comZamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.com

O historii zamku nie będziemy się rozpisywać – wystarczy wspomnieć, że należał do rodziny Campbell of Glenorchy oraz że był wiele razy atakowany, zdobywany, niszczony i odbudowywany. Jednym słowem – swoje przeżył 😉  Obecnie w roli modela – jest to bowiem jeden z najchętniej fotografowanych zamków szkockich.

Zamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.comZamek Kilchurn, Szkocja www.katiraf.com

Zamek Kilchurn zdecydowanie warto umieścić w wycieczkowych planach.
Teren wokół ruin zamku świetnie nadaje się na rodzinny piknik lub po prostu przyjemną przerwę w podróży. Polecamy Ci gorąco to miejsce.

i inne przydatne informacje:-)

Zamek Kilchurn – dojazd:

pociągiem: po Szkocji najwygodniej podróżować własnym środkiem transportu, ale tutaj mamy wyjątek. Nad jeziorem, nieopodal zamku znajduje się niewielka stacja kolejowa Loch Awe, co oznacza, że w okolice zamku możesz dojechać pociągiem.

• autem: do zamku dojedziesz drogą A85 (przybliżony kod do nawigacji PA33 1AJ) Nieduży, bezpłatny parking jest nieco oddalony od zamku (do przejścia masz około 700m).  Aby dojść do ruin należy kieruj się ścieżką prowadzącą w stronę wiaduktu kolejowego, pod którym przechodzisz.

Zamek Kilchurn – dodatkowe informacje:

Punkt widokowy: jeśli chcesz zobaczyć zamek z innej perspektywy i sfotografować go nad wodą – zobacz na mapę, na której zaznaczyliśmy zatoczkę, gdzie możesz zostawić auto a potem krótki spacer wydeptaną ścieżką doprowadzi Cię nad jezioro. Uwaga – po deszczach ścieżka jest naprawdę bardzo grząska 😉

Zamek Kilchurn znajduje się pod opieką towarzystwa Historic Environment Scotland i jest otwarty do zwiedzania w okresie od kwietnia do października. Wstęp bezpłatny !

Dla zainteresowanych – szczegółową historię tego zamku znajdziesz tutaj strona Visit Scotland – Kilchurn Castle

Post” Zamek Kilchurn, Argyll&Bute, Szkocja” pojawił się po raz pierwszy na stronie www.katraf.com

Może Cię zainteresować

5 komentarzy

 • Odpowiedz
  Paweł
  14 marca 2017 at 06:18

  ”zamek Kilchurn plasuje się w pierwszej 10 najpiękniej położonych zamków szkockich”
  To ile tych zamków można w Szkocji znaleźć? Kraj raczej średniej wielkości a starych ruin więcej niż banków i aptek na naszych ulicach.

  • Odpowiedz
   Kasia
   14 marca 2017 at 18:37

   Wiesz co, z ciekawości weszłam na internet na listę szkockich zamków i kliknęłam w pierwsze z brzegu Aberdeenshire. Po 30 przestałam liczyć 😉

  • Odpowiedz
   Michał
   1 kwietnia 2017 at 22:29

   2269, Panie Pawle 😉

   • Odpowiedz
    Kasia
    2 kwietnia 2017 at 08:31

    Aż tyle? To zostało nam tylko ponad 2200 do obejrzenia 😉

    • Odpowiedz
     Michał
     2 kwietnia 2017 at 19:48

     To płynna liczba, część zamków weryfikuje się negatywnie, ale i co jakiś czas odkrywa nowe. Przyjmuje się, że łącznie w Szkocji było ich około 3.5 tys., z czego do dzisiaj, oczywiście w różnym stanie, przetrwało właśnie około 2.2 tys..
     Ech… a mi zostało ich jeszcze ok. 1650 do zobaczenia 😉

  Napisz odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.