6 w Anglia/ Cadw/ English Heritage/ Historic Scotland/ National Trust/ Szkocja/ Walia

Karta National Trust, National Trust for Scotland, karta CADW, Historic Scotland i English Heritage. Którą wybrać i czy to się opłaca?

Karta National Trust i Historic Scotland

Ten wpis powstał dla tych z Was, którzy zastanawiają się jak taniej zwiedzać zabytki w Anglii, Walii czy Szkocji. Możliwe że słyszałeś o „magicznych kartach”, które umożliwiają zwiedzanie zamków, pałaców czy ogrodów nie płacąc za wstęp, ale nie do końca wiesz o co w tym chodzi, ile taka karta kosztuje i czy tak naprawdę to się opłaca? Ten wpis powinien Ci wyjaśnić co daje członkostwo w każdej z 5 różnych organizacji zajmujących się ochroną i promowaniem zabytków, oraz pomóc w wyborze odpowiedniej karty członkowskiej.  A jeśli  po lekturze wpisu wciąż będziesz miał wątpliwości – pytaj śmiało w komentarzach, postaramy się coś podpowiedzieć 😉

EDIT: ostatnia aktualizacja wpisu – maj 2022r. 

Na terenie Wielkiej Brytanii działa kilka organizacji, które zajmują się promowaniem i ochroną zabytków. Są to przede wszystkim:

• National Trust
• National Trust for Scotland
• Cadw
• English Heritage
• 
Historic Scotland

Zostając członkiem jednej z tych organizacji uzyskujesz dostęp do bezpłatnego zwiedzania zabytków, parków i ogrodów albo na przykład prawo do bezpłatnego korzystania z określonych parkingów. Zasadniczo organizacje te można podzielić na dwie grupy:
• 
National Trust i National Trust for Scotland – członkostwo w jednej z nich zapewnia automatycznie bezpłatne zwiedzanie zabytków w obu organizacji od samego początku członkostwa.
• English Heritage, Cadw i Historic Scotland – przez pierwszy rok członkostwa posiadasz darmowe wejścia do zabytków jednej organizacji, a za wstępy do dwóch pozostałych płacisz 50% ceny biletu. Po roku członkostwa – jeśli je przedłużysz – wstęp do zabytków wszystkich trzech organizacji jest za darmo. 

Karta National Trust

National Trust to organizacja w Wielkiej Brytanii zajmująca się ochroną zabytków i przyrody.

Gdzie mogę użyć karty NT?

• w Anglii
• w Walii
• w Płn Irlandii
• w Szkocji, wszędzie tam gdzie danym miejscem – zabytkiem opiekuje się National Trust for Scotland (dotyczy to np. zarówno bezpłatnego zwiedzania zamku jak i bezpłatnego parkingu)
• na całym świecie – tutaj znajdziesz listę miejsc International National Trust Organization

Tutaj znajdziesz link do aktywnej mapy National Trust ze wszystkimi miejscami którymi fundacja się opiekuje. Do większości z nich z karta NT masz wstęp (parking) za darmo. A tutaj – listę miejsc w Anglii (według poszczególnych hrabstw) znajdujących się pod opieką National Trust.

Co zobaczę w ramach członkostwa w NT?

Z kartą NT zwiedzasz bez opłat m.in. zamki, rezydencje, wiejskie posiadłości, parki i ogrody, opactwa a także parkujesz za darmo na określonych parkingach. Warto jednak wiedzieć, że część miejsc znajdujących się pod opieką NT to miejsca „naturalne” typu wybrzeże czy doliny i miejsca te możesz zobaczyć za darmo nawet jeśli nie posiadasz karty NT. Warto również wiedzieć, że są miejsca pod patronatem NT, za których zwiedzanie – mimo iż posiadasz kartę NT – musisz zapłacić. Może to być bilet wstępu do zabytku lub zabytek zwiedzasz za darmo ale płacisz za parking. Dzieje się tak często gdy danym miejscem opiekuje się kilka fundacji (np. Wakehurst Botanical Garden)

Przykładowe miejsca pod opieką National Trust i ceny:

Co warto zobaczyć na wyspie Holy Island, Lindisfarne, hrabstwo Northumberland, Anglia www.katiraf.com

zamek Lindisfarne na wyspie Holy Island, Northumberland – osoba dorosła zapłaci za bilet £8.50 natomiast bilet rodzinny kosztuje £20.50

(UNESCO) Opactwo Fountain Abbey i Studley Royal Park, North Yorkshire – osoba dorosła zapłaci za bilet £17, natomiast bilet rodzinny kosztuje £42.50

Zamek Chirk Castle, Walia – osoba dorosła zapłaci za bilet £14.00, natomiast bilet rodzinny kosztuje £35

Skałki Brimham Rocks, North Yorkshire – wstęp darmowy, parking 4h – £6, parking cały dzień – £9

 

Przykładowe miejsca gdzie zapłacisz mimo posiadania karty NT:

The Beatles House – z karta NT zapłacisz £10.00 za minibus, który dowozi Cię na miejsce, bez karty koszt osoba dorosła £29.00, dziecko £14
Tatton Park – tym miejscem opiekuje się kilka fundacji. Jako członek NT nie płacisz za wejście do rezydencji oraz ogrodów. Zapłacisz jednak za parking – £8. Płatne jest również wejście na farmę (50% normalnej ceny) oraz m.in. zwiedzanie Old Hall (pełna cena, musisz zabukować wcześniej) czy japońskiego ogrodu itd.  

Karta National Trust. Czy to się opłaca?

Na przykładzie jednego z naszych wypadów do Szkocji (2018r.) pokażemy Ci ile pieniędzy zaoszczędziliśmy dzięki temu, że mamy karty członkowskie National Trust. W długi majowy weekend wybraliśmy się na zwiedzanie Aberdeenshire. Oto co oglądaliśmy za darmo: (wszystkie zabytki podlegają pod National Trust for Scotland a więc nie musieliśmy nic płacić)

Zamek Fyvie Castle: bilet wstępu 2 x £13 + parking £3 = £29
Zamek Castle Fraser: bilet wstępu 2 x £11 + parking £3 = £25
Zamek Craigievar Castle: 2 x £13 = £26 (nie pamiętamy ceny parkingu)
Posiadłość Haddo House 2 x £11 = £22 (nie pamiętamy ceny parkingu)

W sumie zaoszczędziliśmy £102 czyli niemal tyle ile płacimy za roczne członkostwo w NT (2018r.).  Dodatkowo gdybyśmy mieli trochę więcej czasu na pewno zwiedziliśmy dwa kolejne zamki, które znajdowały się dosłownie tuż przy naszej trasie. Mowa o Crathes Castle i zamku Drum Castle. Koszty wstępu plus opłata za parking daje kolejne £52

Inne korzyści z posiadania karty?

15% przy zakupach w sieci sklepów górskich Cotswold Outdoor (z pewnymi wyjątkami – tutaj dokładne informacje o promocji )
O tej zniżce dowiedzieliśmy się zupełnym przypadkiem, bo na stronie NT nie piszą o tym wprost. Jeśli więc robisz zakupy w sklepach Cotswold – nie zapomnij swojej karty NT! 

Karta National Trust. Ile to kosztuje? (2022r.)

Osoba dorosła: koszt wynosi £76.80 za cały rok lub £6.40 miesięcznie.
Osoba dorosła 18-25 lat: koszt wynosi £38.40 za rok
Dziecko 5-17 lat: koszt wynosi £10 za rok
Dziecko do 5 lat gratis.
2 osoby dorosłe (18+) żyjące pod tym samym adresem koszt wynosi £127.20 za rok lub £10.60 miesięcznie
Rodzina:
2 osoby dorosłe + ich dzieci lub wnuki koszt wyniesie £133.80 rocznie lub £11.15 miesięcznie
1 osoba dorosła + jej dzieci lub wnuki koszt wyniesie £83.40 rocznie lub £6.95  miesięcznie.

Od czasu do czasu pojawiają się promocyjne oferty zniżkowe dzięki którym członkostwo jest jeszcze tańsze dlatego warto poszukać jeśli zdecydujesz się je wykupić.

Tutaj znajdziesz szczegółowy cennik członkostwa w National Trust

 

Karta National Trust for Scotland

National Trust for Scotland to organizacja charytatywna zajmująca się promocją i ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Szkocji. Opłacając roczne członkostwo w NTfS dostajesz kartę, która upoważnia Cię do bezpłatnego zwiedzania zabytków głównie na terenie Szkocji ale nie tylko.

Gdzie mogę użyć karty NTfS?

• w Szkocji
• w Anglii, Walii i Płn Irlandii w miejscach pod patronatem National Trust
• na całym świecie są organizacje o podobnym charakterze działalności z którymi NTfS ma podpisaną umowę. Tutaj znajdziesz pełną listę krajów.  

Tutaj znajdziesz link do listy miejsc w Szkocji, którymi organizacja National Trust for Scotland się opiekuje.
A tu – link do aktywnej mapy National Trust for Scotland

Co zobaczę w ramach członkostwa w NTfS?

Organizacja zarządza zamkami, historycznymi miejscami, ogrodami, opactwami, starożytnymi domostwami itp. Warto jednak wiedzieć, że część miejsc znajdujących się pod opieka NTfS to miejsca „naturalne” typu wybrzeże i możesz te miejsca zobaczyć za darmo nawet jeśli nie posiadasz karty NTfS.

Przykładowe miejsca pod opieką National Trust for Scotland i ceny:

Zamek Culzean Castle Szkocja www.katiraf.com

Culzean Castle, Dumfries & Galloway  – osoba dorosła £18.50, bilet rodzinny £46

Fyvie Castle, Szkocja, www.katiraf.com

Fyvie Castle, Aberdeenshire: bilet wstępu dla osoby dorosłej £14.50, bilet rodzinny £33

Zamek Craigievair i zamek Fraser, Aberdeenshire, Szkocja www.katiraf.com

Craigievar Castle, Aberdeenshire: bilet wstępu dla osoby dorosłej £14.50, bilet rodzinny £33

Haddo House, Szkocja

Haddo House, Aberdeenshire: bilet wstępu dla osoby dorosłej £14.50, bilet rodzinny £33

Karta National Trust for Scotland. Czy to się opłaca?

Patrz wyżej odnośnie karty National Trust. Ponadto kupując członkostwo w NTfS zapłacisz mniej niż za członkostwo w NT o czym piszemy poniżej.

Karta National Trust for Scotland. Ile to kosztuje? (2022r.)

Osoba dorosła: koszt wynosi £63 za cały rok lub £5.25 miesięcznie.
Osoba poniżej 25 lat: koszt wynosi £36 za cały rok lub £3 miesięcznie.
2 osoby dorosłe: koszt wynosi £114 za rok lub £9.50 miesięcznie
2 osoby dorosłe + do 6 dzieci lub wnuków: koszt wynosi £117.60 rocznie lub £9.80 miesięcznie
1 osoba dorosła + do 6 dzieci lub wnuków: koszt wynosi £79.20 rocznie lub £6.60 miesięcznie

Tutaj znajdziesz szczegółowy cennik członkostwa w National Trust for Scotland.

Karta Cadw

Cadw to organizacja rządowa w Walii powołana do zachowania walijskiego dziedzictwa kulturowego. Ma za zadanie chronić i promować zabytki w Walii. Opłacając roczne członkostwo w Cadw dostajesz kartę, która upoważnia Cię do bezpłatnego zwiedzania zabytków głównie na terenie Walii ale nie tylko.

Gdzie mogę użyć karty Cadw?

• w Walii
• w Anglii, Szkocji i na Wyspie Man w ramach umowy z English Heritage, Historic Scotland i Manx National Heritage. Kartę Cadw możesz użyć we wszystkich miejscach objętych opieką przez te trzy organizacje, dzięki czemu przez pierwszy rok członkostwa zapłacisz tylko 50% ceny biletu, a kiedy przedłużysz członkostwo na kolejny rok – zwiedzasz te wszystkie miejsca za free.

Tutaj znajdziesz dokładną listę miejsc którymi opiekuje się Cadw wraz z aktywną mapą

Co zobaczę w ramach członkostwa w Cadw?

Cadw opiekuje się ponad 100 miejsc w całej Walii. Są to głównie zabytki takie jak zamki (te świetnie zachowane i te w ruinie), rzymskie forty, opactwa czy muzea.  Miej jednak świadomość, że wiele miejsc znajdujących się pod opieką Cadw możesz zwiedzić za darmo nawet wtedy, kiedy nie masz karty Cadw (na przykład Segonium Roman Fort, klasztor Penmore Priory czy ruiny dworu Old Beaupre Castle).

Przykładowe miejsca Cadw i ceny:

Zamek Coch, Catsell Coch, Południowa Walia, www.katiraf.com

Zamek Castell Coch, Cardiff: osoba dorosła £8.30, bilet rodzinny £27.40

Zamek Caernarfon, Walia, www.katiraf.com

(UNESCO) Zamek Carnarfon, Gwynedd:osoba dorosła £11.10, bilet rodzinny £36.60

Zamek Harlech, Walia, www.katiraf.com

(UNESCO) Zamek Harlech, Gwynedd: osoba dorosła £8.30, bilet rodzinny £18.40

Inne korzyści z posiadania karty Cadw:

10% zniżki w sklepie Cadw

Karta Cadw. Ile to kosztuje? (2022r.)

Osoba dorosła 21-64 lat: koszt wynosi £53.90 za rok
Dziecko poniżej 5-17 lat: koszt wynosi £22.50 za rok
2 osoby dorosłe (18+): koszt wynosi £83.10 za rok
2 osoby dorosłe + wszystkie dzieci poniżej 16 lat: koszt wynosi £86.70 za rok
1 osoba dorosła + wszystkie dzieci poniżej 16 lat: koszt wynosi £61.00 za rok

Tutaj znajdziesz szczegółowy cennik członkostwa w Cadw.

Karta English Heritage

English Heritage to w pełni niezależna organizacja pozarządowa opiekująca się obiektami zabytkowymi na terenie Anglii.

Gdzie mogę użyć karty?

• w Anglii
• w Szkocji, Walii i na Wyspie Man w ramach umowy z Historic Scotland, Cadw i Manx National Heritage. Kartę EH  możesz użyć we wszystkich miejscach objętych opieką przez te trzy organizacje, dzięki czemu przez pierwszy rok członkostwa zapłacisz tylko 50% ceny biletu, a kiedy przedłużysz członkostwo na kolejny rok – zwiedzasz te wszystkie miejsca za free.

Tutaj znajdziesz dokładną listę miejsc którymi opiekuje się EH wraz z aktywną mapą

Co zobaczę w ramach członkostwa w EH?

English Heritage skupia się głównie na zabytkowych budynkach (ruinach). Są to zamki, romańskie forty, kamienne kręgi, wiejskie rezydencje i posiadłości, pałace, opactwa i kościoły ale również ogrody. W sumie niemal 400 miejsc, które z kartą możesz odwiedzić za darmo. Warto jednak wiedzieć, że niemal 300 miejsc znajdujących się pod opieką English Heritage odwiedzisz bez opłat nawet jeśli nie posiadasz karty.

Przykładowe miejsca EH i ceny:

Kamienny krąg Stonehenge, hrabstwo Wiltshire: osoba dorosła od £21.80, bilet rodzinny £56.60

białe-klify-dover-katiraf-anglia-wedrowka

Dover Castle, hrabstwo Kent: osoba dorosła £23.60, bilet rodzinny £61.30

Zamek Bolsover www.katiraf.com

Bolsover Castle, hrabstwo Derbyshire: osoba dorosła £12.90, bilet rodzinny £33.50

Wędrówka z Robin Hood's Bay do Whitby, www.katiraf.com

Opactwo Whitby Abbey, hrabstwo North Yorkshire: osoba dorosła £10, bilet rodzinny £26

Inne korzyści z posiadania karty EH:

• darmowe wejścia i atrakcje lub zniżki do setek miejsc w Wielkiej Brytanii i za granicą. Bardzo tajemnicza korzyść! Szczegółowe informacje o tych atrakcjach są dostępne tylko dla członków EH po uprzednim zalogowaniu. Dość dziwna praktyka, nie uważasz? 😉

Karta English Heritage. Ile to kosztuje? (2022r.)

Ważne: niemal przez cały rok można znaleźć kod promocyjny oferujący 15% zniżki na członkostwo opłacane przez Direct Debit za cały rok.

Osoba dorosła: rocznie £66  lub £5.50 miesięcznie
2 osoby dorosłe: rocznie £115  lub £9.58
Dzieci do lat 18 wchodzą za darmo z posiadaczem karty (max 6 dzieci)

Tutaj znajdziesz dokładny cennik członkostwa w English Heritage.

Karta Historic Scotland

Historic Scotland to organizacja pod agendą autonomicznego rządu Szkocji, której zadaniem jest ochrona zabytków, głównie nieruchomości.

Gdzie mogę użyć karty?

• w Szkocji
• w Anglii, Walii i na Wyspie Man w ramach umowy z English Heritage, Cadw i Manx National Heritage. Kartę HS możesz użyć we wszystkich miejscach objętych opieką przez te trzy organizacje, dzięki czemu przez pierwszy rok członkostwa zapłacisz tylko 50% ceny biletu, a kiedy przedłużysz członkostwo na kolejny rok – zwiedzasz te wszystkie miejsca za free.
Tutaj znajdziesz link do aktywnej mapy Historic Scotland.

Co zobaczę w ramach członkostwa w HS? 

Historic Scotland skupia się głównie na zabytkowych budynkach. Są to zamki, kamienne kręgi, posiadłości i pałace, opactwa i kościoły oraz parki i ogrody. W sumie niemal 300 miejsc, które z kartą możesz odwiedzić bezpłatnie. Warto jednak wiedzieć, że około 230 miejsc znajdujących się pod opieką odwiedzisz za darmo nawet jeśli nie posiadasz karty.

Przykładowe miejsca Historic Scotland i ceny:

Zamek Blackness Castle, Szkocja, www.katiraf.com

Zamek Blackness Castle, Falkirk: bilet wstępu dla osoby dorosłej £7, dziecko 5-15 lat £4

Zamek Edynburgh, www.katiraf.com

zamek Edynburgh Castle: osoba dorosła £18, dziecko £11

Zamek Stirling, Szkocja, www.katiraf.com

zamek Striling Castle: osoba dorosła £16.50, dziecko £10.00

Iona Abbey, Wyspa Iona, Szkocja www.katiraf.com

Opactwo Iona Abbey, wyspa Iona: osoba dorosła £9.50, dziecko £5.50

Zamek Caerlaverock, Dumfries & Galloway, www.katiraf.com

Zamek Caerlaverock Castle, Dumfries & Galloway: osoba dorosła £6, dziecko £3.60
(ceny z 2019r – zamek obecnie nie jest udostępniony do zwiedzania)

Inne korzyści z posiadania karty HS:

20 % zniżki na zakupy w sklepie Historic Scotland
10 % zniżki w kafejkach Historic Scotland
• 15% przy zakupach w sieci sklepów górskich Cotswold Outdoor

Karta Historic Scotland. Ile to kosztuje? (2022r.)

Jeśli płacisz kartą debetową to cena jest wyższa. HS oferuje bowiem 10% zniżki za Direct Debit czyli stałe zlecenie zapłaty – opłatę miesięczną lub roczną.

Osoba dorosła: opłata za rok kartą debetową £58 opłata za rok DD £52.20, opłata miesięczna DD £4.35
2 osoby dorosłe: opłata za rok kartą debetową £101, opłata za rok DD £90.90, opłata miesięczna DD £7.57
2 osoby dorosłe + dzieci (max 6): opłata za rok kartą debetową £106, opłata za rok DD £95.40, opłata miesięczna DD £7.95
1 osoba dorosła + dzieci (max 6): opłata za rok kartą debetową £63, opłata za rok DD £56.70, opłata miesięczna DD £4.72

Tutaj znajdziesz szczegółowy cennik członkostwa w Historic Scotland (zniżki dla osób starszych, studentów itp.)

Czy to się opłaca, a jeśli tak to co wybrać?

PAMIĘTAJ: Sporo pięknych miejsc będących pod opieką tych 5 fundacji jest udostępnione do zwiedzania dla wszystkich i nie musisz płacić za wstęp.

Nie wiesz czy opłaca Ci się wykupić roczne członkostwo w danej organizacji? Kalkulacja jest prosta. Wejdź na mapę obiektów danej fundacji, wynotuj sobie te miejsca, które w ciągu najbliższego roku chciałbyś/jesteś w stanie odwiedzić. Następnie sprawdź jakie są koszty wstępu/parkingu dla Ciebie + rodziny i policz ile byś wydał gdybyś nie miał karty. Już? To teraz porównaj tą kwotę z roczną opłatą za członkostwo w danej fundacji i masz gotową odpowiedź 😉 

Którą kartę wybrać?

Korzyści przy każdej z kart – oprócz darmowego zwiedzania – są naszym zdaniem znikome więc nie kierujemy się nimi przy wyborze członkostwa. Głównym kryterium jest cena. 

Ogólnie rzecz biorąc jeśli podróżujesz często i lubisz dużo zwiedzać to rozważ National Trust for Scotland oraz CADW. Optymalna i zarazem najtańsza kombinacja to właśnie członkostwo w tych dwóch organizacjach. Po roku czasu, przedłużając członkostwo w obu, będziesz miał bezpłatny wstęp do wszystkich miejsc, tak jakbyś miał karty wszystkich 5 fundacji.

Jeśli chodzi o zabytki i miejsca pod patronatem National Trust lub National Trust of Scotland to niezależnie czy kupujesz kartę tylko dla siebie czy dla całej rodziny, taniej wychodzi National Trust of Scotland. Oszczędności to nawet £18 w skali roku.

Jeśli nie masz żadnej z tych kart: CADW, EH, Historic Scotland i rozważasz wykup członkostwa, to najtańszą opcją jest CADW. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że w pierwszym roku z kartą CADW, miejsca EH i Historic Scotland są płatne 50%. Następnie przy przedłużeniu członkostwa na kolejny rok – wszystkie miejsca pod opieką EH i HS zwiedzasz za darmo. Jednak tak naprawdę różnice w cenie między EH, HS i Cadw nie są bardzo duże, więc najlepiej zostać lokalnym patriotą i kupić kartę w zależności od miejsca zamieszkania – w Anglii EH, w Szkocji HS a mieszkając w Walii Cadw 😉

Co jeszcze warto wspomnieć?

W ciągu 2 – 3 weekendów możesz zwiedzić miejsca i zabytki, do których wstęp kosztuje tyle, ile zapłaciłeś za członkostwo.

Wydaje się nam, że będąc członkiem jednej z pięciu fundacji, zwiedzisz dużo więcej i będziesz częściej ruszał się z domu. Dlaczego? Po prostu mając tak spory wybór miejsc do zwiedzania za darmo będziesz chciał podróżować częściej 😉 A już na pewno odkryjesz wiele pięknych miejsc, których byś pewnie nie planował odwiedzić wiedząc, że musisz płacić za wstęp!

Jak to wyglądało u nas (2018r.)?

Od kilku lat posiadamy karty National Trust. Korzystamy z darmowych parkingów w Lake District oraz odwiedzamy różne zamki, posiadłości, parki i ogrody, także te w Szkocji. Wykorzystujemy 15% zniżki w Cotswoldzie. Jeśli faktycznie od stycznia zniżki tej nie będzie – zrezygnujemy z NT na rzecz NtfS. W zeszłym roku kupiliśmy po raz pierwszy kartę z drugiej grupy – Historic Scotland. Do tej pory korzystaliśmy z niej w kilku miejscach w Szkocji, raz w Anglii mimo konieczności zakupu biletu wpuszczono nas do zamku całkiem za free 😉 i raz w Walii (zapłaciliśmy 50% ceny wstępu). A od lipca – po przedłużeniu członkostwa – będziemy mieli darmowy dostęp do zabytków w całej Wielkiej Brytanii. Czekamy z niecierpliwością 😉

EDIT (Maj 2022): zniżka w sklepach Cotswold wciąż obowiązuje, a my mamy po rocznym członkostwie w Historic Scotland wchodzimy za darmo także do obiektów objętych opieką CADW i English Heritage. Z karty NT zrezygnowaliśmy ze względu na pandemię.

A co jeśli nie mieszkam w UK, a chcę odwiedzić kilka miejsc znajdujących się pod opieką danej fundacji?

Oferta dla Ciebie to tzw. Overseas Visitor Pass czyli bilet na kilka lub kilkanaście kolejno następujących po sobie dni. Ważne aby przed zakupem dokładnie sprawdzić czy miejsca, które chcesz zobaczyć są objęte tym biletem (są wyjątki!)

English Heritage (2022r.)

Osoba dorosła może wykupić specjalny bilet na 9 kolejnych dni zwiedzania (£39) lub 16 kolejnych dni zwiedzania (£46).
Dla 2 osób to koszt odpowiednio £68 i£78, natomiast bilet rodzinny 2+4 będzie kosztował odpowiednio £67 i£88.

Tutaj znajdziesz dokładne informacje odnośnie miejsc, które z tym biletem możesz odwiedzić i gdzie bilet możesz zakupić. 

National Trust (2022r.)

Osoba dorosła może wykupić specjalny bilet na 7 kolejnych dni zwiedzania (£33) lub 14 kolejnych dni zwiedzania (£38).
Dla 2 osób to koszt odpowiednio £58 i £69, natomiast bilet rodzinny będzie kosztował odpowiednio £64 i £81.

Tutaj znajdziesz dokładne informacje odnośnie miejsc, które z tym biletem możesz odwiedzić i gdzie bilet możesz zakupić. 

CADW (2022r.) – zawieszone na rok 2022

Osoba dorosła może wykupić specjalny bilet na 3 kolejnych dni zwiedzania (£23.10) lub 7 kolejnych dni zwiedzania (£33.60).
Dla 2 osób to koszt odpowiednio £35.70 i £53.55, natomiast bilet rodzinny będzie kosztował odpowiednio £47.25 i £65.10.

Tutaj znajdziesz dokładne informacje odnośnie miejsc, które z tym biletem możesz odwiedzić i gdzie bilet możesz zakupić. 

Historic Scotland (2022r)

Osoba dorosła może wykupić specjalny bilet na 7 kolejnych dni zwiedzania (£35)  Natomiast bilet rodzinny będzie kosztował odpowiednio £70 .

Tutaj znajdziesz dokładne informacje odnośnie miejsc, które z tym biletem możesz odwiedzić i gdzie bilet możesz zakupić. 

 

Jeśli zaś planujesz zwiedzać tylko Szkocję to tutaj możesz znaleźć szerszą ofertę specjalnych kilkudniowych biletów (nie tylko z fundacji) 😉

 

Post „Karta National Trust, National Trust for Scotland, karta Cadw, Historic Scotland i English Heritage. Którą wybrać i czy to się opłaca?” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

6 komentarzy

  • Odpowiedz
    Ewa
    7 stycznia 2019 at 22:17

    Przydatne informacje.Dziekuje za ten wpis 🙂

    • Odpowiedz
      Kasia
      8 stycznia 2019 at 20:01

      Cieszymy że się przydało 😉 Pozdrawiamy!

  • Odpowiedz
    Agnieszka
    9 marca 2019 at 21:18

    Wybieramy się do Szkocji na te wakacje. Czy jeśli kupimy National Trust of Scotlant możemy korzystać z obiektów National Trust w Anglii? Są jakieś limity?

    • Odpowiedz
      Kasia
      9 marca 2019 at 22:33

      Jeśli kupicie NT for Scotland to z kartą wchodzicie bez opłat również w obiektach National Trust w Anglii czy Walii. Nie ma limitów 😉 Pozdrawiamy!

  • Odpowiedz
    Kasia
    23 maja 2019 at 14:59

    Czy jadąc do Szkocji na 2 tygodni i chcąc wykupić kartę NT of Scotland na miesiąc można ją kupić online z Polski? Czy gdzieś na miejscu, np. w Edynburgu po przylocie?

    • Odpowiedz
      Kasia
      23 maja 2019 at 19:33

      Kasiu, nie możesz wykupić karty NTfS (i innych również) tylko na miesiąc. Nie możesz też jej kupić „na miejscu”. Jeśli nie mieszkasz w UK to pozostaje Ci zakup karty online (płacisz za rok z góry £60 kartą debetową lub kredytową) z wysyłką karty na podany adres poza granicami UK. Pozdrawiamy!
      EDIT: dopytaliśmy dokładnie i okazuje się, że możesz wykupić specjalny bilet na 5 lub 14 kolejnych dni zwiedzania – patrz informacje na samym końcu tego wpisu.

    Napisz odpowiedź

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.