2 w Norwegia/ Norwegia Road Trip/ wodospady/ wodospady Norwegii

Podróż z Oslo do Stavanger: wodospad Latefossen i Espelandsfossen

Wodospad Latefossen, Norwegia (Maj 2016) www.katiraf.com

Wodospad Latefossen, Norwegia (Maj 2016)

Zima w maju jest bardzo fajna, ale ucieszyliśmy się wyjeżdżając z krainy śniegu, zwłaszcza że pogoda się poprawiła i słonko zaczęło przypiekać nam noski 😉 Następnym miejscem w drodze do Stavanger które zaplanowaliśmy był wodospad, a właściwie dwa: wodospad Espelandsfossen i wodospad Latefossen.

Droga z Oslo do Stavanger – skocz do:

Kościół w Heddal              Przełęcz górska Haukeli


Wodospad Espelandfossen

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Z głównej drogi E134 prowadzącej do Stavanger skręciliśmy w ciekawą widokowo drogę nr R13. Warto napisać, że jest ona miejscami bardzo wąska więc mijanie się z większymi pojazdami może być nieco kłopotliwe…

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Aby obejrzeć pierwszy, mający 75m wysokości wodospad Espelandfossen warto zatrzymać się na chwilę na poboczu na przeciw wodospadu (niewielka zatoczka na zdjęciu powyżej). Inna opcja to zaparkowanie przy Latefossen i przejście 200m piechotką, gdyż wodospad Latefossen ma swój wygodny (i darmowy) parking. A jeszcze inna opcja (nasza) to zdjęcie zza szyby z jadącego auta 🙂 Niestety przegapiliśmy zatoczkę żeby się zatrzymać, a nie mieliśmy więcej czasu aby wrócić !

katiraf-wodospad-norwegia

Wodospad Latefossen

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Wodospad Latefossen to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Norwegii. Jego wyjątkowość polega na tym, że składa się z dwóch oddzielnych strumieni, które wypływają z jeziora Lotevatnet, łączą się w widowiskowy sposób pośrodku wodospadu, następnie wodospad przepływa pod kamiennym, sześciołukowym mostem drogi krajowej nr 13. Przejazd obok wodospadu robi mega wrażenie i mimo iż z drogi nie zobaczymy wodospadu w całości to i tak warto tu przyjechać na pamiątkowe zdjęcie.

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Wodospad Latefossen, Norwegia www.katiraf.com

Kolejną atrakcją, która zrobiła na nas ogromne wrażenie był wodospad Langfossen i fjord Akra

…i inne przydatne informacje 😉

Wodospady Latefossen i Espelandfossen znajdują się w pobliżu miejscowości Odda, bezpośrednio przy drodze R13, około 3.5km od zjazdu z drogi E134, którą jechaliśmy do Stavanger:

Na miejscu wygodny choć niezbyt duży parking i sklepik z pamiątkami.

Jeśli zgłodnieliście i planujecie tutaj piknik, a po odwiedzeniu tego miejsca kierujecie się dalej na Stavanger – stop ! – fantastyczne miejsce z ławeczkami i taaaaaakimi widokami na fjord znajduje się zaledwie 20 minut jazdy dalej, przy olbrzymim wodospadzie Langfossen, który pokażemy Wam już wkrótce.

Post „Podróż z Oslo do Stavanger: wodospad Latefossen i Espelandfossen” pojawił się po raz pierwszy na www.katiraf.com

Może Cię zainteresować

2 komentarze

 • Odpowiedz
  Paweł
  13 lutego 2017 at 13:06

  W ramach ciekawostki można jeszcze dodać, że jadąc dalej drogą R13, tuż przed miasteczkiem Odda, można pooglądać czapę lodowca Folgefonna, który przy ładnej pogodzie pokazuje swoje błękitne oblicze.

  • Odpowiedz
   Kasia
   13 lutego 2017 at 18:22

   O proszę ! Miałam też dodać, że kierując się dalej tą drogą dojedziemy do parkingu startowego na Trolltungę, ale mi chyba wyleciało z głowy !
   My niestety musieliśmy się szybko ewakuować bo do Stavanger wciąż był kawał drogi a jeszcze to i owo pozostało do zobaczenia…
   Uzupełniaj moje wiadomości proszę, może ktoś skorzysta – my na pewno jak wrócimy do Norwegii 😉

  Napisz odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.